Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Гедзик Андрій Миколайович. Дидактичні основи структури та змісту креслення в загальноосвітній школі : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2006. — 198арк. — Бібліогр.: арк. 152-168.



Анотація до роботи:

Гедзик А.М. Дидактичні основи структури та змісту креслення в загальноосвітній школі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика викладання креслення. Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено теоретичному обґрунтуванню та експериментальній перевірці структуру і змісту шкільного курсу креслення.

У дослідженні здійснено аналіз сучасного бачення ролі і місця графічної інформації в пізнавально-перетворюючій діяльності людини, розкрито закономірності сприйняття й оперування знаково-символічною інформацією у різних сферах діяльності. Це дало підстави розглянути графічну підготовку учнів загальноосвітніх навчальних закладів не як традиційне засвоєння сукупності графічних знань і вмінь, а як цілісний процес формування графічної культури особистості. Визначено місце графічних знань і вмінь в структурі загальноосвітньої підготовки школярів.

Обґрунтовано теоретичні засади відбору і структурування змісту шкільного курсу креслення, здійснено структурно-логічний аналіз і систематизацію його компонентів. Визначено раціональну послідовність їх вивчення учнями, визначено рівні і показники засвоєння змісту дидактично обґрунтованого шкільного курсу креслення.

Експериментально перевірено доступність розробленого змісту і підтверджено його логічну структуру. Показано вплив графічної підготовки на результативність розвитку просторового мислення школярів. Підтверджено загальноосвітнє значення шкільного курсу креслення.

Проведене дослідження дає підстави зробити такі висновки:

1. В умовах сучасної високотехнологічної практично-перетворюючої діяльності людини важливим інформаційним засобом виступає креслення. Рівень графічної культури особистості повинен розглядатися як показник сформованості її світогляду і важливою умовою готовності до трудової діяльності. Така залежність визначає загальноосвітню сутність шкільного курсу креслення. Креслення як загальноосвітній навчальний предмет повинен являти собою дидактично обґрунтовану систему графічних знань і вмінь.

2. Необхідність у здійсненні графічної підготовки учнів загальноосвітніх шкіл визначається тим, що в умовах сучасної трудової діяльності людини найпоширенішим засобом передачі інформації про об’єкти праці є графічні документи – креслення, схеми, графіки, діаграми тощо. На сучасному етапі розвитку суспільства мова графічних зображень набуває все більшого поширення як засіб спілкування у дуже багатьох сферах діяльності людини. Графічна підготовка повинна розглядатися не тільки як процес формування певних знань і вмінь, а більш широко – мова повинна йти про графічну підготовку як обов’язковий елемент загальної середньої освіти.

3. За своєю сутністю креслення має соціальне походження і виконує в суспільстві комунікативну і мислетворчу функції. Синтаксичні, семантичні і прагматичні аспекти креслення дають підстави розглядати його як цілісну знакову систему, підпорядковану меті графічної підготовки.

4. Графічну підготовку школярів на уроках креслення слід розглядати як цілісний процес формування системи знань, умінь і навичок, необхідних для читання та виконання графічних засобів передачі інформації. Система графічних знань, умінь і навичок формується на основі засвоєння органічно взаємопов’язаної сукупності навчального матеріалу, що характеризує всі сторони відображення в графічному документі просторово-геометричних властивостей і форми зображуваного предмета.

5. Просторове мислення займає важливе місце в структурі інтелекту людини: воно так само як і графічна підготовка, взагалі, визначає рівень її інтелектуального розвитку. Це дало підстави ЮНЕСКО віднести рівень просторового мислення особистості до одного з показників інтелектуального розвитку нації. Шкільний курс креслення має широкі можливості для розумового розвитку школярів. Графічну діяльність учнів на уроках креслення слід розглядати як процес поєднання практичних та розумових дій, спрямованих на створення образів предметів, у яких втілені просторові властивості та відношення. Тільки на заняттях з креслення, в процесі оперування об’єктами графічної діяльності, створюються належні умови для розвитку специфічного виду мислення – просторового.

6. Дослідження психолого-фізіологічних засад формування ієрархічних відношень між змістовими одиницями курсу креслення дало підстави визначити, що його структура повинна розглядатися як цілісна система, утворена логічними взаємозв’язками між її елементами. Дескрипторами креслення як мовної системи повинні виступати графічні поняття. На основі цього стає можливим покласти в основу структурування змісту курсу креслення логічні взаємозв’язки між графічними поняттями.

7. За результатами проведеного дослідження виявлено рівні графічної підготовки, на основі яких можливо здійснити контроль за засвоєнням графічних знань та умінь і своєчасно вносити корективи у навчальний процес. Ґрунтуючись на приблизних еталонних алгоритмах основних рівнів графічної діяльності, розроблено чотири рівні графічної підготовки учнів.

8. Експериментальна робота підтвердила доступність змісту курсу креслення для засвоєння учнями. Свідченням цього слід вважати показник засвоєння навчального матеріалу, що є не нижчий від 75%. Цим самим створюються належні умови для графічної підготовки школярів на уроках креслення.

Дисертаційне дослідження не претендує на повне вирішення питань, пов’язаних з проблемою графічної підготовки школярів. Надалі потребують дослідженні питання узгодження змісту курсу креслення з умовами проектно-технологічної системи трудового навчання, питання оцінювання результатів навчальних досягнень учнів з креслення тощо.

Публікації автора:

  1. Гедзик А.М. Використання методів активного навчання в процесі графічної підготовки майбутніх учителів трудового навчання // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Збірник наукових праць. У 2-х ч. – Ч2. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2002. – С.142-147.

  2. Гедзик А.М. Природа, сутність і функції креслення як мови техніки // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2004. - №4. – С.31-34.

  3. Гедзик А.М. Психолого-фізіологічні основи графічної діяльності та їх вплив на формування ієрархічних відношень між змістовими одиницями курсу креслення // Молодь і ринок. – 2004. №4. – С.79-84.

  4. Гедзик А.М. Формування готовності учнів до графічної діяльності // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Випуск 7. – К.: Міленіум, 2004. – С.54-65.

  5. Сидоренко В.К., Гедзик А.М. Шкільний курс креслення – основа формування графічної культури особистості // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи: Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Випуск 12. – К.: Міленіум., 2005. – С. 115-122.(Автор обґрунтував дидактичні засади формування графічної культури особистості)

  6. Гедзик А.М. Специфіка формування геометричних понять в процесі графічної підготовки школярів // Педагогічні науки: Збірник наукових праць Херсонського державного університету. Випуск 1. – Херсон, 2006. – С.65-73.