Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Куценко Марія Анатоліївна. Економічні механізми ресурсозабезпечення оперативно-рятувальної служби МНС України : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Куценко М.А. Економічні механізми ресурсозабезпечення оперативно-рятувальної служби МНС України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – Економіка та управління національним господарством. – Інститут економіки промисловості НАН України. – Донецьк, 2008.

Робота присвячена дослідженню економічних механізмів забезпечення ресурсами підрозділів МНС України, які ведуть боротьбу з природними та техногенними катастрофами.

Розкрито роль та особливості функціонування підрозділів МНС України у структурі бюджетних організацій та доведено, що дієздатність підрозділів МНС України може вимірюватися у зменшенні збитків від надзвичайних ситуацій. З урахуванням специфіки задач і цілей оперативно-рятувальної служби сформовано загальний метод аналізу: розроблено критерії ефективності використання ресурсів оперативно-рятувальною службою та методику аналізу ефективності використання ресурсів.

Доведено існування теоретичного оптимуму сумарних витрат, який можна визначити кількісно при обґрунтуванні потреби у фінансуванні підрозділів МНС України. Побудовано імітаційну модель, яка описує ресурси, необхідні для ефективного функціонування служби, та доведено необхідність стадії моделювання при дослідженні ресурсозабезпечення оперативно-рятувальних підрозділів.

У дисертаційній роботі запропоновано спосіб вирішення задачі щодо наукового обґрунтування та розробки практичних рекомендацій стосовно методів дослідження економічного механізму ресурсного забезпечення підрозділів МНС України та підвищення ефективності використання бюджетних коштів. Дослідження дозволило зробити висновки і пропозиції теоретичного, методичного та науково-практичного характеру.

  1. Визначено, що економічний аналіз є основною складовою дослідження економічного механізму та особливою функцією управління в МНС України як бюджетної установи, призначеної для забезпечення безпеки держави та громадян у надзвичайних ситуаціях та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Економічний аналіз діяльності оперативно-рятувальних служб – це функція управління сукупністю підрозділів, яка забезпечує обґрунтованість прийняття рішень у системі попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій. На даному етапі він не включає оцінки економічної ефективності ресурсозабезпечення, яке могло б стати одним із дієвих важелів економічного механізму функціонування як окремих оперативно-рятувальних підрозділів, так і МНС України в цілому. Для підвищення економічної ефективності діяльності підрозділів оперативно-рятувальної служби необхідною умовою стає оптимізація ресурсозабезпечення.

  1. З метою вдосконалення планування видатків та оцінки діяльності оперативно-рятувальної служби визначено, що обов’язковою складовою економічного аналізу мають стати економічний аналіз ефективності діяльності та аналіз ефективності ресурсозабезпечення. Аналіз надає кількісну оцінку змінам, які відбуваються в підрозділі, відносно даної програми. Він забезпечує можливість об’єктивної оцінки економічних результатів діяльності установ, організацій. За допомогою аналітичної функції виявляють невикористані резерви зростання ефективності діяльності організації та слабкі місця у використанні матеріальних та фінансових ресурсів, що є основою для прийняття ефективного та обґрунтованого управлінського рішення, спрямованого на своєчасне та швидке виконання основних завдань держави. Але вони ускладнюються рядом факторів, зокрема необхідністю врахування особливостей функціонування оперативно-рятувальних підрозділів МНС, що включають: нерівномірність навантаження в часі і просторі; необхідність збереження значного ресурсу на випадок надзвичайних ситуацій максимально можливого розміру для даного підрозділу, оскільки для поповнення запасу при виникненні надзвичайних ситуацій часу бракує; стохастичний характер виникнення надзвичайних ситуацій; необхідність швидкого реагування при виникненні надзвичайних ситуацій.

  2. Запропоновано критерії визначення ефективності діяльності підрозділів та ефективності використання ресурсів на виконання задач оперативно-рятувальної служби МНС України, які полягають у співвідношенні обсягу ресурсів до обсягу збитків та втрат. У разі їх рівності втрати будуть найменшими, при перевищенні витрат над збитками утворюються ресурси, що мають віддачу, неадекватну збільшенню витрат. А перевищення збитків від надзвичайних ситуацій над обсягом ресурсів вказує на можливість різкого зменшення збитків при відносно повільному збільшенні ресурсів. У критеріях ефективності використовуються тільки об’єктивні показники, а не такі як, наприклад, врятоване майно, оскільки останнє не має точки відліку та враховує збитки за повної відсутності служби. Запропоновані критерії ефективності використано у процесі економічного дослідження ресурсозабезпечення підрозділів МНС України в Черкаській, Чернігівській та Полтавській областях.

  3. Розроблено та науково обґрунтовано методику аналізу використання коштів для ресурсного забезпечення підрозділів МНС України, яка дала змогу визначити основні недоліки планування бюджету МНС України, що полягають у недостатній обґрунтованості нормативів та нераціональному розподілі коштів за статтями кошторису без аналізу ефективності використання ресурсів. Визначено, що оптимальне ресурсозабезпечення функціонування підрозділів оперативно-рятувальної служби має досягатися шляхом прогнозування кількості та масштабів надзвичайних ситуацій на підпорядкованій підрозділу території. Доведено необхідність розробки систем науково обґрунтованих нормативів для різних сфер бюджетного фінансування і в тому числі для здійснення функцій МНС України.

