Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Витвицький Ярослав Степанович. Економічна оцінка гірничого капіталу нафтогазових компаній: теорія і практика : Дис... д-ра наук: 08.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Витвицький Я.С. Економічна оцінка гірничого капіталу нафтогазових компаній: теорія і практика. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2009.

Дисертація присвячена теоретичним і практичним проблемам економічної оцінки гірничого капіталу нафтогазових компаній.

Розроблено методологічні основи оцінки активів, що формують гірничий капітал нафтогазових компаній та його вартості загалом. Запропонована методологія економічної оцінки запасів та ресурсів нафтових і газових родовищ із застосуванням методу дисконтування грошових потоків і теорії реальних опціонів.

Досліджено та удосконалено теоретичні і методологічні особливості оцінки виробничого капіталу і нематеріальних активів, зокрема, нафтових і газових свердловин, машин та обладнання, інтелектуального капіталу.

Пропонується використання напрацьованих методологічних підходів в управлінні нафтогазовими компаніями при їх можливих трансформаціях, інвестиційній діяльності, підвищенні ефективності надрокористування.

Основним результатом дисертаційного дослідження є вирішення важливої науково-прикладної проблеми розробки теоретико-методологічних основ економічної оцінки гірничого капіталу нафтогазових компаній та його елементів для ефективного управління надрокористуванням стосовно до ресурсів та запасів родовищ нафти і газу, а також належного економічного супроводу діяльності нафтогазових компаній в сучасних ринкових умовах у процесі їх функціонування і трансформацій.

Виконане дослідження дає підстави зробити наступні висновки теоретичного і прикладного характеру:

  1. Підвищення ефективності використання обмежених ресурсів та запасів нафти і газу в Україні потребує застосування інноваційних підходів до вирішення проблем надрокористування та управління нафтогазовими компаніями, одним із яких є концепція гірничого капіталу. Дослідження економічної суті категорії гірничий капітал уможливило запропонувати її уточнене формулювання. У результаті поглибленого аналізу цієї категорії запропоновано нові дефініції вартості гірничого капіталу – фіскальну, контрактну та абсолютну. Обгрунтовано можливості застосування та визначення цих видів вартості відповідно до вимог Національних та Міжнародних стандартів оцінки. Показано, що гірничий капітал нафтогазових компаній формує широкий спектр активів. Розроблено класифікацію цих активів, подано розгорнуте трактування сутності кожного їх виду, а також здійснено розгляд можливостей застосування оцінки, економіко-правові особливості та необхідність цієї процедури в процесі супроводу господарської діяльності нафтогазових компаній.

Встановлено, що на даний час існує значна кількість підходів, методів, моделей здійснення оцінки окремих видів активів, які потребують конкретизації та вдосконалення з урахуванням специфіки гірничого капіталу нафтогазових компаній та формуючих його активів. Запропоновано розширений перелік принципів оцінки, що враховують сучасні концепції розвитку економічної науки та особливості їх застосування у разі оцінки гірничого капіталу. Доведено, що використання будь-якого підходу до оцінки гірничого капіталу нафтогазових компаній потребує значного вдосконалення вирішення економічної проблеми врахування фактора часу.

  1. Аналіз сучасного стану нафтогазовидобування в Україні показує, що найбільші за запасами родовища, які формують поточний нафтогазовидобуток, знаходяться, переважно, на завершальних стадіях розробки. Розвідані на даний час запаси не можуть забезпечити зростання і стабілізацію видобутку нафти і газу. Тому важливим загальнодержавним завданням є нарощування обсягів нафтогазорозвідувальних робіт, у першу чергу пошуково-розвідувального буріння, що повинно забезпечити приріст запасів нафти і газу. Окрім того, істотним резервом нарощування власного нафтовидобутку в Україні є підвищення рівня нафтовилучення із покладів шляхом застосування прогресивних технологій та досягнень науково-технічного прогресу. Позитивні зрушення у нафтогазовидобуванні та їх підтримання можуть бути досягнуті тільки в разі забезпечення достатнього рівня інвестування, а це можливе шляхом створення державою сприятливих умов надрокористування через застосування сучасних економічних інструментів, що базуються на вартісній оцінці запасів та ресурсів нафти і газу в надрах.

