Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Мірзоєва Тетяна Володимирівна. Ефективність автотранспортного обслуговування сільськогосподарського виробництва та напрямки його удосконалення : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Мірзоєва Т.В. Ефективність автотранспортного обслуговування сільськогосподарського виробництва та напрямки його удосконалення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний аграрний університет, Київ, 2007.

В роботі досліджено теоретичні, методичні та практичні питання щодо удосконалення автотранспортного обслуговування сільськогосподарських підпри- ємств. Викладено основні результати узагальнення теоретико-методологічних засад обслуговування сільськогосподарського виробництва вантажним автомобільним транспортом. Поглиблено сутність автотранспортного обслуговування та автотранс- портних послуг, розроблено класифікацію їх специфічних ознак, уточнено розуміння організаційно-економічного механізму обслуговування сільськогоспо- дарського виробництва вантажним автомобільним транспортом та розкрито показники економічної ефективності автотранспортного обслуговування.

Проаналізовано взаємозв’язки показників економічної ефективності та визначено найважливіші з них в сучасних умовах функціонування вантажного автотранспорту. Обґрунтовано доцільність існування сукупності формувань у галузі сільськогосподарського автотранспортного обслуговування, застосування системи оплати праці від валового доходу з метою економії пального та удосконалено методику розрахунку тарифів за перевезення.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання стосовно удосконалення обслуговування сільського- подарського виробництва вантажним автомобільним транспортом.

Результати дослідження дозволили зробити висновки теоретичного, методичного та практичного характеру, що зводяться до наступного:

1. Дослідження й наукове узагальнення теоретичних і практичних засад автотранспортного обслуговування сільськогосподарського виробництва дали змогу визначити його як сукупність різноманітних операцій та комплекс факторів (соціально-економічних, організаційних та ін.), що забезпечують ритмічну роботу сільськогосподарських підприємств і доведення продукції аграрної сфери до споживачів (переробних підприємств, заготівельних пунктів, торговельної мережі тощо).

2. Забезпечення повноти розгляду поняття „автотранспортне обслуговування” вимагає дослідження економічної категорії „автотранспортна послуга”, оскільки головною метою функціонування транспорту є надання автотранспортних послуг належного обсягу, структури та якості. Встановлено, що послуга є своєрідним видом товару, який характеризується низкою особливостей.

Товаром автотранспортна послуга при автотранспортному обслуговуванні аграрних підприємств пропонуємо вважати переміщення вантажів (сировини і готових продуктів), яке має на меті досягнення високих економічних показників та забезпечення повного задоволення потреб замовників.

З метою приведення норм чинного законодавства у відповідність з положеннями економічної теорії щодо транспортних послуг як різновиду товару, запропоновано внести зміни й доповнення до Цивільного кодексу й інших нормативно-правових актів України.

3. Ефективне обслуговування сільськогосподарського виробництва вантажним автомобільним транспортом можливе тільки з урахуванням специфічних особливостей, притаманних процесу перевезень у цій галузі. У ході дослідження виявлено цілу низку особливостей, з урахуванням яких розроблено й запропоновано класифікацію специфічних ознак автотранспортних послуг у сільськогосподарських підприємствах, яку доцільно використовувати в наукових дослідженнях і на практиці з метою підвищення ефективності прогнозування, планування та виконання транспортних робіт.

4. Важливе значення при автотранспортному обслуговуванні аграрних підприємств має організаційно-економічний механізм. Для нього характерні належні тільки йому економічні методи, організаційні форми господарювання, технічні засоби, суспільні форми залучення людей до праці тощо. Сутність організаційно-економічного механізму автотранспортного обслуговування сільськогосподарського виробництва пропонуємо визначати як сукупність економічних і організаційних чинників, що виникає у зв’язку з реалізацією підприємствами різноманітних послуг з перевезення й обслуговування, в результаті чого створюються споживчі цінності як предмет обміну, які мають специфічний характер, непостійність якості, нездатність до накопичення і зберігання.

5. Дослідження ринку автотранспортних послуг та організаційно-економічного механізму автотранспортного обслуговування аграрних підприємств вимагає детального вивчення факторів та показників, що діють в даному середовищі. В роботі обґрунтовано методичні підходи щодо аналізу економічної ефективності. Система показників повинна будуватись таким чином, щоб забезпечувалася комплексність оцінки. Відповідно до цього у дисертації запропоновано користуватися техніко-експлуатаційними показниками, що можуть змінюватися залежно від умов кожного конкретного підприємства, та узагальнюю- чими економічними показниками використання вантажного автотранспорту (собівартість, прибутковість, рентабельність).

