Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Бриштіна Вікторія Вікторівна. Економіко-екологічні проблеми ефективного розвитку м'ясопромислового виробництва (на матеріалах Київського регіону): Дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2002. - 205арк. - Бібліогр.: арк. 169-183.



Анотація до роботи:

Бриштіна В.В. Економіко-екологічні проблеми ефективного розвитку м’ясопромислового виробництва (на матеріалах Київського регіону). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – Економіка природокористування та охорона навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України. Київ,2002.

Дисертація присвячена вивченню, узагальненню та розв’язанню економіко-екологічних проблем ефективного розвитку м’ясопромислового виробництва в період формування ринкових умов господарювання в одному з провідних регіонів агропромислової спеціалізації. Автором визначені та розкриті теоретико-методологічні основи раціонального економіко-екологічного розвитку м’ясопромислового виробництва в умовах становлення розвинутих ринкових відносин: сутність, зміст і обгрунтування шляхів реалізації екологічної парадигми виробництва м’ясних продуктів; методологічні та методичні основи економіко-екологічної ефективності розвитку м’ясного виробництва; запропонований інструментарій кількісного та якісного виміру динаміки його розвитку.

Сформульовані, обгрунтовані та запропоновані основні напрями і шляхи забезпечення раціонального природокористування та екологізації розвитку м’ясопромислового виробництва в Київському регіоні на основі формування і впровадження парадигми гармонійного його функціонування, використання в ньому новітніх досягнень науки, техніки, технології і організації виробництва, формування і впровадження дійового ринкового економічного механізму управління економіко-екологічною ефективністю розвитку м’ясопромислового виробництва.

В результаті проведеного дослідження отримані нові результати, які за сукупністю можна кваліфікувати як розв'язання конкретної наукової задачі щодо формування парадигматичної моделі сталого економіко-екологічного розвитку мясопромислового виробництва в регіоні спеціалізації, яка має суттєве значення для економіки природокористування і охорони навколишнього середовища як галузі економічної науки.

Основні висновки, які випливають з отриманих результатів проведеного дослідження, зводяться до наступного.

1. Мясопромислове виробництво відноситься до ряду екологічно складних виробництв в структурі регіональних агропромислових комплексів, що зумовлюється діями багатьох чинників: по-перше, воно використовує природні речовини - ресурси як сировину для випуску кінцевої готової продукції, виготовлення яких повязано з негативним впливом на природний ресурсний потенціал і стан навколишнього середовища; по-друге, воно у свою чергу забруднює навколишнє середовище, завдаючи йому значні збитки; по-третє, кінцевим його результатом є виробництво мяса і мясних продуктів, які відіграють визначальну роль в структурі харчування людини, суттєво впливають на її здоров'я, продуктивну життєву діяльність.

2. Екологізація мясопромислового виробництва являє собою такий процес цілеспрямованого його перетворення, який забезпечує зниження загального негативного впливу на людину і природні системи. Основними напрямами здійснення процесу екологізації мясопромислового виробництва на сучасному етапі є наступні: інвестиційно-інноваційні процеси; організаційно-реструктуризаційні заходи; технологічна конверсія; раціоналізація використання, відтворення і збереження природних ресурсів; трансформація засобів охорони і збереження довкілля; впровадження дійових економічних важелів управління розвитком мясопромислових виробничих процесів.

3. Важливим аспектом ефективного економіко-екологічного розвитку мясопромислового виробництва на сучасному етапі є забезпечення стабілізації і зростання виробництва його продукції, її конкурентноспроможності за кількісними і якісними ознаками, задоволення потреб внутрішнього і зовнішнього ринків у ній, досягнення оптимального рівня інтенсивності та ефективності розвитку на основі розробки і використання сучасних високих технологій, нових методів і способів організації виробництва, інформаційних систем управління, передового вітчизняного і світового досвіду. Всебічний аналіз динаміки розвитку мясопромислового виробництва як в цілому в Україні, так і в Київському регіоні в 1991 - 2000 роки характеризується негативними тенденціями значного скорочення обсягів виробництва його продукції, зниженням рівня його ефективності та задоволення потреб внутрішнього та зовнішнього ринків в мясі і мясних продуктах.

4. Виняткове значення для забезпечення сталого, збалансованого з економіко-екологічних позицій розвитку мясопромислового виробництва має розробка теоретико-методологічних засад його ефективного функціонування в ринкових умовах господарювання, які включають чітке визначення сутності і змісту його ринкового категоріального апарату, критеріїв і показників оцінки економіко-екологічної ефективності виробництва і споживання мяса і мясних продуктів, задоволення потреб внутрішнього і зовнішнього ринків у них, поглиблення спеціалізації країни та окремих регіонів на виробництві і продажу мясних продуктів у світовому і регіональному територіальному поділі праці.