  2. Аргументовано доведено, що кожне нафтове і газове родовище є неповторним витвором природи, характеризується множиною високомінливих геолого-фізичних, фізико-хімічних, технологічних, економічних факторів, що впливають на цінність родовищ. Здійснено класифікацію цих факторів та вибрано показники їх кількісного виміру, що дає змогу враховувати вплив основних факторів у процесі економічної оцінки гірничого капіталу нафтогазових компаній.

4. На основі аналізу існуючих методів оцінки ресурсів та запасів нафтових і газових родовищ показано, що незважаючи на численні дослідження, їм притаманні значні недоліки, котрі пов’язані, в першу чергу, з неналежним розв’язанням економічної проблеми часу. Запропоновано методологію, яка дає змогу враховувати фактор часу та ризики, притаманні основним етапам нафтогазорозвідувального процесу, починаючи із стадії виявлення та підготовки структур до глибокого буріння і закінчуючи розробкою. Встановлено найважливіші фактори, що зумовлюють величину та чутливість до ризиків ставок дисконту на кожному етапі та стадії, методику їх кількісного виміру. Фактори ризику є специфічними залежно від того чи є родовище нафтовим або газовим. Тому розроблено методичні підходи, що дають змогу враховувати цю специфіку, та обґрунтовано визначати ставки дисконту окремо для нафтових, газових та газоконденсатних родовищ. Важливою є також розроблена методологія здійснення коригувань ставок дисконту на кінцевому етапі за інфляційні очікування, оподаткування, структуру капіталу.

5. Для вартісної оцінки запасів та ресурсів нафтових і газових родовищ розроблено моделі економічної оцінки із застосуванням методу дисконтування грошових потоків та концепції гірничого капіталу, які дають змогу враховувати грошові надходження та витрати на різних етапах та стадіях складного процесу розвідки і розробки родовищ, визначати різні види вартості гірничого капіталу. За використання цих моделей важливим є прогнозування грошових потоків із урахуванням особливостей діючої на даний час методики калькуляції витрат у нафтогазовидобуванні, поділу витрат на постійні і змінні, особливостей оподаткування нафтогазових компаній, що знайшло своє відображення у розроблених методах розрахунку нормативів експлуатаційних та інвестиційних витрат.

  1. Для врахування швидкозмінних економічних умов і можливостей гнучкого управління в процесі функціонування нафтогазових компаній розглянуто можливості застосування теорії реальних опціонів для оцінки запасів та ресурсів нафти і газу. Здійснено модифікацію моделі Блека-Шоулза-Мертона, яка дає змогу врахувати часовий розрив між початком здійснення інвестицій в облаштування родовища і моментом отримання грошових надходжень від відбору запасів. Розроблено методичні підходи до визначення основних параметрів, які входять в опціонні моделі. Особливо важливим є проведене дослідження волатильності базового активу, що зумовлене похибкою визначення видобувних запасів нафти і газу та коливаннями світових цін на нафту. Проведено трансформацію до аналітичного вигляду залежностей точності визначення запасів нафти і газу від основних геологічних параметрів родовищ та дослідження статистичних розподілів цін нафти на світових ринках за довготривалий період, що уможливило встановити об’єктивні незміщенні значення волатильності ціни нафти.

Для економічної оцінки ресурсів та запасів нафти і газу в процесі нафтогазорозвідувальних робіт запропоновано комбінацію біномінальної та неперервної моделей реальних опціонів. Встановлено структуру біноміального дерева та методику оцінки ресурсів із урахуванням ймовірностей того чи іншого результату нафтогазорозвідувальних робіт, виходячи із принципу нейтральності до ризику.

