Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Клінічна фармакологія


Савченко НаталіяПетрівна. Доцільність використання триметазидину або тіотриазоліну для підвищення терапевтичної ефективності метопрололу при ішемічній хворобі серця на тлі гіпертонічної хвороби : Дис... канд. наук: 14.01.28 - 2008.



Анотація до роботи:

Савченко Н.П. Доцільність використання триметазидину або тіотриазоліну для підвищення терапевтичної ефективності метопрололу при ішемічній хворобі серця на тлі гіпертонічної хвороби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.28 – клінічна фармакологія. ДУ «Інститут фармакології та токсикології АМН України», Київ – 2008.

Дисертація присвячена обґрунтуванню доцільності та переваг призначення метаболічних препаратів триметазидину або тіотриазоліну, які застосовувалися на фоні базисної терапії метопрололом у хворих на ішемічну хворобу серця на тлі гіпертонічної хвороби.

Визначали клініко-інструментальні предиктори ефективності лікування окремо для триметазидину та тіотриазоліну шляхом покрокової багатофакторної регресії. Проведено розподіл обстежених хворих за клінічною ефективністю для тіотриазоліну та триметазидину. У даних пацієнтів для підвищення ефективності метопрололу доцільно використовувати триметазидин у разі, коли величина дисперсії коригованого інтервалу Q-Т > 52 мс (94%), рівень нітратів у плазмі > 1,24 ммоль/л (94%) та величина кінцево-систолічного об'єму лівого шлуночка > 94 мл (89%). Сумісне призначення тіотриазоліну на фоні базисної терапії метопрололом доцільне у випадках, коли тривалість інтервалу R-R на ЕКГ < 898 мс (87%), товщина задньої стінки лівого шлуночка в діастолі становить < 1,32 см (83%), фракція викиду лівого шлуночка < 59% (94%) і рівень нітритів у плазмі > 0,62 ммоль/л (84%). Одночасне використання триметазидину та тіотриазоліну недоцільне, оскільки при дослідженні суміші препаратів потенціювання їх антиоксидантних властивостей не спостерігалось.

У дисертації наведене нове вирішення наукового завдання, що полягає в обгрунтуванні доцільності диференційованого використання триметазидину або тіотриазоліну для підвищення терапевтичної ефективності метопрололу у хворих на ішемічну хворобу серця та гіпертонічну хворобу.

1. Одноразове внутрішньом’язове введення тіотриазоліну білим щурам, в дозі 50 мг/кг маси тіла, супроводжується гальмуванням метаболізму амідопірину (вільний 4-АПП зменшувався до 75 %, ацетильований 4-АПП – 56,8 % та загальний 4-ААП – 62,7 %). Метопролол (10 мг/кг маси щурів інтрагастрально) в аналогічних умовах досліду не змінював процеси ацетилювання амідопірину (вільний 4-АПП становив 93,2 %, ацетильований 4-АПП – 92,2 % та загальний 4-ААП – 92,5 %).

2. У хворих на ІХС та гіпертонічну хворобу використання метопрололу (в дозі 200 мг/добу) в складі базисної терапії супроводжувалося: зменшенням (р<0,05) частоти нападів стенокардії на 60,4 %, на 30 добу; подвійним покращенням кількісної самооцінки здоров'я; підвищенням толерантності до фізичного навантаження - 14,8 %; позитивним антигіпертензивним ефектом з переважним впливом на рівень систолічного АТ; діастолічна функція міокарду характеризувалась зменшенням КДР на 0,35 %, порожнина лівого передсердя зменшилась на 5,5 % і, відповідно, ЛП/КДР на 4,1 %, зниженням показника інотропного резерву міокарду (Vcf) – на 14,4 %. При цьому у пацієнтів відмічено підсилення задишки та відсутність негативного впливу терапії на ліпідний спектр крові, крім підвищення рівня тригліцеридів у плазмі крові на 32,1 % на 30-й день лікування.

3. Фармакотерапія триметазидином (в дозі 70 мг/добу) з метопрололом (в дозі 200 мг/добу) призвела до більш вираженого терапевтичного ефекту, ніж монотерапія метопрололом вже на 30 добу, а саме: зменшення частоти нападів стенокардії на 92,8 %; покращення кількісної самооцінки здоров'я – в 2,09 рази; приросту толерантності до фізичного навантаження на 45,7 %. При цьому спостерігалось покращення діастолічної функції міокарду: зменшення КДО на 7,6 %, порожнини лівого передсердя на 10,8 % і, відповідно, ЛП/КДР на 11,3 %, збільшення швидкості раннього діастолічного наповнення (Vе) на 13,0 %. У пацієнтів відмічався позитивний вплив на ліпідний спектр крові (зменшення рівня загального холестерину у плазмі крові на 7 % на 30-й день лікування та ліпопротеїдів низької щільності на 9,8 %, а тригліцеридів - на 4,8 %.

