Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


956. Шелудько Елла Ігорівна. Економіко-екологічні аспекти раціоналізації природокористування (на прикладі АПК Київського регіону): дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Шелудько Е.І. Економіко-екологічні аспекти раціоналізації природокористування (на прикладі АПК Київського регіону). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.01 – економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена вивченню, узагальненню та розв’язанню проблем, що пов’язані з раціоналізацією природокористування в АПК столичного рангу в умовах переходу від державного регулювання до ринкової економіки. Автором визначені та розкриті теоретико-методологічні та конкретно-прикладні засади дослідження екологічних проблем в обласному АПК, виявлені тенденції розвитку АПК столичної області, які склалися в умовах становлення нових організаційно-господарських форм у сільському господарстві та харчовій і переробній промисловості, погіршення стану екологічної ситуації в регіоні. Розроблено класифікацію екологічного впливу за типами і видами та виявлені специфічні форми ЕВ в аграрній сфері і надана їх аналітична оцінка. Науково обґрунтовано систему природоохоронних заходів в аграрній сфері Київського АПК та визначені основні напрями екологізації розвитку АПК в цілому з метою визначення шляхів раціоналізації природокористування в АПК столичної області.

В результаті проведеного дослідження отримані нові результати, які за сукупністю можна кваліфікувати як розв’язання конкретного наукового завдання щодо раціоналізації природокористування у регіональному агропромисловому комплексі столичного рангу, яким є Київський АПК. Врахування їх дозволить суттєво підвищити еколого-економічну ефективність функціонування АПК та сприяти вирішенню багатьох екологічних проблем у регіоні. Одержані наукові та практичні результати роботи такі:

  1. На формування Київського АПК, як крупномасштабного регіонального АПК зі складною структурою і природними умовами розвитку, має вплив феномен столичності області, який позначився у наявності потужного приміського АПК з азональною спеціалізацією аграрної ланки, у добре розвинутих п’ятій сфері АПК (наука і підготовка кадрів), виробничій і соціальній інфраструктурі тощо. Врахування дії ПРПТ і ЕВ в аграрній ланці та аналітична оцінка ПРПТ – необхідна умова вирішення проблем розвитку і розміщення продуктивних сил регіонів, в тому числі об’єктів АПК і його виробничої інфраструктури. Складові ПРПТ багато в чому залежать від ЕВ, ЕР, що слід враховувати в господарській діяльності.

  1. Функціонування АПК відбувається на фоні різних типів і видів ЕВ, які оцінюються джерелами надходження забруднення і спрогнозованими екологічними наслідками. Типізація ЕВ може служити аналітично-методичною основою оцінки екологічної ситуації не тільки в АПК, але і в інших об’єктах господарювання. Розвиток АПК супроводжується посиленням антропогенної дії на ПРПТ, тому дія ЕВ на становлення АПК невід’ємна від раціонального природокористування.

  2. Земельні ресурси постійно зазнають ЕВ як антропогенного, так і стихійного характеру. Простежена залежність між сільськогосподарськими культурами, що виснажують ґрунти і тими, що їх покращують. Співвідношення між групами цих культур в структурі посівних площ області збільшується в бік грунтовиснажливих культур. Поліпшення екологічного стану у землеробстві вбачається в зниженні розораності земель за рахунок виведення з обігу сильно еродованих та забруднених шкідливими речовинами площ, збільшенні площі природних кормових угідь тощо

  3. З позицій раціоналізації природокористування найбільш важливим підрозділом інфраструктури є агрохімічне виробниче обслуговування АПК, яке повинно відновити надання послуг сільському господарству, без чого є загроза стану природного середовища і людини. Значення агрохімсервісу в умовах перебудови земельних відносин, потреби росту продуктивності аграрного виробництва і якості продукції, вирішення екологічних проблем, включаючи і охорону земельних ресурсів, має зростати.