  1. У процесі функціонування нафтогазових компаній використовується широка номенклатура будівель, споруд, передавальних пристроїв, машин та обладнання, що є виробничим капіталом. Серед них є як об’єкти широкого застосування, так і спеціалізовані, а часом і унікальні. Встановлено, що при оцінці неспеціалізованих будівель, споруд, передавальних пристроїв, машин та обладнання слід застосовувати сучасні напрацьовані методичні підходи, які дають оцінку вартості, максимально наближену до дефініцій ринкової та справедливої, виходячи з принципу найбільш ефективного використання.

Для спеціалізованих об’єктів нерухомості, серед яких найважливіше місце належить нафтовим і газовим свердловинам, при оцінці можливе застосування витратного і дохідного підходів. У рамках витратного підходу запропоновано модель, яка дає змогу здійснити оцінку з урахуванням фізичного, функціонального та економічного зносів. Розроблено методику визначення цих видів зносу стосовно до нафтових і газових свердловин. У рамках дохідного підходу розроблено модель і методику визначення її основних параметрів з урахуванням фактора часу та видів вартості гірничого капіталу.

8. Важливою складовою гірничого капіталу нафтогазових компаній є інтелектуальний капітал, зокрема людський капітал – основний фактор зростання та розвитку будь-якої компанії. Розроблено методичні підходи, що дають змогу визначати вартість людського капіталу нафтогазових компаній, котрі займаються як виробничою діяльністю так і працюють в інноваційній сфері. Для оцінки вартості людського капіталу інноваційних нафтогазових компаній запропоновано використання методів залишку та звільнення від роялті. Вдосконалено моделі і методику визначення їх основних параметрів, що вирішують проблему оцінки вартості людського капіталу та його складових з метою ефективного управління цим важливим ресурсом.

Окрім того, значним резервом збільшення рівня капіталізації нафтогазових компаній є оцінка прав на здійснення діяльності, особливо пов’язаних з інтелектуальним бізнесом. Запропоновано комбінований метод оцінки прав на здійснення деяких видів діяльності, що поєднує елементи методів ціни придбання і звільнення від роялті та дає змогу успішно вирішувати цю проблему.

9. Діяльність нафтогазових компаній, у більшості випадків, супроводжується отриманням геоінформаційних ресурсів. У роботі здійснено класифікацію геологічної інформації, та її поділ на первісну, вторинну (результати обробки), методологічного характеру, результати геологічних експериментів та моделювання, технічного характеру. Здійснено розгляд та адаптацію існуючих методів оцінки нематеріальних активів стосовно до оцінки геологічної інформації. Доведено, що для оцінки геологічної інформації доцільним і перспективним є використання методів теорії статистичних рішень. Розглянуто загальний підхід та наведено приклад складання функції середнього ризику, методику визначення її основних параметрів стосовно до геофізичних досліджень свердловин.

10. Трансформаційні процеси, що відбуваються з нафтогазовими компаніями у теперішньому глобалізованому світі потребують сучасних підходів до управління цими процесами, одним з яких є концепція управління за критерієм вартості. Доведено, що основним у таких умовах є дохідний підхід, оскільки саме він дає змогу врахувати синергетичні ефекти, котрі можуть мати місце у процесі трансформацій компаній. Запропоновано вдосконалення методології дохідного підходу в ключових аспектах – вирішенні економічної проблеми врахування фактора часу та визначенні поспрогнозної вартості. Для вирішення економічної проблеми врахування фактора часу запропоновано методику, що дає змогу враховувати притаманні функціонуванню публічних і закритих нафтогазових компаній ризики на основі аналізу показників їх фінансового стану, умов, тенденцій та перспектив розвитку. Також розроблено моделі визначення поспрогнозної вартості з урахуванням особливостей функціонування нафтогазовидобувних компаній.

