Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Камбур Ольга Леонідівна. Екологічні платежі та квоти в удосконаленні регуляторного впливу на природокористування : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2009.



Анотація до роботи:

Камбур О.Л. Екологічні платежі та квоти в удосконаленні регуляторного впливу на природокористування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.08.06 – економіка природокористування та охорони навколишнього середовища. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України. Одеса, 2008.

Дисертація присвячена розвитку теоретичних і методичних положень та розробці науково обґрунтованих практичних рекомендацій щодо вдосконалення регуляторного впливу на природокористування екологічних платежів та квот. До базових принципів оподаткування введено принцип сприяння сталому розвитку економіки. Поширене поняття ренти асиміляційного потенціалу за вимогами пріоритетів господарювання і якості довкілля. Підходи до функціонального екологічного зонування удосконалено застосуванням коефіцієнтів корегування плати за забруднення. Виявлено зміни виробництва під впливом цих платежів і торгівлі квотами на економічні показники. Концепцію збалансованих показників розвитку доповнено параметрами природокористування. Запропоновано систему інформаційного супроводження платежів і квот. Визначено коефіцієнти корегування платежів за забруднення атмосфери на основі екологічного зонування території потенційного впливу крупного промислового об'єкту.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення та отримано нове вирішення наукового завдання, що виявляється в розвитку теоретичних і методичних положень та розробці науково обґрунтованих практичних рекомендацій щодо удосконалення регуляторної дії на базі трансформації системи екологічних платежів і квот.

Основні висновки і рекомендації теоретичного і науково-практичного характеру, отримані в ході проведеного дослідження, такі:

1. У роботі показано, що в умовах сьогодення система регуляторної дії щодо параметрів процесів природокористування, яка поєднує державні та ринкові методи впливу, потребує подальшого удосконалення. Для задоволення сучасним вимогам необхідно уточнення основних критеріїв підвищення дієвості її окремих економічних інструментів. Відносно платежів, що прямо та опосередковано впливають на забезпечення екологічності господарської діяльності, такими критеріями є відповідність принципам оподаткування. Автором запропоновано доповнити їх принципом сприяння сталому розвитку економіки з урахуванням вимог екологизації суспільного виробництва.

2. Дослідженнями дисертанта встановлено, що регулювання споживання обмеженого ресурсу – асиміляційного потенціалу території, якому придатне формування усіх форм природної ренти, надає можливість здійснювати розподіл права на його використання між користувачами з урахуванням пріоритетів господарської діяльності та вимог до якісних параметрів довкілля. Для цього запропоновано застосування ринкового інструментарію – реалізації квот на емісії забруднюючих речовин в межах прийнятного навантаження на середовище, що залежить від збереження можливості отримувати прибуток суб’єктами підприємництва у довгостроковому періоді та відповідно сприяє формуванню доходів бюджету.

3. Проведений в роботі подальший розвиток методичних підходів до вибору стратегії підприємств показав необхідність інституціонального супроводження коректування методів прийняття суб'єктами господарювання рішення щодо особливостей та доцільності здійснення виробництва в умовах удосконалення системи стягнення ресурсних платежів. Автором запропоновано здійснити функціональне екологічне зонування території та визначити коефіцієнти, що корегують плату за забруднення довкілля з урахуванням індивідуальності окремої ділянки. Встановлено, що в результаті трансформації екологічних платежів на параметри, які характеризують діяльність підприємств, та визначену на їх підставі стратегію розвитку впливатиме суб’єктивні фактори: рентабельність виробництва, частка екологічних податків у собівартості до та після зонування даних платежів, розміри витрат по зниженню обсягів забруднення та вартість передислокації виробництва в зону, де задовольняються вимоги до рівня платежів.

4. У роботі показано, що процес вдосконалення регулюючої дії потребує здійснення інформаційної підтримки до прийняття рішень, яка сприяє накопиченню, розповсюдженню та моніторингу правових, екологічних та економічних параметрів стану, руху та використання квот на забруднення довкілля, сприяє задоволенню інформаційних потреб регіональних органів влади, покупців та користувачів дозволів. Запропонований порядок і структура інформаційної системи сприятиме впровадженню ринкових методів регулювання природокористування.

5. Дослідженнями дисертанта встановлено, що забезпечення результативності регулюючого впливу у сфері природокористування потребує цілеспрямованих дій в пріоритетних для регіону напрямках. Для сприяння вказаним процесам запропоновано використання концепції стратегічних карт збалансованих показників розвитку, які відображають такі аспекти: фінансовий, організації внутрішніх процесів, відношень зі стейкхолдерами, навчання та розвитку. Розроблено карту розвитку Одеської області і виявлено прогнозний вплив екологизації регулюючої дії на її параметри.