  4. Узагальнено методичні та теоретичні засади системи ресурсного забезпечення оперативно-рятувальної служби МНС України. Показано, що рівень бюджетного забезпечення ресурсами підрозділів оперативно-ряувальної служби має залежати від рівня ризику виникнення надзвичайних ситуацій та витрат на ліквідацію їх наслідків. Аналіз нормативних документів, що визначають розмір трудового ресурсу оперативно-рятувальних підрозділів, показав завищеність існуючих нормативів на 7% на підставі економічних показників. Достовірність результатів підтверджується даними, одержаними за різними методиками. Дослідження свідчить, що сучасний стан фінансування МНС України менше, ніж нормативний, на 15-40%, що призводить до втрат держави, більших за збалансований бюджет на рівні 93% від нормативного.

  5. Визначено особливості ресурсного забезпечення та вдосконалено методику економічного аналізу ресурсозабезпечення оперативно-рятувальної служби, яка виключає суб’єктивні трактування та оперує реальними поняттями в грошовому виразі. Методика дозволяє визначити той варіант ресурсозабезпечення, який дає мінімум суми збитків при пожежах, надзвичайних ситуаціях та надає можливість знизити матеріальні витрати на функціонування служби.

  6. Розроблено імітаційну модель функціонування оперативно-рятувального підрозділу, яка дозволила б визначити рівень збитків залежно від рівня ресурсозабезпечення, та запропоновано використовувати її при проведенні економічних досліджень у МНС України.

  7. З метою зниження ризику виникнення техногенних аварій запропоновано методичні підходи до пошуку додаткових джерел ресурсозабезпечення заходів, пов’язаних із попередженням надзвичайних ситуацій. Для підприємств із підвищеним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій запропоновано введення додаткового податку за ризик. Застосування для цих підприємств інвестиційного податкового кредиту створює як джерело фінансування запобіжних інвестицій, так і джерело погашення бюджетних зобов’язань.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Куценко М.О., Шигимага А.Ф., Куценко М.А. Шляхи фінансового забезпечення природоохоронних заходів підприємств // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Сер.: економічні науки.– Черкаси: ЧДТУ, 2003. – Вип. 9. – С. 113-116.

Особистий внесок: обґрунтовано економіко-математичну модель для розрахунку основних економічних параметрів інвестиційно-податкового кредитування природоохоронних заходів підприємства, що забруднює довкілля.

  1. Куценко М.А. Аналіз господарської діяльності бюджетних установ як інструмент реалізації ефективної бюджетної політики в державі // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Сер.: економічні науки.– Черкаси: ЧДТУ, 2005. – Вип. 14. – С.287-289.

  2. Куценко М.А., Шкарабура М.Г. До проблеми аналізу ефективності використання коштів пожежно-рятувальними службами // Вісник Житомирського державного технологічного університету. Сер.: економічні науки.– Житомир: ЖДТУ, 2005. – Вип. 3 (33). – С. 299-301.

Особистий внесок: сформульовано задачі досліджень та вимоги до економічного аналізу використання ресурсів оперативно-рятувальною службою.

  1. Куценко М.А. Особливості здійснення фінансового контролю за використанням коштів підрозділами оперативно-рятувальної служби МНС України // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Сер.: економічні науки.– Черкаси: ЧДТУ, 2005. – Вип. 15. – С. 185-188.

  2. Куценко М.А. Проблеми ресурсозабезпечення підрозділів оперативно-рятувальної служби МНС України // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту.– К.: ДАСОА, 2006. – Вип. 2. – С. 64-71.

  3. Куценко М.А. Проблеми вибору критеріїв оцінки ефективності використання коштів оперативно-рятувальною службою при проведенні економічного аналізу // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту. – К.: ДАСОА, 2006. – Вип. 3. – С. 35-40.

Патенти, винаходи

  1. Спосіб визначення оптимального рівня бюджетного фінансування оперативно-рятувальної служби / М.Г. Шкарабура, М.А. Куценко. – Заявка на патент №а 200601863; заявл. 21.02.2006; опубл. 27.08.2007. Бюл. «Промислова власність» №13/2007.

Особистий внесок: запропоновано модель функціонування та алгоритм розв’язання задачі щодо оптимального рівня ресурсозабезпечання служби.

Матеріали наукових конференцій

  1. Куценко М.О., Куценко М.А. До питання про фінансове забезпечення природоохоронних заходів підприємств Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень у постсоціалістичних країнах: матер. Міжнар. наук. конф. – Черкаси: ЧНУ ім. Богдана Хмельницького, 2003. – С. 201-202.

Особистий внесок: сформульовано економічні принципи інвестиційно-податкового кредитування природоохоронних заходів.

