Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нейрохірургія


Сапон Микола Анатолійович. Диференційоване лікування хворих з невгамовними больовими синдромами внаслідок органічного ураження периферичної нервової системи : Дис... д-ра наук: 14.01.05 - 2007.



Анотація до роботи:

Сапон М.А. „Диференційоване лікування хворих з невгамовними больовими синдромами внаслідок органічного ураження периферичної нервової системи”. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.05 — нейрохірургія, 14.01.15 — нервові хвороби. Інститут нейрохірургії імені академіка А.П. Ромоданова АМН України, Київ, 2007.

На основі вивчення результатів лікування 345 хворих з хронічними невропатичними больовими синдромами, резистентними до стандартних методів лікування, вперше запропоновано концепцію поліфакторного механізму формування болю. За даними клінічних та експериментальних досліджень вперше визначено наявність контактного механізму як причини розвитку нейроваскулярного конфлікту, що є основною чи складовою ланкою виникнення різних форм больових синдромів, зокрема, невралгії трійчастого нерва та комплексного регіонарного больового синдрому. Обгрунтовано необхідність доповнення нейрохірургічного лікування больових синдромів медикаментозною терапією з метою запобігання розвитку у хворого незворотних змін особистості з формуванням стійкої больової поведінки. Запропоновано діагностично-лікувальний алгоритм усунення больових синдромів. Розроблено та впроваджено в практику нові методи лікування, зокрема, нові типи оперативних втручань. За допомогою розроблених вітчизняних нейростимуляційних та інфузійних систем, що імплантуються на тривалий термін в організм хворого, досягнуто значне покращення результатів лікування з одержанням позитивного ефекту у 94,9% пацієнтів.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми діагностики та лікування хронічних невропатичних больових синдромів, що втілюється в створенні концепції формування двокомпонентної патологічної системи з обов’язковим залученням структур периферичної та центральної нервової системи, систематизації та характеристиці хронічних невропатичних больових синдромів, обґрунтуванні принципів та критеріїв діагностики хронічних больових станів, принципів їх диференційованого лікування з використанням сучасних нейростимулюючих та нейромодулюючих технологій.

  1. Виникнення хронічних невропатичних больових синдромів пов’язане з формуванням двокомпонентної патологічної системи, в основі якої лежить взаємодія двох складових – центральної та периферичної, які відрізняються особливостями розвитку, можуть формуватися залежно або незалежно одна від одної, в різні часові періоди і в різних ланках нервової системи.

  2. Крім загальновідомих — деаферетаційного, компресійного та ішемічного — доведено існування контактного механізму розвитку больових невропатій, який виникає внаслідок порушення бар’єрної функції між тканинами з утворенням патологічної взаємодії між ними, що стає причиною розвитку больового синдрому.

  3. Розвиток травматичних невропатичних больових синдромів зумовлений дією на нервові структури ряду патогенних чинників: деаферентації, компресії, ішемії, порушення бар’єрної функції між тканинами з виникненням патологічного контакту між ними (контактний механізм), що є основою первинного формування периферичного компоненту патологічної системи. Внаслідок сенситизації та спраутингу вторинно в ланках центральної нервової системи, починаючи з другого нейрону спинного мозку, формується центральний компонент двокомпонентної патологічної системи, що зумовлює резистентність больового синдрому до різних методів лікування.

  4. При невралгії трійчастого нерва формування двокомпонентної патологічної системи може відбуватися як в прямому, так і зворотному напрямку. Первинно виникає центральний компонент (внаслідок дії нейротропних вірусів, ішемії, конституційних особливостей тощо), а через певний проміжок часу вторинно-периферичний компонент, зумовлений дією на периферичну ланку трійчастого нерва різноманітних місцевих подразників, що ініціює появу больових нападів.

  5. Оптимальним алгоритмом діагностики різних форм невропатичних больових синдромів є поєднання методик суб’єктивної оцінки якісних, кількісних та часових характеристик болю, у співставленні зі ступенем порушення функцій периферичної нервової системи за даними клінічних та нейрофізіологічних досліджень; завдяки цьому досягається достатній ступінь вірогідності в оцінці динаміки больових проявів, визначенні показань до певних методів лікування, оцінці їх ефективності.