6. Сформованість організаційно-економічного механізму значною мірою залежить від розвитку форм власності. Встановлено, що в структурі автотранспортних формувань за формами власності переважають транспортні підрозділи сільськогосподарських підприємств приватної форми власності – 95,5% у Волинській області, 97,4 у Рівненській, 95,3 у Чернігівській. Вони, як і спеціалізовані АТП, надають автотранспортні послуги у сфері сільськогосподарсь- кого виробництва та за її межами.

В умовах економічної кризи особливого значення набуває підвищення економічної ефективності автотранспортного обслуговування сільськогоспо- дарського виробництва. Аналіз показників економічної ефективності свідчить, що робота спеціалізованих АТП в цілому є прибутковою (протягом досліджуваного періоду доходи від експлуатації автомобілів у спеціалізованих вантажних АТП зросли на 14,4, 38,2 і 34,5% у Волинській, Рівненській та Чернігівській областях відповідно та в цілому по Україні на 33,4%), а економічний стан сільськогосподарських автотранспортних формувань можна визначити як незадовільний з незначними тенденціями до поліпшення.

7. Шляхом побудови множинної багатофакторної регресії та експертного опитування визначено показники, які в сучасних умовах найбільш суттєво впливають на ефективність використання вантажного автотранспорту в галузі сільськогосподарського виробництва – вантажопідйомність автомобілів і витрати пального. Це дозволило сформувати основні напрямки розвитку обслуговування сільськогосподарських підприємств вантажним автомобільним транспортом, а саме: посилення ролі держави в системі ціноутворення на пально-мастильні матеріали, гарантовані поставки нафтопродуктів за пільговими цінами сільськогосподарським товаровиробникам, цілеспрямована державна політика стосовно забезпечення сільськогосподарських автотранспортних формувань рухомим складом; удосконале- ння механізму залучення транспорту.

8. Підвищенню економії пально-мастильних матеріалів в автотранспортних формуваннях сприятиме застосування запропонованої системи оплати праці водіїв від валового доходу. У випадку, коли водій зекономить 10-15% пального та виконає заплановану норму виробітку, буде здійснюватись розрахунок надбавки до заробітної плати згідно наведеної методики.

9. Для розширення можливостей господарств аграрної сфери стосовно залучення транспорту сторонніх організацій необхідно спрямувати підтримку держави на розвиток сукупності транспортних формувань, а саме – автотранспортних підрозділів сільськогосподарських формувань; безприбуткових міжгосподарських формувань зі спільного використання автотранспорту (кооперативи та сусідська взаємодопомога); автотранспортних формувань, метою створення яких є надання транспортних послуг за винагороду (районні автотранспортні підприємства).

10. Удосконаленню економічних відносин при автотранспортному обслугову- ванні сільськогосподарських підприємств сприятиме методика визначення тарифів на перевезення вантажів, основою якої є калькуляція витрат на перевезення вантажів автомобільним транспортом, яка дозволяє власнику транспортних засобів визначити мінімальну ціну, що може забезпечити покриття всіх витрат і одержання прибутку, достатнього для рентабельного ведення господарства.

З метою посилення практичної значимості наведеної методики вважаємо доцільним визначати вартість витрачених пально-мастильних матеріалів відповідно до діючих „Норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті” та застосовувати індивідуальний підхід, відстрочку платежів і впровадження поетапного розрахунку при розробці тарифів на перевезення вантажів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Мірзоєва Т.В. Ретроспектива і сучасний стан надання автотранспортних послуг в аграрній сфері // Науковий вісник Національного аграрного університету. – 2004. – Вип. 76. – С. 33-37.

2. Мірзоєва Т.В. Автотранспортне обслуговування сільського господарства на Поліссі України // Економіка АПК. – 2004. – № 9. – С. 58-61.

3. Мірзоєва Т.В. Організаційно-економічні особливості автотранспортного обслуговування аграрного сектору економіки // Економіка АПК. – 2005. – № 10. – С. 33-37.

4. Мірзоєва Т.В. Економічна ефективність використання вантажного автотранспорту в сільському господарстві // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2006. – № 61(84). – С. 339-343.

Матеріали конференцій:

5. Мірзоєва Т.В. Формування ринку автотранспортних послуг в сфері аграрної економіки / Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених „Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн”. У двох томах. Т. 2. – Харків: ХНТУСГ, 2005. – С. 249-250.

6. Мірзоєва Т.В. Форми використання вантажного автомобільного транспорту в аграрному секторі економіки // Стратегія ресурсозберігаючого використання аграрно-економічного потенціалу на основі активізації інноваційно-інвестиційної діяльності – об’єктивна передумова інтеграції країни в Світове співтовариство: Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції 18 травня 2007 р. Частина 2. – Тернопіль: ТНЕУ, 2007. – С. 115-116.