5. Ефективне управління економіко-екологічним розвитком мясопромисловим виробництвом повинно базуватися на використанні системи критеріїв і показників, які відображають економічну та екологічну сторони його функціонування, в узагальненому виді – інтегровану ефективність розвитку мясопромислового виробництва, узагальнюючим вимірювачем якої є зменшений на величину екологічних збитків розмір отриманого економічного ефекту (прибутку) від його функціонування.

6. В аналізованому десятирічному часовому періоді відбулося значне зниження економіко-екологічної ефективності мясопромислового виробництва в Київському регіоні: виробництво мяса, включаючи субпродукти I категорії, зменшилося більше ніж в 3 рази, ковбасних виробів - в 3,8 рази; загальний обсяг продукції мясної промисловості зменшився в 3,8 рази; залишився на досягнутому рівні або знизилися показники ефективності використання окремих видів природних ресурсів, зросли обсяги викидів і скидів у навколишнє середовище, екологічних платежів і зборів.

7. Основними причинами, що зумовили значне зниження економіко-екологічної ефективності розвитку мясопромислового виробництва в регіоні, стали занепад масштабів і значне зменшення продуктивності та ефективності розвитку тваринництва як сировиної бази мясопромислового виробництва.

Суттєвий негативний вплив на зниження економіко-екологічної ефективності розвитку мясопромислового виробництва спричинили деструктивні процеси, що мали місце при реформуванні аграрного сектору економіки, порушення наукових засад організації агропромислового виробництва, зокрема його спеціалізації, концентрації, кооперації й інтеграції, оптимального співвідношення різних форм власності і господарювання, поєднання мережі великих, середніх і малих виробничих і торгівельних підприємств, недоліками у розвитку інвестиційно-інноваційних процесів, недосконалим використанням новітніх досягнень науки, технології, техніки і передового досвіду, недосконалість економічного механізму управління, недостатня професійна кваліфікація кадрів, недосконале використання дійових ринкових важелів в управлінні.

Одним з визначальних чинників, який негативно вплинув на динаміку економіко-екологічної ефективності розвитку мясопромислового комплексу, стало суттєве відставання його ланок у науково-технічному прогресі, що відобразилося у застарінні матеріально-технічної бази підприємств, низькому рівні впровадження і використання новітніх інформаційних і компютерних технологій організації виробництва продукції, відставанні від кращих світових стандартів її якості, недостатній рівень її конкурентноспроможності на світових ринках за показниками питомих витрат природних і виробничих ресурсів, якості і цін.

8. Головними напрямами докорінного підвищення економіко-екологічної ефективності розвитку мясомолочного виробництва в регіоні повинні стати проведення докорінного реформування його сировинної бази на основі створення оптимальних її розмірів за поголівям тварин і птиць, їх якісним породним складом, продуктивністю, забезпечення відновлення і стабілізації обсягів сировинних ресурсів на рівні 80-х років минулого століття на основі впровадження і використання новітніх сучасних технологій вирощування тварин і птиці, ефективного використання, відтворення і збереження земельних угідь, зайнятих посівами кормових культур і пасовищами, розробка і впровадження інвестиційно-інноваційних науково-технологічних моделей розвитку і функціонування кожного підприємства мясної індустрії, створення сучасної розвинутої інфраструктури високоефективного економіко-екологічного функціонування мясопромислового виробництва.

Джерелами фінансування реалізації зазначеної парадигматичної моделі ефективного економіко-екологічного розвитку мясомолочного виробництва в регіоні

повинні стати довгострокові кредити державних і комерційних банків, асигнування з місцевих бюджетів та прибутки підприємств.

9. Важливу роль у вирішенні економіко-екологічних проблем забезпечення ефективного розвитку мясомолочного виробництва в регіоні повинно відіграти подальше удосконалення і формування дійового економічного механізму управління розвитку мясомолочного виробництва, зокрема таких його важливих складових елементів як довгострокове прогнозування, використання форм п'ятирічного і річного планування, програмування, ефективних організаційних структур управління, дійових мотиваційних важелів та ін.

10. Проведені аналітичні розрахунки свідчать про те, що практична реалізація запропонованої парадигматичної схеми ефективного економіко-екологічного розвитку мясопромислового виробництва в регіоні може забезпечити зниження питомих витрат земельних, водних та інших видів природних ресурсів на виробництво мяса і мясних продуктів на 25-30%, збільшити обсяги виробництва сировини в 2 - 2,5 рази і виробництво кінцевої готової мясопромислової продукції в 2 - 3 рази.

Публікації автора:

1. Рынок мяса и мясных продуктов в Российской Федерации и Украине / Борщевский П.П., Гончаров В.Д., Леонова Т.Н., Черничко В.В., Брыштина В.В.- Москва: АгроНИИТЭИПП, 1998.– 54 с. (особистий внесок автора – узагальнення економіко-екологічних тенденцій розвитку ринку м’яса в Україні і в Київському регіоні).

Статті у наукових фахових виданнях:

2. Дейнеко Л.В., Бриштіна В.В. Харчова промисловість і екологічна безпека // Науковий вісник: Зб. наук. праць УФЕІ.- 1998.- № 3.- С.71-75 (особистий внесок автора – сформульовано оцінку екологізації м’ясного виробництва та шляхи її покращення).

