Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Гірний Богдан Миколайович. Еколого-економічні аспекти розвитку природно-заповідного фонду України : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2008.



Анотація до роботи:

Гірний Б.М. Еколого-економічні аспекти розвитку природно-заповідного фонду України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 – економіка природокористування і охорони навколишнього середовища. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено процесу вдосконалення еколого-економічних аспектів використання, відтворення і розвитку ПЗФ України. З метою адаптації до ринкових умов господарювання, подальшого належного управління, дисертантом обґрунтовано поняття економічного механізму використання та відтворення ПЗФ, запропоновано стратегічні напрямки збалансованого його розвитку на найближчу перспективу. Показано основні напрямки розвитку загальнодержавної екологічної мережі у напрямку її інтеграції до загальноєвропейської екологічної мережі (ЗЕМ), а також обґрунтовано необхідність збільшення прощі ПЗФ. Висвітлено проблеми і напрями удосконалення державної політики для покращення стану та підвищення ефективної діяльності установ ПЗФ. Вдосконалено методичні підходи кадастрової оцінки об’єктів і територій ПЗФ, сутнісні функції їх економічної цінності, як основу раціонального використання і збереження ПЗФ. Основні результати дисертаційного дослідження впроваджено у практику.

Основою дисертаційної роботи є дослідження теоретико-методологічних підходів до визначення ПЗФ України, вдосконалення та розвиток еколого-економічних і правових аспектів його функціонування в умовах соціально-орієнтованої ринкової економіки. За результатами роботи зроблено такі висновки і пропозиції.

1. У результаті проведеного аналізу та оцінки стану функціонування ПЗФ, показано динаміку його розвитку за роки незалежності України. На 01.01.2006 р. ПЗФ нараховував у своєму складі 7087 територій та об’єктів загальною (фактичною) площею 2854,8 тис. га, відсоток заповідності становив 4,7 %. Для України, як для держави з перехідною економікою існує ще безліч невирішених питань, що в свою чергу накладає відбиток на розвиток ПЗФ. На сьогодні в підпорядкуванні Мінприроди як спеціально уповноваженого органу державного управління в галузі організації, охорони та використання ПЗФ, знаходиться лише три відсотки від загальної кількості територій та об’єктів загальнодержавного значення, які займають близько 40% їх площі. Переважна більшість територій та об’єктів ПЗФ (80%) знаходиться у віданні Держкомлісгоспу України, органів місцевого самоврядування та сільськогосподарських підприємств, які здебільшого, не мають спеціальних підрозділів з управління територіями та об’єктами ПЗФ.

2. Дослідивши діяльність ПЗФ, запропоновано основні та додаткові джерела фінансового забезпечення для кожної функціональної зони установ ПЗФ різної категорії заповідання. Вдосконалення економічного механізму у сфері використання та відтворення ПЗФ дасть змогу вивести його на якісно та кількісно новий рівень подальшого розвитку. Зроблено наголос на необхідності застосування таких складових економічного механізму, як оподаткування та інвестиції в заповідну галузь.

3. Важливим критерієм налагодженого функціонування ПЗФ є правова охорона його земель. Відправною точкою еколого-правового збереження природних ресурсів в умовах ринкової економіки виступає „екологічне страхування” ПЗФ як на державному, так і на приватному рівні. Екологічне страхування перш за все має на меті створення сприятливих соціально-економічних умов, які б допомогли зменшити техногенний вплив на об’єкти ПЗФ. Тільки при досягненні високого рівня відповідальності у процесі господарювання та відповідних економічних санкцій є можливість забезпечення ефективності охорони, збереження і використання ПЗФ.

4. У процесі дослідження вдосконалено методичні підходи кадастрової оцінки та звернуто увагу на економічну цінність територій та об’єктів ПЗФ, як основу їх раціонального використання і збереження. Точність визначення економічної ефективності, зіставлення витрат і вигод, що виражаються в грошових і фізичних показниках, особливо важливо, для прийняття правильних управлінських і економічних рішень. При відсутності або заниженості цінності природних благ відбувається відоме зменшення вигод від їхнього збереження.