  6. Принципами диференційованого лікування неускладнених хронічних больових синдромів є: при деаферентаційному синдромі – забезпечення реіннервації, при компресійно-ішемічному та контактно-компресійному механізмах розвитку больового синдрому — невроліз-декомпресія.

  7. Для усунення ускладнених хронічних невропатичних больових синдромів, резистентних до стандартних методів лікування, найбільш ефективними виявилися комбіновані схеми з залученням хірургічних методів лікування в поєднанні із застосовуванням довгострокової нейростимуляції чи локальної фармакотерапії за допомогою імплантованих нейростимуляційних та інфузійних систем.

  8. Основою нервово-судинного конфлікту, як однієї з причин невралгії трійчастого нерва, є контактний та контактно-компресійний механізми, що усуваються шляхом ізоляції зони конфлікту при виконанні реконструктивних втручань. В основі механізму дії „деструктивних” операцій лежить модуляція сенсорного входу шляхом впливу високих та низьких температур, променевої енергії на інтракраніальну частину трійчастого нерва.

  9. При невралгії трійчастого нерва, резистентної до консервативних методів лікування, слід застосовувати як деструктивні, так і реконструктивні оперативні втручання (залежно від віку, супутніх соматичних захворювань тощо).

  10. Хірургічні методи лікування хронічного невропатичного больового синдрому – невгамовного болю, що супроводжується розвитком больової поведінки та больових змін особистості, доцільно доповнювати медикаментозною терапією на всіх етапах лікування.

  11. Застосування запропонованого комплексу клінічних, нейропсихологічних, нейрофізіологічних методів діагностики невропатичних больових синдромів та їх комбінованого лікування з використанням розроблених нейростимуляційних та інфузійних систем дозволило досягти повного припинення больових проявів у 33,3% хворих, значного зменшення інтенсивності больового відчуття — у 38,5%, помірного зниження — у 23,1%; відсутність ефекту спостерігалася у 5,1% випадків.

Публікації автора:

  1. Цымбалюк В.И., Сапон Н.А., Посохов Н.Ф., Гуардо-Салинас Р., Першин В.А. Криодеструкция чувствительного корешка в лечении тяжелых форм невралгии тройничного нерва // Бюл. УАН. — 1997. — Вип.3. — С.14–16.

(Особистий внесок дисертанта полягає в збиранні та аналізі клінічного матеріалу, проведенні клініко-морфологічних співставлень).

  1. Цимбалюк В.І., Чеботарьова Л.Л., Страфун С.С., Сапон М.А. Електроміографічні критерії ефективності ренервації після хірургічного лікування хворих з травмою плечового сплетення // Бюл. УАН. — 1998. — Вип.4. — С.87–92.

(Особистий внесок дисертанта полягає в проведенні клінічного обстеження хворих, виконанні оперативних втручань, аналізі результатів лікування).

  1. Цимбалюк В.І., Страфун С.С., Сапон М.А., Гайович В.В. Лікування застарілих ушкоджень серединного та ліктьового нервів у хворих з розгинальними контрактурами п’ястково-фалангових суглобів // Бюл. УАН. — 1998. — Вип.7. — С.67–69.

(Особистий внесок дисертанта полягає в проведенні клінічного обстеження хворих, виконанні оперативних втручань, аналізі результатів лікування).

  1. Цымбалюк В.И., Фомин Г.Н., Сапон Н.А., Лузан Б.Н. Травматическая компрессия седалищного нерва: некоторые аспекты клиники, диагностики и хирургического лечения // Бюл. УАН. — 1998. — Вип.1(8). — С.17–20.

(Особистий внесок дисертанта полягає в збиранні та аналізі клінічного матеріалу, проведенні клініко-морфологічних співставлень).

  1. Цимбалюк В.І., Сулій М.М., Лузан Б.М., Сапон М.А. Сучасний підхід до хірургічного лікування ушкоджень плечового сплетення // Укр. медичний альманах — 1999. — №3. — С.137–140.

(Особистий внесок дисертанта полягає в збиранні та аналізі клінічного матеріалу та даних літератури, співставленні результатів лікування при використанні різних методик).

  1. Цимбалюк В.І., Фомин Г.М., Сапон М.А., Івахненко Д.С. Ушкодження сідничого нерва, зумовлені переломами кісток таза і стегна // Шпитальна хірургія. — 1999. — №2. — С.62–65.