3. Бриштіна В.В., Нижник О.М. Наукові засади еколого-економічної оцінки сталого розвитку агропромислового комплексу // Економіка природокористування і охорони довкілля.- К.: РВПС України НАН України, 2000. – С. 218-222 (особистий внесок автора – розроблено методологічні підходи до використання, відтворення та охорони природних ресурсів в агропромисловому виробництві ).

4. Бриштіна В.В. Оцінка рівня екологічної ефективності функціонування м’ясної промисловості регіону // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб.наук.праць.- К.: РВПС України НАН України.- 2000.- С. 169-173.

5. Бриштіна В.В. Еколого-економічна ефективність розвитку м’ясопромислового комплексу регіону // Вісник соціально-економічних досліджень: В 2 ч.- Одеса: ОДЕУ, 2001.- Вип. 8.- Ч. 2.- С. 92-94.

Статті в інших наукових виданнях:

6. Дейнеко Л.В., Бриштіна В.В. Тенденції і закономірності екологічної ефективності регіонального розвитку харчової промисловості // Природокористування і охорона навколишнього середовища: Зб. наук. пр.- К.- РВПС України НАН України, 1998.- С. 31-40 (особистий внесок автора – узагальнення тенденцій і закономірностей екологічної ефективності розвитку м’ясопромислового виробництва, оцінка резервів та шляхів її зростання на сучасному етапі).

7. Бриштіна В.В. Проблеми і перспективи сталого розвитку м’ясної промисловості // Регіональні проблеми розвитку продуктивних сил АПК.- К.: РВПС України НАН України, 1999.- С. 167-171.

Тези доповідей:

8. Бриштіна В. Цимбалюк А. Розвиток трансформаційних процесів у м’ясній промисловості // Наук. доповіді міжнар. наук.-практ. конф. “Трансформаційні процеси в господарстві регіонів Східної Європи”.- Ірпінь: УФЕІ.- 1997.- С. 104-105 (особистий внесок автора – рекомендації і пропозиції щодо збільшення виробництва екологічно чистих м'ясних продуктів в умовах розвитку трансформаційних процесів у м'ясній промисловості).

9. Бриштіна В.В. Екологічні проблеми розвитку м’ясної промисловості в Київському регіоні // Матер. всеукр. конф. “Регіон у системі нових економічних і правових відносин”.- Івано-Франківськ: ПУ ім. В.Стефаника.- 1998.- С. 87-90.

10. Бриштіна В.В. Шляхи реформування податкової системи як фактор розвитку агропромислового виробництва // Зб. наук. пр. за матер. доп. наук.-практ. конф. “Проблеми та шляхи вдосконалення податкової системи України”.– Ірпінь: УФЕІ.- 1998.- С. 206-208.

11. Бриштіна В.В. Екологічні проблеми розвитку м’ясної індустрії регіону // Зб. наук. пр. за матер. доповідей міжнар. наук.-практ. конф. “Регіональна політика України: наукові основи, методи, механізми”: В 3 ч.- Львів: ІРД НАН України.- 1998.- Ч. ІІІ.- С. 139-143.

12. Бриштіна В.В. Удосконалення податкової системи щодо розвитку агропромислового комплексу // Наук. доповіді міжнар. наук.-практ. конф. “Реформа фінансово-кредитної системи перехідної економіки: досвід, проблеми і перспективи”.- Луцьк: ВДУ ім. Л.Українки.- 1998.- С. 223-225.

13. Бриштіна В.В. М’ясна промисловість регіону: еколого-економічні проблеми розвитку // Матер. регіон. наук.-практ. конф. “Сучасний стан, напрями відновлення та перспективи розвитку переробної і харчової промисловості”.- Ужгород: Патент.- 1998.- С. 209-212.

14. Бриштіна В.В. Економічні аспекти розвитку харчової промисловості України // Матер. першої міжвуз. наук.-практ. конф. “Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах”: Економічний вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту: В 2 т.- Дніпропетровськ: ДДФЕІ.- 2000.- Т. 2.- С. 212-213.

15. Дейнеко Л.В., Бриштіна В.В. Податкова політика і розвиток продовольчого комплексу України // Матер. наук.-практ. конф. “Податкова політика і міжбюджетні відносини”.- Ірпінь: АДПСУ.- 2001.- С. 25-28 (особистий внесок автора – пропозиції щодо реформування діючої в Україні системи оподаткування суб'єктів господарювання продовольчого комплексу з урахуванням екологічного фактора).

16. Борщевський П.П., Коваленко А.О., Бриштіна В.В. Актуальні проблеми розвитку продуктивних сил АПК України на сучасному етапі // Матер. ІІ міжнар. наук.-практ. конф. “Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”.- К.: Нац. ун-т ім.Т.Шевченка.- 2001.- С. 4-5 (особистий внесок автора – пропозиції щодо шляхів підвищення середньорічних обсягів виробництва продукції АПК).