5. Одним з головних пріоритетів у напрямку вивчення нових природних територій, перспективних для наступного заповідання та збереження є процес удосконалення національної екологічної мережі. Тому наступним кроком у розвитку ПЗФ є інтеграція національної екомережі до загальноєвропейської екологічної мережі (ЗЕМ). Важливим інструментом із реалізації Загальнодержавної програми формування національної екомережі є залучення міжнародних інвестицій. Основним інвестором природоохоронних програм в Україні є Глобальна Екологічна Фундація (ГЕФ).

6. Конструктивно проаналізувавши сучасний стан ПЗФ України, запропоновано стратегічні напрямки його розвитку на 10 років (до 2018 року). Це в свою чергу передбачає створення і підтримання репрезентативної та ефективно керованої системи територій та об’єктів ПЗФ, здійснення спеціальних природоохоронних заходів щодо збереження біотичного і ландшафтного різноманіття, екологічно збалансований його розвиток, наукове забезпечення функціонування заповідної справи, формування системи освіти, кадрового забезпечення та інформування громадськості у заповідній сфері.

7. Для ефективного функціонування установ ПЗФ вдосконалено систему економічного управління, в основі якої лежить механізм стимулювання природоохоронної діяльності, як на регіональному, так і державному рівнях. Компонентами такої систем є ПЗФ, як об’єкт управління, і сукупність органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадськість, як суб’єкт управління. Ця сукупність і становить управлінський процес - як “по вертикалі”, так і “по горизонталі”. Тому подальший розвиток ПЗФ залежить від налагодженої вертикальної структури управління, яка б забезпечувала контроль за діяльністю, формуванням та утриманням ПЗФ в регіонах країни; спільної діяльності органів державної влади, установ ПЗФ та підтримки з боку підприємництва.

Одержані наукові результати є певним внеском у розвиток теоретико-методологічних і методичних рекомендацій з питань удосконалення фінансових, економічних та екологічних пріоритетів використання, відтворення та охорони ПЗФ України.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Гірний Б.М. Сучасний стан і перспективи розвитку природно-заповідного фонду України // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, 2004. – Ч. 1. – С. 91-98.

2. Гірний Б.М. Еколого-економічні аспекти функціонування природно-заповідного фонду України // Економіка природокористування і охорони довкілля: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2005. – С. 330-335.

3. Гірний Б.М. Заповідні території і об’єкти як невід’ємна частина національної екологічної мережі // Продуктивні сили і регіональна економіка: Зб. наук. пр.: У 2 ч. – К.: РВПС України НАН України, 2006. – Ч. 2. – С. 212-217.

4. Гірний Б.М. Теоретико-методологічні основи удосконалення організаційно-економічної структури природно-заповідного фонду України // Економіка природокористування і охорони довкілля: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України, 2006. – С. 211-218.

Матеріали наукових конференцій:

5. Гірний Б.М. Природно-заповідний фонд як складова рекреаційних ресурсів // Матер. Всеукр. наук.-практ. конф. “Туризм в Україні: сучасний стан та пріоритети розвитку” - Львів.: Львівський інститут економіки і туризму, 2005. – С. 282-283.

6. Гірний Б.М. Проблеми розвитку національних парків у соціально-економічній системі України // Матер. наук. конф. молод. учен. РВПС України НАН України “Актуальні проблеми економічного розвитку України”. – Київ.: РВПС України НАН України, 2006. – С. 64-66.

7. Гірний Б.М. Кадастрова оцінка земель природоохоронних об’єктів та територій // Матер. наук.-практ. конф. “Проблеми модернізації лісоресурсної сфери в контексті просторового розвитку”. – Київ.: РВПС України НАН України, 2007. – С. 194-196.