Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Аннєнков Олег Олександрович. Динаміка психопатологічних, патопсихологічних та нейрохімічних змін при параноїдній шизофренії в процесі лікування : Дис... канд. наук: 14.01.16 - 2008.



Анотація до роботи:

Аннєнков О.О. Динаміка психопатологічних, патопсихологічних та нейрохімічних змін при параноїдній шизофренії в процесі лікування. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.16 - психіатрія. - Інститут неврології, психіатрії і наркології АМН України, Харків, 2007.

У дисертаційній роботі на підставі комплексного клініко-психопатологічного, патопсихологічного та нейрохімічного вивчення отримані дані щодо ефективності лікування атиповими антипсихотиками хворих з різними типами перебігу параноїдної шизофренії. Установлені закономірності динаміки позитивної та негативної психопатологічної симптоматики на фоні лікування рисполептом в якості монотерапії та комбінацією цього препарату з азалептином. Визначено характер побічних розладів при застосуванні різних терапевтичних стратегій. Вивчено динаміку патопсихологічних порушень функції мислення, пам'яті, уваги, емоційної сфери, самооцінки в процесі терапії.

Показані особливості стану катехоламінергічної, серотонінергічної систем на фоні лікування. Використаний підхід до оцінки ефективності лікування визначає вибір диференційованих засобів терапії пацієнтів на параноїдну шизофренію.

1.3а результатами дисертаційного дослідження наведене нове теоретичне обґрунтування й узагальнення рішення актуального завдання, що полягає в розробці системи комплексної оцінки ефективності лікування атиповими антипсихотиками хворих з нападоподібно-прогредієнтним та безперервним типами перебігу параноїдної шизофренії.

2.При параноїдній шизофренії встановлена позитивна динаміка в ступені виразності продуктивної й негативної симптоматики, згідно даних шкали PANSS, в процесі лікування рисполептом в якості монотерапії і при використанні комбінації даного антипсихотика з азалептином. При нападоподібно-прогредієнтному типі перебігу параноїдної шизофренії на фоні лікування рисполептом у найбільшій мірі піддавалися редукції "маячні ідеї", "тривожність", "розлади уваги" й "відхід в аутистичні переживання" (р<0,01). Лікування рисполептом і азалептином в максимальній мірі сприяло зворотному розвитку "персекуторних ідей", "тривожності", "фізичної напруги", "порушень уваги", "відхіду від соціальних контактів", "збідніння контакту, рапорту" (р<0,01).

3.При безперервній параноїдній шизофренії позитивна динаміка показників шкали PANSS була виражена в меншій мірі, ніж при нападоподібно-прогредієнтному перебігу процесу (р>0,05). При оцінці структури й ступеня виразності симптомів істотної різниці в ефективності лікування рисполептом у якості монотерапії і комбінації цього антипсихотика з азалептином не встановлено (р>0,05). У найбільшій мірі у хворих піддавалися редукції "маревні симптоми", "персекуторні ідеї", "тривожність", "фізична напруга", "збудження" (р<0,01).

4.Результати вивчення побічних ефектів за даними шкали ESRS показали, що у хворих з параноїдною шизофренією частота зазначених порушень була помірною, а виразність незначною. У пацієнтів із нападоподібно-прогредієнтним типом перебігу параноїдної шизофренії частота побічних явищ при лікуванні рисполептом була меншою (23,1%), ніж при комбінованій терапії даним антипсихотиком з азалептином (46,2%), (р<0,05). При безперервному плині параноїдної шизофренії встановлена аналогічна тенденція, але виразність виявлених відмінностей була меншою, ніж при нападоподібно-прогредієнтному типі перебігу хвороби (р<0,05).

5.Патопсихологічне вивчення базисних логічних операцій з дослідженням семантичних порушень мислення на основі аналізу процесів узагальнення й виключення показало резистентність таких змін до проведеної терапії. Вивчення адекватності образів піктограм дало можливість установити позитивну динаміку їхнього формування, особливо у хворих з безперервною параноїдною шизофренією на фоні комбінованої терапії рисполептом і азалептином.