11. У процесі реалізації стратегічних цілей розвитку нафтогазових компаній важливе місце належить проблемам оцінки ефективності інвестиційних проектів. Проведений аналіз „традиційних” методів оцінки інвестиційних проектів показав їх можливості та недоліки і дав змогу запропонувати методику оцінки інвестиційних проектів, спрямованих на підвищення нафтовилучення з вже розвіданих нафтових і газових родовищ, на основі теорії реальних опціонів із урахуванням не тільки волатильності, зумовленої точністю визначення величини видобувних запасів, світових цін на нафту, а й успішності методів інтенсифікації видобування нафти і газу.

12. Доведено, що існуюча в Україні фіскальна система у нафтогазовидобуванні не відповідає сучасним вимогам, особливо у частині рентних платежів. Запропоновано метод визначення рентної плати з видобутку нафти і газу через рентні коефіцієнти та рентоутворюючі індекси, з урахуванням геолого-технологічних умов видобування нафти і газу на конкретному родовищі, що дасть змогу запровадити дійовий механізм стимулювання нафтогазових компаній до підвищення ефективності надрокористування.

Публікації автора:

Монографії

  1. Витвицький Я. С. Економічна оцінка гірничого капіталу нафтогазових компаній. Наукова монографія / Я. С. Витвицький. – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2007. – 431 с.

  2. Оцінка ефективності інвестицій у розвідку і розробку нафтових родовищ. Монографія / [Я. С. Витвицький, У. Я. Витвицька, І. М. Метошоп, І. Р. Михайлів]; за ред. Витвицького Я. С. – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2006. – 248 с. Особистий внесок: досліджено ресурсне забезпечення діяльності нафтогазових компаній, здійснено огляд концептуальних підходів до оцінки запасів та ресурсів нафти і газу у надрах, визначено фактори та показники цінності родовищ, розроблено їх класифікацію, обґрунтовано теоретичні підходи до оцінки родовищ методом дисконтування грошових потоків, обгрунтовано теоретичні та методологічні підходи до оцінки ефективності інвестицій у розробку нафтових родовищ.

  3. Зелінська Г. О. Регіональні особливості формування, оцінювання та використання людського капіталу. Монографія / Г. О. Зелінська, У. Я. Садова, Я. С. Витвицький; за ред. М. О. Данилюка. – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2006. – 124 с. Особистий внесок: розроблено методичні підходи до вартісної оцінки людського капіталу.

Навчальні посібники

  1. Ситуационные задачи по экономике, организации, планированию и управлению производством: учеб. пособие / [Витвицкий Я. С., Артемьев В. В., Басова Т. П., Бирулина Е. Ф. и др.]; под ред. Я. С. Витвицкого. – К.: УМК ВО, 1989. – 152 с. Особистий внесок автора: розділ 1.2, 2.1, 2,6, 3,1.

  2. Збірник задач з економіки нафтогазових галузей промисловості: навч. посібник / [Витвицький Я. С., Ткачук І. Г., Лапко О. О., Лисяний Г. М. та ін.]; за ред. Витвицького Я. С. – К.: УМК ВО, 1992. – 288 с. Особистий внесок автора: вступ, розділ 5.1, 5.2.

6. Витвицький Я. С. Економіка нафтогазорозвідувальних підприємств. Конспект лекцій з курсу "Економіка нафтогазорозвідувальних підприємств" для студентів спеціальностей 08.02 і 08.05 / Я. С. Витвицький – Івано-Франківськ, 1993. – 139 с.

7. Довідник з нафтогазової справи / [Бойко В. С., Кондрат Р. М., Яремійчук Р. С. та ін.]; за заг. ред. докторів технічних наук В. С. Бойка, Р. М. Кондрата, Р. С. Яремійчука. – К.: Львів, 1996. – 620 с. Особистий внесок: питання оцінки ефективності інвестиційної діяльності; оцінки ефективності інноваційних заходів.