  4. Розроблена типізація виробничої спеціалізації сільського господарства області за підзонами дозволяє встановити прямий зв’язок між спеціалізацією агропромислового виробництва по районах і підзонах та антропогенною дією, пов’язаною з виробничим напрямком спеціалізованих комплексів, нею ж визначаються напрямки хімізації землеробства.

  5. Харчова промисловість регіону є галуззю виробничої спеціалізації області, відіграє провідну роль у виробництві продуктів харчування. Докорінна якісна зміна у галузі пов’язана з тенденціями формування ринку продуктів харчування, в тому числі нових видів, попитом населення і політикою держави щодо імпортно–експортного постачання продовольства; створенням сприятливих передумов розвитку сировинної бази у аграрній ланці АПК та роботи з постачальниками сировини; можливостями інвестування галузі; підвищенням екологізації харчових виробництв. Перехід до різних форм власності та господарювання потребує підсилення інтеграції агропромислового виробництва для підвищення його ефективності.

  6. В Київському регіоні найбільш гостра екологічна ситуація склалася в аграрній сфері АПК, що обумовлює потребу покращення використання ПРПТ, заходів середовище-захисного і, перш за все, ґрунтозахисного характеру, тобто раціоналізації природокористування. Найбільш важливими серед них є: обґрунтовані оптимальні розміри орних земель, розширення посівів на них грунтозахисних, грунтопокращуючих культур і багаторічних трав; залуження еродованих і забруднених шкідливими речовинами площ; відновлення науково обґрунтованих сівозмін; хімічна меліорація кислих і засолених ґрунтів; виконання культуртехнічних робіт, протиерозійних заходів та рекультивації земель; заліснення ярів, балок та інших незручних земель; підвищення лісистості до 30-35% для призупинення деградації ґрунтів. Актуальними залишаються заходи щодо зниження радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції, серед яких такі: спеціальні агротехнічні прийоми обробітку ґрунту, корінне поліпшення ґрунтів.

  7. Невід’ємною складовою підвищення виробництва у всіх сферах АПК має бути його інноваційний розвиток, сутність якого полягає у забезпеченні ефективною підтримкою на державному рівні вітчизняного високотехнологічного і науково-місткого секторів економіки. Він включає розробку, удосконалення, освоєння спеціалізованих виробництв та пред’явлення на ринок нових якісних видів продукції; орієнтує товаровиробника застосовувати конкурентноздатні технології, дотримуватись високої культури виробництва та прогресивної системи управління, адаптованих до ринкових умов господарювання

  8. Раціоналізація природокористування в АПК області забезпечується узгодженням і збалансуванням економічних і екологічних інтересів і впровадженням цілеспрямованої екологізації виробництва всіх його сфер, формуванням екологічно орієнтованого економічного механізму сталого природокористування і екосистемного управління. Економічний механізм природокористування в АПК передбачає економічну оцінку складових ПРПТ, особливо важливим в цьому відношенні для АПК області є земельні ресурси, структура їх використання і якісний стан. Має значення і налагоджена система зборів коштів за використання природних ресурсів та забруднення навколишнього природного середовища. В сучасних умовах господарювання – перебудови майнових відносин, зміни форм власності на землю, появи численних товаровиробників сільськогосподарської продукції, цей механізм потребує вдосконалення та еколого-економічного наповнення його змісту.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Шелудько Е.І. Розвиток агропромислового комплексу Київщини //Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб.наук.пр. – К.: РВПС України НАН України. – 1998. – С.133-139.

  2. Шелудько Е.І. Аналіз використання виробничих потужностей у борошномельно-круп’яній галузі харчової промисловості та шляхи його покращення //Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб.наук.пр. – К.: РВПС України НАН України. – 2000. – С.283-286.

  3. Борщевський П.П., Троян В.Л., Шелудько Е.І. Проблеми розвитку ринку олії в Україні //Стратегія економічного розвитку України: Наук. збір. – К.: КНЕУ. – 2001. – Випуск 4. – С.173-183 (особистий внесок: узагальнення сучасних економічних тенденцій розвитку олійно-жирового комплексу України).

