Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


157. Коваль Олена Миколаївна. Ефективність розширеного відтворення в сільськогосподарських підприємствах: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний аграрний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Коваль О.М. Ефективність розширеного відтворення в сільсько-господарських підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний аграрний університет, Київ, 2005.

У дисертаційній роботі викладено матеріали з комплексного дослідження проблеми ефективності розширеного відтворення в процесі формування соціально – орієнтованої економіки. Подальший розвиток дістали дослідження економічної категорії “розширене відтворення”, “економічне зростання”, “економічний розвиток”. Системний підхід до вивчення проблеми розширеного відтворення передбачає відтворення всіх складових економічної системи. Запропоновано класифікувати фактори розширеного відтворення на фактори виробництва, обміну, розподілу, споживання, що відкриває можливості управління на кожному етапі.

В роботі використовувалась методика визначення ефективності розширеного відтворення, в основу якої покладено співставлення його результатів (ефектів) з затратами (річним споживанням). В роботі здійснено наукову оцінку ефективності використання окремих факторів суспільного виробництва в досліджуваному регіоні, а також визначено загальні показники ефективності відтворення в сільськогосподарських підприємствах.

Результати дисертаційного дослідження проблеми ефективності розширеного відтворення в сільськогосподарських підприємствах дають підстави зробити такі висновки:

1. Економічну категорію “розширене відтворення” слід розглядати як процес безперервного повторення суспільного виробництва, його постійного відтворення у збільшених масштабах. Характер розширеного відтворення визначає темпи економічного зростання. Його слід відрізняти від ширшого поняття – економічний розвиток. Розширене відтворення відбувається як на мікро- так і на макроекономічному рівнях, що забезпечує системність і послідовність досягнення економічною системою стану рівноваги.

2. Розширене відтворення залежить від ряду факторів - елементів або обєктів, які впливають на можливість та результативність господарської діяльності. Перевагу потрібно надавати інтенсивним факторам, які стимулюють збільшення сукупного суспільного продукту та забезпечують підвищення ефективності розширеного відтворення. Сучасний системний підхід до вивчення відтворювальних процесів передбачає дослідження відтворення всіх складових економічної системи: продуктивних сил, економічних відносин та господарського механізму. У дослідженнях доцільно використовувати запропонований підхід до класифікації факторів, який передбачає класифікацію їх у відповідності до складових процесу суспільного виробництва: виробництво, розподіл, обмін і споживання і дозволяє ефективно управляти відтворювальним процесом для забезпечення його ефективності та досягнення економічного зростання.

3. Дослідження стану розширеного відтворення в сільськогосподарських підприємствах України за період з 1998 по 2003 рр. показали, що загальний рівень ефективності відтворення зріс - загальний показник рентабельності збільшився. Рентабельними у 1998 р. було виробництво насіння соняшнику 22% рентабельності та зернових 1,9%, інша продукція була збитковою. У 2003 р. рентабельність виробництва соняшнику становила 64,3%, зернових 19,3%, картоплі 33,5%, овочів 30,9%, виробництва мяса ВРХ –44,3% і мяса свиней відповідно –33%. Аналіз досвіду базових господарств досліджуваного регіону та спеціальної літератури показує, що одним із резервів підвищення ефективності галузей є оптимізація галузевої структури, що сприяє зниженню сукупних витрат. Основними напрямками підвищення ефективності розширеного відтворення є збільшення доходів від реалізації товарної частини валової продукції та зниження рівня її собівартості.

4. Доведено, що розвиток аграрного виробництва в Україні супроводжується його реформуванням, роздержавленням та приватизацією. Дослідження показників ефективності відтворення економічних відносин досліджуваного регіону у 2003 р. свідчать, що постійно змінюються форми сільськогосподарських підприємств. При цьому рівень рентабельності приватних підприємств найвищий, поряд з високими показниками продуктивності праці, та низьким рівнем витрат виробництва. Збитковими були лише акціонерні товариства. Основні фонди використовувались ефективніше в товариствах.

5. Дослідженнями доведено, що управління ефективністю розширеного відтворення залежить від прийняття технологічних рішень, застосування інноваційних технологій та раціонального поєднання засобів виробництва і праці. Це підтверджується діяльністю прибуткових господарств досліджуваного регіону. Урожайність зернових в господарствах з розширеним відтворенням у 2003 р. на 52,3% більше ніж в господарствах з простим (звуженим) відтворенням, урожайність цукрових буряків більша майже в 1,5 рази, продуктивність корів більша на 50,9%, прирости живої ваги великої рогатої худоби на 12,9%, прирости свиней на 64,3% відповідно. Основним напрямком підвищення ефективності сільськогосподарського підприємства є його інтенсифікація, яка дозволила знизити собівартість виробництва 1 ц зерна на 12,9%, собівартості цукрового буряка на 57,2%, собівартість 1 ц молока на 40,7%, 1 ц приросту мяса ВРХ і свиней відповідно на 33,2 та 22,64%.

6. Важливим фактором підвищення ефективності розширеного виробництва в сільськогосподарських підприємствах є маркетинг і менеджмент, застосування яких дозволяє товаровиробнику вигідно реалізовувати свою продукцію. Тому одним із напрямків підвищення ефективності розширеного відтворення в сільсько-господарських підприємствах є побудова ефективної системи менеджмента.

7. Ефективність розширеного відтворення в підприємствах галузі в умовах ринкового середовища залежить від рівня інвестицій – довготермінових капіталовкладень з метою отримання прибутку, що сприяє відтворенню та нагромадженню капіталу. В Україні спостерігається тенденція до скорочення відтворювальних показників основного і оборотного капіталу в сільському господарстві, у тому числі в сільськогосподарських підприємствах.

8. В умовах переходу до ринкової економіки важливим джерелом підвищення ефективності процесу розширеного відтворення в підприємствах галузі є фінанси підприємств. Дослідження доводять, що в більшості підприємств скорочуються власні джерела фінансування. Відносини розподілу виручки від реалізації товарної продукції повинні забезпечити формування фонду заміщення спожитих засобів виробництва, а саме - фонд оплати праці, фонд амортизаційних відрахувань, створення резервних (страхових) фондів.

9. Дослідження підтверджують, що найбільш поширеними методами впливу державного регулювання є проведення податкової, грошово-кредитної, структурної та амортизаційної політики. Вплив цих методів повинен забезпечити ефективність функціонування всіх факторів розширеного відтворення в сільськогосподарських підприємствах з метою адаптації сільськогосподарських товаровиробників до умов ринкового середовища.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Коваль О.М. Особливості факторів економічного зростання в агропромисловому виробництві // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2000. – Вип. 29. - С.225-229.

  2. Коваль О.М. Фактори економічного зростання та вплив їх стану на економіку регіону // Науковий вісник Національного аграрного університету.-2001.– Вип. 34. - С. 301-307.

  3. Коваль О.М. Динамічне моделювання факторів економічного зростання регіону // Науковий вісник Національного аграрного університету.-2002. – Вип. 50. - С. 334-337.

  1. Тези доповіді:

  2. Коваль О.М. Підвищення стійкості факторів економічного зростання виробництва в регіоні // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. Монографія у двох томах. Т.2/За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. - К.: ІАЕ, 2001. – С. 253-255.