(Особистий внесок дисертанта полягає в збиранні клінічного матеріалу та даних літератури, виявленні залежності результатів хірургічного лікування від варіанта пошкодження нерва).

  1. Базик А.Н., Ивахненко Д.С., Третьяк И.Б., Сапон Н.А. Особенности анестезиологического обеспечения операций, проводимых у больных пожилого и старческого возраста с травматическими повреждениями периферических нервов // Укр. нейрохірург. журн. — 2000. — №1. — С.86–89.

(Особистий внесок дисертанта полягає в збиранні та аналізі клінічного матеріалу, проведенні співставлень на основі отриманих даних та відомостей з літературних джерел).

  1. Цымбалюк В.И., Чеботарева Л.Л., Сапон Н.А., Ивахненко Д.С. Динамика электронейромиографических показателей после операции сшивания периферических нервов у больных пожилого и старческого возраста // Укр. нейрохірург. журн. — 2000. — №2. — С.126–129.

(Особистий внесок дисертанта полягає у проведенні клінічного обстеження хворих та виконанні оперативних втручань, а також проведенні співставлень клінічних та електронейроміографічних результатів лікування).

  1. Кузьменко В.М., Сапон М.А. Роль мікрохвильової резонансної терапії в лікуванні цефалгічного синдрому у хворих на церебральний атеросклероз // Укр. нейрохірург. журн. — 2002. — №1. — С.91–93.

(Особистий внесок дисертанта полягає в збиранні та аналізі клінічного матеріалу та співставленні його з даними літератури).

  1. Сапон Н.А. Анализ причин неэффективности применения препаратов группы карбомазепина у больных с прозопалгией тригеминального генеза // Укр. нейрохірург. журн. — 2002. — №2. — С.71–74.

  2. Сапон Н.А. Сосудисто-нервный конфликт как причина развития комплексного регионарного болевого синдрома (КРБС) при травматическом повреждении структур плечевого сплетения // Укр. нейрохірург. журн. — 2002. — №3. — С.76–79.

  3. Лисайчук Ю.С., Сапон Н.А., Павличенко Л.Н., Гончарук О.А., Павлусь Н.Б., Пахальчук Н.М. Первый опыт невротизации вторичных стволов плечевого сплетения С7 первичным стволом противоположной стороны при тотальном одностороннем повреждении С5–Тh1 // Укр. нейрохірур. журн. — 2003. — №1. — С.94–98.

(Особистий внесок дисертанта полягає в збиранні та аналізі клінічних даних до та після виконання оперативного втручання, участю у виконанні операції).

  1. Цымбалюк В.И., Лисайчук Ю.С., Чеботарева Л.Л., Сапон Н.А. Анатомо-физиологическое обоснование и электрофизиологический контроль проведения ортотопической контралатеральной невротизации первичным средним стволом интактной стороны при тотальном плексите с интрадуральным отрывом СV–TI корешков // Укр. нейрохірург. журн. — 2004. — №2. — С.101–105.

(Особистий внесок дисертанта полягає у виконанні оперативних втручань, аналізі клінічних показників функції структур плечового сплетення до та після операції та співставлення їх з результатами інструментальних досліджень).

  1. Сапон Н.А., Чеботарева Л.Л. Использование инструментальных методов исследования для оценки, нейрофизиологических коррелятов боли // Укр. нейрохірург. журн. — 2004. — №4. — С.69–75.

(Особистий внесок дисертанта полягає в збиранні та аналізі клінічного матеріалу та даних літератури, проведенні клініко-нейрофізіологічних співставлень).

  1. Сапон Н.А. Нейропсихологические критерии оценки невропатического болевого синдрома // Укр. нейрохірург. журн. — 2005. — №1. — С.34–40.

  2. Сапон Н.А. Вопросы патогенеза невралгии тройничного нерва (постулаты, противоречия и новые подходы). Первое сообщение // Укр. нейрохірург. журн. — 2005. — №2. — С.54–59.

  3. Сапон Н.А. Вопросы патогенеза невралгии тройничного нерва (постулаты, противоречия, новые подходы). Сообщение 2 // Укр. нейрохірург. журн. — 2005. — №4. — С.72–76.

  4. Сапон Н.А. Контактный механизм как фактор реализации нервно-сосудистого конфликта в формировании хронического невропатического болевого синдрома // Укр. нейрохірург. журн. — 2006. — №3. — С.72–76.