  4. Шелудько Е.І. Природно-ресурсний потенціал території та аналіз деяких екологічних проблем в агропромисловому комплексі //Економіка природокористування і охорони довкілля: Зб.наук.пр. – К.: РВПС України НАН України. – 2002. – С.207-214.

  5. Дейнеко Л.В., Троян В.Л., Паламарчук О.М., Шелудько Е.І. Регіональні аспекти розвитку харчової промисловості України //Економіка промисловості України: Зб.наук.пр. – К.: РВПС України НАН України. – 2002. – С.82-101 (особистий внесок: виявлені регіональні структурні зміни у виробництві продукції харчової промисловості на основі проведеного комплексного аналізу, що охоплює значний масив табличного матеріалу).

  6. В.Бриштіна, Е.Шелудько. Підвищення екологізації агропромислового виробництва в умовах переходу до ринкової економіки // Науковий вісник АДПСУ. – 2003. – №2(20). – С.16-22 (особистий внесок: сформульовані та обґрунтовані напрями і шляхи забезпечення раціонального природокористування та екологізації розвитку агропромислового виробництва).

Статті в інших наукових виданнях

  1. Шелудько Е.І. Проблеми та напрями розвитку борошномельно-круп’яної промисловості //Регіональні проблеми розвитку продуктивних сил АПК: Зб.наук.пр. – К.: РВПС України НАН України. – 1999. – С.171-173.

  2. Шелудько Е.І. Особливості дослідження регіонального агропромислового комплексу у взаємозв'язку з природокористуванням // Регіональні екологічні проблеми: Зб. наук. праць – К.: ВГЛ “Обрії”. – 2002.- С.328-330.

Тези доповідей

  1. Данилишин Б.М., Шелудько Е.І. Проблеми екологізації техніки і технологій, що використовуються в АПК // Матер. респ. наук.-практ. конф. “Еколого-економічні проблеми розвитку агропромислового виробництва в Україні в умовах формування ринкових відносин”. – Київ–Мелітополь: МДПІ. – 1993. – С. 12-13 (особистий внесок: визначені проблеми розвитку агропромислового комплексу, пов’язані з техніко-технологічним оновленням та інтенсифікацією агропромислового виробництва у різних його галузях).

  2. Шелудько Е. Шляхи покращення якості виробництва зерна та вироблюваної з нього продукції // Матер. регіон. наук.-практ. конф. “Сучасний стан, напрями відновлення та перспективи розвитку харчової і переробної промисловості Закарпаття”. – Ужгород: “Патент”. – 1998. – С.254-256.

  3. Паламарчук О.М., Шелудько Е.І. Продовольча ефективність використання земельних ресурсів // Матер. Міжнар. наук. конф. “Власнісний статус і проблеми раціонального використання земель”. – Київ: РВПС України НАН України. – 2000. – Ч. 1. – С.247-249 (особистий внесок: визначення основних складових продовольчої ефективності використання земельних ресурсів).

  4. Шелудько Е.І. Проблеми функціонування регіонального АПК Київщини // Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. “Регіональні проблеми розвитку агропромислового комплексу України: стан і перспективи вирішення”. – Київ: Знання. – 2000. – С.80-82.

  5. Шелудько Е.І. Проблеми підвищення якості агропромислової продукції, що вирощується на забруднених територіях Київської області // Вісник Сумського державного університету. Серія “Економіка та менеджмент”. – 2001. – Вип. 2. – С.409-410.

  6. Шелудько Е.І. Роль інноваційного фактора у підвищенні конкурентоспроможності харчової продукції // Межрегиональные проблемы экологической безопасности «МПЭБ-2003»: Сб. тез. трудов симпозиума. – Сумы: Довкілля. – 2003. – С.23.

  7. Шелудько Е.І. Шляхи раціоналізації природокористування в АПК як фактор сталого розвитку Київщини // Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. “Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України” – К.: ВГЛ “Обрії”. – 2004. – С.219-220.