8. Економіка підприємства: навч. посібник / [Витвицький Я. С., Витвицька У. Я., Данилюк М. О., Устенко А. О., Цигилик І. І.]; за ред. Я. С. Витвицького. – Івано-Франківськ: ІМЕ, 2002. – 318 с. Особистий внесок: розділи: 2, 3.4, 5.1, 5.2, 5.4, 5.6, 6, 10, 11, 12.1, 12.2, 12.3, 13, 15.2, 15.3.

9. Витвицький Я. С. Економіка підприємства: практикум / Я. С. Витвицький, У. Я. Витвицька, І. М. Мазур; за ред. Я. С. Витвицкого. – Івано-Франківськ: Факел, 2004. – 155 с. Особистий внесок: вступ, теми 7,8.

10. Витвицький Я. С. Економіка нафтогазорозвідувальних робіт: навч. посібник / Я. С. Витвицький. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2004. – 324 с.

11. Управління фінансовою санацією підприємства: навч. посібник / [Данилюк М. О., Савич В. І., Орлова В. К., Витвицький Я. С. та ін.]; за ред. Данилюка М. О., Савича В. І. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 320 с. Особистий внесок: розділ 10.

Статті у фахових наукових виданнях

  1. Лесюк О. І. Проблеми економічної оцінки нафтових родовищ / О. І. Лесюк, Я. С. Витвицький, І. М. Чорна // Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. – Івано-Франківськ, 1995. – № 32. – С. 139-147. Особистий внесок: сформульовано концептуальні підходи до вирішення проблем економічної оцінки нафтових і газових родовищ.

13. Витвицкий Я. С. Методика экономической оценки нефтяных месторождений / Я. С. Витвицкий, И. М. Чорна // Бизнес-информ. – Харьков, 1998. – № 12. – C. 51-53. Особистий внесок: обґрунтовано методику економічної оцінки нафтових родовищ.

  1. Витвицький Я. С. Методичні основи оцінки нафтових і газових свердловин для підвищення ефективності їх використання в Західному нафтогазоносному регіоні України / Я. С. Витвицький / Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Стратегічне планування регіонального розвитку. Зб. наук пр. НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2004. – Вип. 5 (ХLIX). – С. 313-318.

  2. Витвицький Я. С. Оцінка нематеріальних активів геологорозвідувальних організацій / Я. С. Витвицький // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – 2005 – № 1(10). – С. 117-119.

  3. Витвицький Я. С. Методи оцінки інтелектуального капіталу інноваційних організацій нафтогазового комплексу / Я. С. Витвицький // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – 2005 – № 3 (12). – С. 107-113.

  4. Витвицький Я. С. Визначення реверсії під час оцінки бізнесу дохідним підходом / Я. С. Витвицький // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. – К.: ФДМУ, 2005. – № 11. – С. 32-35.

  5. Витвицький Я. С. Урахування чинника часу під час оцінки бізнесу дохідним підходом / Я. С. Витвицький // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. – К.: ФДМУ, 2006. – № 4. – С. 20-24.

  6. Витвицький Я. С. Визначення ставок дисконту на етапах пошуку та розвідки нафтових і газових родовищ / Я. С. Витвицький // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – 2006. – № 1 (13). – С. 112 -122.

  7. Витвицький Я. С. До питання визначення ставки дисконту при оцінці бізнесу /Я. С. Витвицький, У. Я. Витвицька // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. – К.: ФДМУ, 2006. – № 9. – С. 24-27. Особистий внесок: обґрунтовано методику визначення ставок дисконту при оцінці бізнесу.

  1. Витвицький Я. С. Застосування методу реальних опціонів до оцінки запасів нафтових і газових родовищ / Я. С. Витвицький // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – 2006. – № 2 (14). – С. 123 -129.