  5. Цимбалюк В.I., Третяк I.Б., Сапон М.А. Напрямки хірургічного лікування хворих із травматичними ушкодженнями плечового сплетення, ускладненого хронічним больовим синдромом (огляд літератури) // Бюл. УАН. — 1998. — Вип.4. — С.8–14.

(Особистий внесок дисертанта полягає в збиранні, аналізі клінічного матеріалу та співставлення його з даними літературних джерел).

  1. Цимбалюк В.І., Сулій М.М., Сапон М.А., Лузан Б.М. Стан та перспективи нейрохірургічної допомоги при травматичних ушкодженнях периферичної нервової системи // Укр. медичний альманах. — 1999. — №3. — С.141–144.

(Особистий внесок дисертанта полягає в збиранні та аналізі клінічного матеріалу, узагальненні отриманих результатів і визначенні шляхів оптимізації надання допомоги хворим з травмами структур периферичної нервової системи).

  1. Цимбалюк В.І., Третяк І.Б., Сапон М.А., Кричун С.Б., Приходько В.І. Дослідження проблем болю в літературі країн СНД // Укр. нейрохірург. журн. — 2005. — №4. — С.4–10.

(Особистий внесок дисертанта полягає в збиранні та співставленні даних літератури щодо епідеміології та лікування больових синдромів).

  1. Маланчук В.А., Цимбалюк В.И., Сапон Н.А. Особенности развития прозопалгии при компрессии ветвей тройничного нерва травматического генеза // Укр. нейрохірург. журн. — 2002. — №4. — С.97–99.

(Особистий внесок здобувача полягає у дослідженні клінічних випадків та співставленні отриманих результатів з даними літератури).

  1. Сапон Н.А., Читаева Г.Е. Экспериментальное моделирование и оценка интенсивности невропатического болевого синдрома // Укр. нейрохірург. журн. — 2006. — №1. — С.111–117.

(Особистий внесок здобувача полягає у вивченні літературних джерел, моделюванні експерименту та співставленні даних дослідження з перебігом больового синдрому в клініці).

  1. Сулій М.М., Сапон М.А., Кваша М.С. Новий спосіб стимуляції регенерації пошкоджених нервів // Перший з’їзд нейрохірургів України, 24–28 листопада 1993 р.: Тез. доп. — К., 1993. — С.184–185.

  2. Posokhov N., Tsimbaluk V., Sapon N.A., Zhuravlev V. Low-intensive laser therapy in complex treatmeant of patients with nevralgia of a triple nerve // International Laser Congress, September 24–27, 1996. — P.56.

  3. Фомін Г.М., Сапон М.А., Третяк I.Б. Застосування магнітно-резонансної томографії у діагностуванні травматичних ушкоджень сідничого нерва // Бюл. УАН. — 1998. — Вип.6. — С.30.

  4. Федірко В.О., Посохов М.Ф., Сапон М.А. Досвід лікування больових синдромів у ділянці обличчя та голови // Бюл. УАН. — 1998. — Вип.6. — С.32–33.

  5. Базік О.М., Борщевський В.В., Сапон М.А., Посохов М.Ф. Особливості анестезіологічного забезпечення хірургічного лікування хворих із невралгією трійчастого нерва // Бюл. УАН. — 1998. — Вип.6. — С.34.

  6. Цымбалюк В.И., Сапон Н.А., Посохов Н.Ф. Крионейротомия чувствительного корешка в лечении больных с невралгиями тройничного нерва в пожилом и старческом возрасте // Второй съезд нейрохирургов Российской Федерации (16–19 июня 1998 г., Нижний Новгород): Материалы съезда. — СПб, 1998. — С.206.

  7. Сапон Н.А. Противоболевые паллиативные вмешательства у онкологических больных // Второй съезд нейрохирургов Российской Федерации (16–19 июня 1998 г., Нижний Новгород): Материалы съезда. — СПб, 1998. — С.217.

  8. Posokhov N.F., Tsymbaliuk V.I., Sipitiy V.I., Sapon N.A., Fedirko V.O., Kalashnik M.A., Dmiterko I.P. Surgical treatment of the patiens with hard facial pain // Abstract Book 11th European Congress of Neurosurgery (EANS) Copenhagen, Denmark,19–24 Sept., 1999. — P.240.