  1. Алексєєва О.С., Куценко М.А. Бізнес-планування як невід’ємна складова економічної підготовки курсантів вищого пожежно-технічного закладу освіти // Пожарная безопасность – 2003 : матер. VІ Науч.-практ. конф. – Харьков: АПБУ, 2003. – С. 317-319.

Особистий внесок: сформульовано положення щодо необхідної економічної підготовки курсантів вищого пожежно-технічного закладу освіти.

  1. Куценко М.А., Шевчук В.А., Шкарабура Н.Г. Роль экономического анализа в управленческой деятельности аварийно-спасательных служб // Чрезвычайные ситуации: предупреждение и ликвидация: матер. ІІІ Междунар. науч.-практ. конф., 7-9 июня 2005 г. – Минск: НАН Беларуси, 2005. – Т.3. – С. 161-164.

Особистий внесок: розкрито роль економічного аналізу в управлінській діяльності аварійно-рятувальних служб.

  1. Куценко М.А., Шкарабура Н.Г., Гаркавый С.Ф. Экономическая оценка комплексных тактико-специальных учений // Пожарная безопасность многофункциональных и высотных зданий и сооружений: матер. ХІХ Науч.-практ. конф., 1-2 нояб. 2005 г. – М.: ФГУ ВНИИПО МЧС России, 2005. – С. 149-151.

Особистий внесок: надано економічну оцінку комплексним тактико-спеціальним навчанням.

  1. Куценко М.А., Шкарабура М.Г., Алексєєва О.С. Наукові засади та завдання дисципліни «Економіка цивільного захисту» // матер. VII Всеукраїнської наук.-практ. конф. рятувальників: «Пожежна безпека та аварійно-рятувальна справа: стан, проблеми і перспективи», 30 листоп.-1 груд. 2005 р. – К.: УкрНДІПБ, 2005. – С. 26-27.

Особистий внесок: запропоновано нові підходи до викладання навчальної дисципліни «Економіка цивільного захисту».

  1. Куценко М.А., Алексєєва О.С. Використання економічних показників для оцінки діяльності інспектора державного пожежного нагляду // Пожежна та техногенна безпека: матер. Міжнар. наук.-практ. конф., 1-2 груд. 2005 р. – Черкаси: ЧІПБ ім. Героїв Чорнобиля МНС України, 2005. – С. 128-130.

Особистий внесок: запропоновано економічні критерії оцінки діяльності інспектора державного пожежного нагляду.

  1. Куценко М.А. Имитационное моделирование как способ решения вопросов экономического планирования подразделений оперативно-спасательной службы // Чрезвычайные ситуации: теория, практика, инновации: матер. Междунар. науч.-практ. конф., 27-28 сент. 2006 г. – Гомель: ГИИ, 2006. – С. 125-126.

  2. Куценко М.А. Экономические показатели деятельности оперативно-спасательной службы МЧС // Предупреждение. Спасение. Помощь. Теория и практика 15 лет в системе МЧС России: матер. XIV Междунар. науч.-практ. конф., 3 апр. 2007 г. – Химки: АГЗ МЧС России, 2007. – Т.1. – С. 138-141.

  1. Куценко М.А. Роль економічного аналізу діяльності бюджетних установ при визначенні ефективності використання коштів // Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи: тези доповідей V Наук. конф., присвяч. пам’яті д.е.н., проф., засл. діяча науки і техніки О.С. Бородкіна, 23 бер. 2007 р. – К.: ДАСОА, 2007. – С. 207-208.

  2. Куценко М.А. К вопросу выбора критериев эффективности деятельности оперативно-спасательной службы // Чрезвычайные ситуации: предупреждение и ликвидация: матер. ІV Междунар. науч.-практ. конф., 6-8 июня 2007 г. – Минск: НАН Беларуси, 2007. – Т.2. – С. 238-240.

Підручники та інші видання

  1. Шкарабура М.Г., Єлагін Г.І., Куценко М.А. Методика наближеного розрахунку екологічних втрат від забруднення навколишнього середовища внаслідок пожежі // Науковий вісник Українського науково-дослідного інституту пожежної безпеки.– 2003. – №2(8). – С. 104-107.

Особистий внесок: запропоновано методику наближеного розрахунку еколого-економічних втрат від пожежі в громадських та житлових будинках.

  1. Економіка цивільного захисту: підручник / [Куценко М.А., Вітько М.М., Корабльов М.М., Архіпець М.М., Алексєєва О.С.]. – Черкаси: Видавець Ю.А. Чабаненко, 2006. – 138 с.

Особистий внесок: розкрито теми «Основи організації фінансової та господарської діяльності в підрозділах оперативно-рятувальної служби МНС» та «Оцінка ефективності фінансування у запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій».

  1. Техніко-економічне обґрунтування та теорія інженерного експерименту: підручник / [Скіб’як А.Ю., Куценко М.А., Кришталь В.М., Наконечний В.В.]. – Черкаси: Видавець Ю.А. Чабаненко, 2008. – 104 с.

Особистий внесок: розкрито тему «Техніко-економічне обґрунтування інженерного експерименту».