  2. Витвицький Я. С. Застосування методу реальних опціонів для оцінки ресурсів та запасів газу / Я. С. Витвицький // Державний інформаційний бюлетень про приватизацію. – К.: ФДМУ, 2007. – №4. – С. 44-47.

  3. Витвицький Я. С. Врахування фактора часу при оцінці інвестиційних проектів з розробки нафтових родовищ Західного регіону України / Я. С. Витвицький // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Методи оцінки рівня капіталізації інноваційних структур. Зб. наук. праць НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2007. – Вип. 2 (64). – С. 132-147.

  4. Витвицький Я. С. Застосування методу реальних опціонів до оцінки ефективності інноваційних проектів / Я. С. Витвицький // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону: науковий збірник; за ред. І. Г. Ткачук. – Івано-Франківськ: ВДВ ЦІТ Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, 2007. – Вип. III. – Т. 2. – С. 241-246.

  5. Витвицький Я. С. Оцінка інвестиційних проектів освоєння нафтогазових ресурсів методом реальних опціонів / Я. С. Витвицький // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – 2007. – № 2 (16). – С. 126-131.

  6. Витвицький Я. С. Розв’язання економічної проблеми часу при оцінці ресурсів та запасів газових та газоконденсатних родовищ / Я. С. Витвицький // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону: науковий збірник за ред. І. Г. Ткачук – Івано-Франківськ: ВДВ ЦІТ Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, 2008. – Вип. IV. – Т. 1. – С. 125-132.

  7. Витвицький Я. С. Економічна оцінка гірничого капіталу нафтогазових компаній – інноваційний інструмент залучення інвестицій у розвідку та розробку нафтових і газових родовищ / Я. С. Витвицький // Економічний простір: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ПДАБА, 2008. – Вип. 9. – С. 5-14.

  8. Витвицький Я. С. Економічна оцінка геологічної інформації нафтогазових компаній / Я. С. Витвицький // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – 2008. – № 1 (17). – С. 128-133.

  9. Витвицький Я. С. Дохідний підхід при оцінці нафтогазовидобувних компаній / Я. С. Витвицький // Економічний простір: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ПДАБА, 2008. – Вип. 14. – С. 207-219.

  10. Витвицький Я. С. Прогнозування грошових потоків при економічній оцінці ефективності інвестицій та запасів нафтових і газових родовищ / Я. С. Витвицький // Наука і економіка: науково-теоретичний журнал. – Хмельницький: ХЕУ, 2008. – Вип. 3(11). – С. 355-362.

  11. Витвицький Я. С. Гірничий капітал нафтогазових компаній: його сутність та формуючі активи / Я. С. Витвицький // Формування ринкових відносин в Україні. – К.: НДЕІ Мінекономіки України, 2008. – Вип. 9(88). – С. 106-111.

  12. Витвицький Я. С. Рентоутворюючі фактори у сфері видобування нафти і газу (на прикладі Західного нафтогазоносного регіону України) / Я. С. Витвицький // Регіональна економіка. – Львів, 2008. – № 3(49) . – С. 49-56.

Статті у інших наукових виданнях

  1. Витвицкий Я. С. Анализ транспортных расходов при производстве геофизических исследований скважин в условиях Западной Сибири / Я. С. Витвицкий, М. М. Дмитрик // Научно-технические достижения и передовой опыт в области геологии и разведки недр: научн.-техн. информ. сборник ВНИИ эконом. минер. сырья и геологоразвед. работ. – М.: ВИЭМС, 1990. – Вып. 3. – С. 37-41. Особистий внесок: розроблено методику розрахунку транспортних витрат при геофізичних дослідженнях, визначення яких необхідне для оцінки геологічної інформації.