6. Прикладні аспекти роботи дозволили виявити територіальні особливості та здійснити розрахунок коефіцієнтів, що підвищують платежі за забруднення атмосферного повітря, на основі екологічного зонування території потенційного негативного впливу великого промислового об'єкту в Одеській області.

Публікації автора:

Монографія:

  1. Узагальнена модель розвитку регіональних економічних систем [В.Р.Кучеренко, І.Г.Гречановська, М.А.Заєць, С.Б.Колодинський, О.Л.Камбур та ін.] ; під ред. В.Р.Кучеренка. – Одеса: ОДЕУ, 2005. – 420 с. Особистій внесок здобувача – Розділ 7.1. Екологізація податкової системи в регіональному регулюванні. – С. 214-239. (1,0 д.а.)

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Ручко О.Л. Регіональна складова в системах оподаткування / О.Л.Ручко //Вісник соціально-економічних досліджень. Вип.12. – Одеса: ОДЕУ, 2002. – С.96-99. (0,5д.а.)

  2. Камбур О.Л. Стимулювання екологізації інвестування / О.Л.Камбур //Вісник соціально-економічних досліджень. Вип. 13 – Одеса: ОДЕУ, 2002. – С.256-259. ( 0,5 д.а.)

  3. Гречановська І.Г., Камбур О.Л., Педько І.А. Зовнішні екологічні фактори економічної безпеки промислового виробництва / І.Г.Гречановська, О.Л.Камбур, І.А.Педько // Труды Одесского политехнического университета: Научный и производственно-практический сборник по техническим и естественным наукам. – Одесса, 2004. – Спецвыпуск: в 3-х т. – Т. 2. – С.247-250. (0,5 д.а.). Особистій внесок здобувача – Удосконалено структурні елементи економіко-екологічного регулювання на основі впровадження зональних платежів за забруднення територій.

  4. Камбур О.Л. Институциональные аспекты торговли эмиссионными квотами / О.Л.Камбур // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук.праць. Вип. 209: в 4 т. – Том 1. – Дніпропетровськ: ДНУ,2005. – С.124-129. (0,4 д.а.)

  5. Камбур О.Л. Информационные системы природопользования / О.Л.Камбур // Вісник Сумського державного університету: Науковий журнал. Серія: Економіка. № 1 (85). – Суми: СумДУ, 2006. – С.5-12. (0,5 д.а.)

  6. Гречановська І.Г., Камбур О.Л. Ресурсні платежі як доході місцевих бюджетів / І.Г.Гречановська, О.Л.Камбур // Актуальні проблеми розвитку економіки регіонів: Науковий збірник. - Івано-Франківськ: ВДВ ЦІТ Прикарпатського національного ун-ту ім. В.Стефаніка, 2007. – Вип.3. – С.99-104. (0,6 д.а.) Особистій внесок здобувача – обґрунтовано, що податок на використання природно-ресурсного потенціалу при застосуванні на регіональному рівні надає можливості для стимулювання сталого розвитку економічних систем відповідно до вибраних пріоритетів.

Матеріали і тези конференцій:

  1. Ручко О.Л. Економічні податки у формуванні місцевих бюджетів / О.Л.Ручко // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Шляхи зміцнення фінансово-економічної самостійності регіонів України”. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2000. – С.58-59. ( 0,1 д.а.)

  2. Ручко О.Л. Соціально-економічні стратегії і екологія в освіті/ О.Л.Ручко// Матеріали VII Міжнародної науково-методичної конференції “Удосконалення підготовки фахівців”. – Одеса:, 2002. – С.148-149. (0,1 д.а.)

Інші видання:

  1. Камбур О.Л. Екологізація оподаткування та розвиток пріоритетних галузей у регіонах / О.Л.Камбур // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону: Науковій збірник / За ред.І.Г.Ткачук. – Івано-Франківськ: Плай, 2005.– С.120-125. (0,4 д.а.)

  2. Камбур О.Л., Ракицька С.О., Тюлькіна К.О. Критерії формування моделі розвитку Українського Причорномор’я / О.Л.Камбур, С.О.Ракицька, К.О.Тюлькіна // Наукові праці: Науково-методичний журнал. Т.30. Вип.17. Економічні науки. – Миколаїв: Вид-во МДГУ ім.Петра Могили, 2005. – С.20-22. (0,4 д.а.) Особистий внесок здобувача – визначено вплив природних факторів на приоритетні напрямки розвитку регіону.

  3. Камбур О.Л., Тюлькіна К.О. Екологічний потенціал в інвестиційній привабливості / О.Л.Камбур, К.О.Тюлькіна // Вісник Одеської державної академії будівництва та архітектури . Вип. №18 – Одеса: ОДАБА, 2005.- С.89-91. (0,2 д.а.) Особистий внесок здобувача – запропоновано використання торгівлі емісійними квотами у межах асиміляційного потенціалу для стимулювання розвитку приоритетних галузей у регіоні.