  9. Чеботарева Л.Л., Сапон Н.А., Спиридонова М.В. Нейромиографические показатели в динамике лечения комплексного регионарного болевого синдрома // Современные подходы к диагностике и лечению нервных и психических заболеваний: Материалы конфер. — СПб: ВмедА, 2000. — C.541–542.

  10. Сапон М.А. Наслідки травматичної компресії гілок трійчастого нерва в кісткових каналах // Укр. нейрохірург. журн. — 2002. — №3. — С.10.

  11. Чеботарьова Л.Л., Сапон М.А., Третяк І.Б., Третьякова А.І. Клініко-електрофізіологічна діагностика та оцінка ефективності лікування хворих з комплексними регіонарними больовими синдромами // Укр. нейрохірург. журн. — 2002. — №3. — С.15–16.

  12. Сапон Н.А., Цымбалюк В.И., Чеботарева Л.Л. Сосудисто-нервный конфликт как причина болевой нейропатии при травматическом повреждении плечевого сплетения // III съезд нейрохирургов России: Материалы съезда / Под ред. Гайдара Б.В. — СПб, 2002. — С.535–536.

  13. Цимбалюк B.I., Дмитерко І.П., Сапон М.А. Особливості діагностики рецидивів тяжких форм невралгій трійчастого нерва // Третій з’їзд нейрохірургів України (23–25 вересня 2003 р., Алушта): Матеріали з’їзду. — К., 2003. — С.278.

  14. Зозуля Ю.П., Педаченко Є.Г., Орлов Ю.О., Сапон М.А., Никифорова А.М Сучасний стан і перспективи розвитку нейрохірургії в Україні // Третій з’їзд нейрохірургів України (23–25 вересня 2003 р., Алушта): Матеріали з’їзду. — К., 2003. — С.305.

  15. Сапон М.А., Читаєва Г.Є. Сучасні варіанти хірургічного лікування невралгії трійчастого нерва // Укр. нейрохірург. журн. — 2006. — №1. — С.79.

  16. Сапон М.А., Читаєва Г.Є. Концепція формування комплексного регіонарного больового синдрому (КРБС) як окремого прояву хронічного неспецифічного больового синдрому (ХНБС) внаслідок нервово-судинного конфлікту // Укр. нейрохірург. журн. — 2006. — №1. — С.83.

  17. Чеботарьова Л.Л., Сапон М.А., Сапон Д.М. Нові методики в діагностиці хронічного невропатичного больового синдрому // Укр. нейрохірург. журн. — 2006. — №1. — С.84.

  18. Механизм развития невралгии ройничного нерва: сосудисто-нервная компрессия или нервно-сосудистій конликт? // IV съезд нейрохирургов России: Материалы съезда. — М., 2006. — С.530.

  19. Пат. № 47998А України, UA, МПК А61В17/00 / Цимбалюк В.І., Сапон М.А., Дмитерко І.П., Хохлов О.Г. — №2002032392; Заявл. 26.03.2002; Опубл. 15.07.2002, Бюл.№7. — Спосіб пункційного перкутанного доступу до трійчастої порожнини через овальний отвір. — 4 с.

(Особистий внесок здобувача полягає у морфометричному обґрунтуванні запропонованого методу).

  1. Пат. № 59569А України, UA, МПК А61N1/18 / Сотніченко В.Є., Цимбалюк В.І., Третяк І.Б., Сапон М.А., Головня М.В., Слинько Є.Г., Шоферистов С.Є. — №2002086594; Заявл.08.08.2002; Опубл. 15.09.2003, Бюл.№9. — Спосіб лікування хворих з паралічем плечового сплетення та пристрій для його здійснення. — 4 с.

(Особистий внесок здобувача полягає у розробці концептуальної моделі пристрою та теоретичному обґрунтуванні його застосування).

  1. Пат. № 11577 України, UA, МПК (2006) E21D11/38; A61M1/00 / Орлов Ю.О., Цимбалюк В.І., Сапон М.А., Білошицький О.В. — №2004040297; Заявл.21.04.2004; Опубл. 16.01.2006, Бюл.№1. — Пристрій для інтратекального введення лікарських речовин у спинномозковий канал. — 4 с.

(Особистий внесок здобувача полягає у обгрунтуванні методології інтратекального введення лікарських речовин у спинномозковий канал та розробці концептуальної моделі пристрою).