  2. Внедрение геолого-технологических и геофизических исследований в процессе бурения скважин в Западной Сибири / [Березовский Н. С., Витвицкий Я. С., Дмитрик М. М. и др.] // Научно-технические достижения и передовой опыт в области геологии и разведки недр: научн.-техн. информ. сборник ВНИИ экон. минер. сырья и геологоразвед. работ. – М.: ВИЭМС, 1990. – Вып. 1. – С. 21-27. Особистий внесок: показано роль геологічної інформації, як одного з основних результатів, які отримують у процесі буріння нафтових і газових свердловин.

  3. Витвицький Я. С. Визначення норм часу на інтерпретацію геофізичних досліджень свердловин / Я. С. Витвицький, І. Д. Стефанишин, М. М. Дмитрик // Розвідка та розробка нафтових і газових родовищ. – Львів: Світ, 1992. – № 29. – С. 93-98. Особистий внесок: розроблено методику встановлення норм часу.

36. Витвицький Я. С. Економічна оцінка нафтових родовищ / Я. С. Витвицький // Наукові записки. Особливості економіки України в перехідному періоді та шляхи вдосконалення економічної підготовки фахівців. – Івано-Франківськ, 1996. – С. 27-35.

37. Витвицький Я. С. Оцінка геологічної інформації / Я. С. Витвицький // Вісник оцінки, К.: УТО, 2004. – № 2. – С. 27-28.

38. Витвицький Я. С. Метод реальних опціонів при оцінці запасів нафтових родовищ / Я. С. Витвицький // Вісник оцінки. – К.: УТО, 2007. – № 1. – С. 20-25.

Матеріали наукових конференцій

39. Витвицький Я. С. Оцінка нафтових і газових свердловин /Я. С. Витвицький. // Нафта і газ України: матеріали 8-мої Міжнар. наук.-практ. конф. (Судак, 29 вересня – 1 жовтня 2004 р.) – Л.: „Центр Європи”, 2004. – Том 2. – С. 308-310.

40. Витвицький Я. С. Застосування методу реальних опціонів до оцінки ефективності інноваційних проектів /Я. С. Витвицький // Фінансові ресурси регіону: матеріали Між нар. наук.-практ. конф. (Івано-Франківськ, 9-11 листопада 2006 р.). – Івано-Франківськ: ПП Курилюк, 2007. – С. 72-74.

41. Витвицький Я. С. Оцінка інвестиційних проектів освоєння нафтогазових ресурсів методом реальних опціонів /Я. С. Витвицький // Ресурсозберігаючі технології в нафтогазовій енергетиці. „ІФНТУНГ-40”: Міжнар. наук.-техн. конф.: анотації (Івано-Франківськ, 16-20 квітня 2007 р.). – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ, 2007. – С. 214.

42. Витвицький Я. С. Методика диференціації рентних платежів у нафтовидобуванні / Я. С. Витвицький, М. О. Данилюк //Актуальні проблеми формування рентної політики в сучасних умовах: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. ( Київ, 17 травня 2007 р.). – У трьох частинах / РВПС України. – К.: РВПС України НАН України, 2007. – Ч. 2. – С. 56-66. Особистий внесок: обґрунтовано методику диференціації рентних платежів.

43. Витвицький Я. С. Економічна оцінка гірничого капіталу нафтогазових компаній – інноваційний інструмент залучення інвестицій у розвідку та розробку нафтових і газових родовищ / Я. С. Витвицький // Інвестиційні пріоритети епохи глобалізації: вплив на національну економіку та окремий бізнес: тези доповіді на Міжнар. наук.-практ. конф. ( Дніпропетровськ, 14-15 лютого 2008 р.). – Том 1. – С. 5-9.

44. Витвицький Я. С. Економічна оцінка гірничого капіталу як ефективний інструмент забезпечення управління нафтогазовими компаніями / Я. С. Витвицький // Проблеми і механізми відтворення ресурсного потенціалу України в контексті євроінтеграції: матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Рівне, 9-10 жовтня 2008 р.). – Вісник національного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Зб. наук. пр. – Рівне, 2008. – Вип. 4 (44). – Ч. 4. – С. 231-238.