Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Імунологія


Пінчук Наталія Володимирівна. Ефективність обробки насіння цукрових буряків захисно-стимулюючими препаратами проти бурякових блішок, листкової бурякової попелиці і мінуючих мух в умовах центрального Лісостепу України: Дис... канд. с.-г. наук: 03.00.09 / Інститут цукрових буряків УААН. - К., 2002. - 161арк. - Бібліогр.: арк. 120-135.



Анотація до роботи:

Пінчук Н.В. Ефективність обробки насіння цукрових буряків захисно- стимулюючими препаратами проти бурякових блішок, листкової бурякової попелиці і мінуючих мух в умовах центрального Лісостепу України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.09 – ентомологія. – Національний аграрний університет, Київ, 2001.

Дисертація висвітлює особливості біології розвитку бурякових блішок в умовах центрального Лісостепу України. Зокрема, визначено структуру популяцій цих шкідників, їх трофічні зв'язки, шкодочинність. Вивчена біологічна ефективність нових інсектицидів проти бурякових блішок та інших шкідників цукрових буряків. Вперше визначено вплив довгострокового зберігання насіння культури, обробленого новими інсектицидами, на якість посівного матеріалу.

1. В умовах центрального Лісостепу України наймасовішою за чисельністю на посівах цукрових буряків є звичайна бурякова блішка (Chaetocnema concinna March), частка якої становить 93 % від загальної кількості цих видів шкідників. Західна (Chaetocnema tibialis HL) та південна (Chaetocnema breviuscula Fald) бурякові блішки у загальній масі цих комах за чисельністю становлять відповідно 4,8% і 2,2 %.

2. На зимівлю основна маса бурякових блішок (50,2 %) залягає у підстилці у лісосмугах. Решта жуків концентрується у ґрунті: на різній глибині: до 5 см – 26,0%, від 5 до 10 см – 17,8%, 10-15 см – 4,5 %, 15-20 см – 1,4%.

3. Заселення бурякових площ блішками весною спостерігається ще до посіву культури. Під час закриття вологи на відстані 50 м від краю поля чисельність жуків шкідника становила 0,8 екз./м2. Перед посівом культури блішки зустрічаються на всій площі поля, але кількість їх зменшується в міру віддалення від його краю. Найбільша чисельність (20,8 екз./м2) цих видів відмічена в період сходів, зокрема у фазі вилочки.

4. В умовах центрального Лісостепу України буряковими блішками пошкоджуються одинадцять видів бур’янів: лобода біла – 70,2%, гірчак почечуйний – 40,3%, осот рожевий – 28,1%, мишій сизий – 24,8%, гірчак березковидний – 17,9%, щириця звичайна – 14,5%. Пошкодженість рослин цукрових буряків складала 80,8% з коефіцієнтом пошкодженості 1,59. При цьому існує залежність пошкодженості сходів цукрових буряків буряковими блішками від забур’яненості посівів. При наявності на одному квадратному метрі поля біля 100 рослин бур’янів пошкодженність цукрових буряків блішками зменшується у два рази порівняно з незасміченими ділянками.

5. Інсектициди нового покоління забезпечують високу біологічну ефективність проти бурякових блішок та інших шкідників сходів цукрових буряків. Кращі результати отримано при обробці насіння цукрових буряків препаратами промет, 40% мк.с. та гаучо, 70% з.п.. Біологічна ефективність цих препаратів коливається у межах 82,5 – 84,8% та 87,2 – 94,7% відповідно, що істотно перевищує показники інсектициду фурадан, 35% т.п. (еталон). Крім того, промет та гаучо мають більш подовжений термін токсичної дії порівняно з іншими інсектицидами, що гарантує повне збереження сходів цукрових буряків від фітофагів навіть за умов масового заселення посівів буряковими блішками, листковою буряковою попелицею і буряковими мінуючими мухами.

6. Біологічна ефективність промету, 40% мк.с. проти бурякових блішок тісно корелює з нормою його витрати. Оптимальна норма витрати даного інсектициду, яка забезпечує повне збереження рослин цукрових буряків від шкідників, становить 45 мл./п.од.. Подальше збільшення норми його витрати не призводить до істотного підвищення біологічної ефективності проти шкідників.

7. Обробка насіння цукрових буряків системними інсектицидами в оптимальних нормах витрати сприяє підвищенню польової схожості та збереженню 10-15% сходів.

8. При довгостроковому за оптимальних умов зберіганні обробленого інсектицидами насіння цукрових буряків, негативна дія хімічних препаратів на лабораторну схожість проявляється через 18-24 місяці. Після трьох років зберігання насіння втрачає схожість у контролі на 5,7%, у варіантах з інсектицидами – від 6,9 до 21,7% і воно стає некондиційним.

9. Хімічні препарати неодинаково впливають на початковий ріст і розвиток рослин цукрових буряків. Діюча речовина інсектициду нового покоління гаучо, 70% з.п. – імідаклоприд на відміну від карбофурану (інсектицид фурадан), а також фіпронілу і біфентрину (інсектициди космос і семафор) не пригнічує сходи. Маса рослин у варіанті з гаучо на 16,7% – 19,3% вища ніж у еталоні.

10. Нанесення на насіння цукрових буряків фунгіциду сульфокарбатіон К у композиції з інсектицидами забезпечує зменшення ураженості сходів коренеїдом на 7–12% порівняно з контролем.

11. Продуктивність цукрових буряків при використанні для обробки насіння препаратів гаучо, 70% з.п. та промету, 40% мк.с. була вищою порівняно з еталоном (фурадан, 35% т.п) на 6,7% і 5,5%, а по відношенню до контрольного варіанту на 13,5% та 12,2% відповідно.

12. Застосування для обробки насіння цукрових буряків препаратів гаучо та промету забезпечує збереження урожайності коренеплодів на 1,73 – 3,83 т/га, порівняно з контролем і отримання чистого прибутку біля 300 грн. з гектара.