6.Вивчення механічної пам'яті у хворих з різними типами перебігу параноїдної шизофренії встановило значне звуження обсягу, насичуваності й ослаблення стійкості короткочасної пам'яті. Проведена терапія на функціональному стані короткочасної вербальної пам'яті не відображалася (р>0,05). Вивчення опосередкованого запам'ятовування на основі використання методики піктограм у процесі лікування дало можливість установити значимі позитивні зміни асоціативно-мнестичної продуктивності, особливо в процесі комбінованого лікування у хворих із нападоподібно-прогредієнтним типом перебігу параноїдної шизофренії (р<0,05). Оцінка рівня концентрації й стійкості уваги в процесі лікування показала наявність позитивних змін у стані даної функції у хворих з різними типами перебігу параноїдної шизофренії на тлі комбінованої терапії.

7.Особливості емоційної сфери у хворих із нападоподібно-прогредієнтним типом перебігу параноїдної шизофренії характеризувалися проявами "зраненості", "хворобливої потреби у визнанні", "імпульсивністі", "напруги", "сторожкості", "песимізму", "фрустрованою потребою в позитивних емоціях", дистимічних радикалів, що поєднувалися з "емоційною індиферентністю". Лікування рисполептом приводило до зниження тривожності, появи потреби в емоційній залученості, зростання стійкості до емоційних впливів. При комбінованому лікуванні динаміка була більш вираженою і проявлялася в зменшенні тривожності, імпульсивності, бажанні позбутися хвороби й потребі в близькій прихильності, позитивних змінах у відношенні до "майбутнього" і негативних оцінках "хвороби" (р<0,05). При безперервному плині параноїдної шизофренії виявлена параноїдна настроєність, тривожність. Лікування рисполептом приводило до ослаблення тривожності. Комбінована терапія нівелювала конфліктні переживання і сприяла зростанню емоційної чуйності.

8.Самооцінка хворих до лікування відрізнялася неадекватністю. Лікування рисполептом хворих із нападоподібно-прогредієнтним типом перебігу шизофренії визивало позитивну динаміку показників. Комбінована терапія викликала зменшення напруженості й поліпшення настрою (р<0,05). При безперервному перебігу параноїдної шизофренії лікування рисполептом зменшувало напруженість, а комбінована терапія менше впливала на показники самооцінки.

9.При параноїдній шизофренії з високим ступенем вірогідності установлені нейрохімічні зміни в стані моноамінергічних систем у хворих з різними типами перебігу процесу. Виявлене підвищення активності катехоламінергічної і зниження серотонінергічної систем було більш значним у хворих з нападоподібно-прогредієнтним перебігом захворювання у порівнянні зі змінами у пацієнтів з безперервним перебігом параноїдної шизофренії (р<0,05). В процесі лікування встановлена позитивна динаміка виявлених змін у стані моноамінергічних систем, причому виразність таких змін була більшою при комбінованій терапії рисполептом з азалептином, особливо при нападоподібно-прогредієнтному типі перебігу шизофренії (р<0,05).

Публікації автора:

1.Анненков О.А. Использование рисполепта (рисперидона) при лечении больных шизофренией //Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених Харківської медичної академії післядипломної освіти. - Харків, 2001. - С. 4-6.

2.Аннєнков О.О. Деякі особливості ефективності рисполепту у лікуванні хворих з резистентними формами шизофренії //Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених Харківської медичної академії післядипломної освіти. - Харків, 2002. - С.4.

3.Аннєнков О.О. Застосування рісполепту для підтримуючої терапії у хворих на шизофренію //Матеріали науково-практичної конференції "Внесок молодих вчених в медичну науку". - Харків, 2003. - С.5-6.

4.Анненков О.А. Влияние атипичных антипсихотиков на изменение самооценки у больных с параноидной формой шизофрении //Проблеми медичної науки та освіти. - 2006. - №4. - С.82-85.

5.Анненков О.А. Оценка зффективности лечения больных параноидной шизофренией атипичными антипсихотиками по результатам изучения эмоциональной сферы //Український вісник психоневрології. - 2006. - №4. - С.39-41.

6.Анненков О.А. Результати изучения динамики психопатологических расстройств у больных параноидной шизофренией на фоне лечения атипичными антипсихотиками //Вісник психіатрії та психофармакології. - 2007.-№2. - С.93-96.

7.Анненков О.А. Особенности динамики пиктограмм у больных с параноидной шизофренией на фоне лечения атипичными антипсихотиками //Психічне здоров'я. - 2007. -№1(14) .-С.8-10.

8.Анненков О.А. Изменения в системе моноаминов при параноидной шизофрении в процессе лечения антипсихотическими средствами //Проблеми медичної науки та освіти. - 2007. - №2. - С.86-89.