4. Сумісне застосування тіотриазоліну (2 мл 2,5 % розчину в/м двічі на добу протягом 10 днів, а потім прийом таблетованої форми препарату в дозі 20 мг тричі на добу) з метопрололом (в дозі 200 мг/добу) призвело на 30 добу: до вірогідного зменшення частоти нападів стенокардії на 71,2 %; покращення кількісної самооцінки здоров'я - 216 %; приросту толерантності до фізичного навантаження на 18,5 %; покращення діастолічної функції міокарду, що характеризувалось зменшенням КДО на 7,8 %, зменшення порожнини лівого передсердя достовірно на 11,1 % і відповідно, ЛП/КДР - 11,5 %, збільшення швидкості раннього діастолічного наповнення (Vе) на 20,6 %. Відмічався позитивний вплив на ліпідний спектр крові (зменшення рівня загального холестерину у плазмі крові на 11,1 % на 30-й день лікування та ліпопротеїдів низької щільності на 17,4 %, а тригліцеридів - на 10,0 %. Отже, за величиною ефектів сумісне використання тіотриазоліну з метопрололом більш ефективне, ніж монотерапія та практично відповідає таким при використанні триметазидину з метопрололом.

5. За даними покрокового багатофакторного регресійного аналізу найбільш високочутливими предикторами ефективності триметазидину є величина дисперсії коригованого інтервалу Q-Т > 52 мс (чутливість становила 94%), рівень нітратів у плазмі > 1,24 ммоль/л (94%) і величина кінцево-систолічного об'єму лівого шлуночка > 94 мл (89%), а для тіотриазоліну в хворих на ІХС у поєднанні з ГХ спостерігалось при зменшенні тривалості інтервалу R-R < 898 мс та відносно високої фонової ЧСС (ЧСС в стані спокою); наявності нетяжкого структурно-геометричного ремоделювання лівого шлуночка (товщина міжшлуночкової перегородки < 1,32 см (в нормі до 1,2 см); відносно невисокої величини ФВ < 59% і високим вихідним рівнем нітритів у плазмі крові > 0,62 ммоль/л.

Публікації автора:

  1. Яковлева О. А. Медикаментозная коррекция эндотелиальной дисфункции у больных ишемической болезнью сердца / О. А. Яковлева, Н. П. Савченко // Biomedical and Biosocial Anthropology. – 2004. - № 3. - С. 145-148 (здобувачем запропонована медикаментозна корекція ендотеліальної дисфункції у хворих на ішемічну хворобу серця, проведена статистична обробка біохімічних результатів).

  2. Яковлева О.А. -блокаторы: дифференцированный выбор / О. А. Яковлева, Н. П. Савченко, А. В. Новосад /Актуальні питання фармакології : мат. IV Укр. наук.-практ. конф. з міжнар. участю з клінічної фармакології, 7-8 жовтня 2004 р. - Вінниця, 2004. – С. 179-188 (Савченко Н.П. провела інформаційний пошук до призначення -блокаторів, їх побічні дії, взаємодії з іншими препаратами).

  3. Савченко Н. П. Вплив тіотриазоліну на ферменти біотрансформації ліків в експерименті / Н. П. Савченко // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2005. - № 9 (1). - С. 37-39 (здобувач провела визначення впливу тіотріазоліну та метопрололу на метаболізм амідопірину, оцінила вміст в сечі щурів метаболітів амідопірину – вільного, ацетильованого та загального 4-аміноантипірину, статистично обробила результати дослідження).

  4. Савченко Н. П. Дослідження взаємодії тіотриазоліну і метопрололу з системами метаболізму ксенобіотиків у щурів / Н. П. Савченко, О. О. Яковлева // Лекарства – человеку. Современные проблемы создания, исследования и апробации лекарственных средств : Всеукр. научно-практ. конф. с междунар. участием, 3 февраля 2005 р. - Харьков, 2005. - С. 264-267 (здобувач провела дослідження щодо процесів деметилювання та ацетилювання амідопірину у щурів, статистично обробила результати дослідження).

  1. Савченко Н.П. Дослідження доцільності використання метаболічних препаратів тіотриазоліну та триметазидину у комплексному лікуванні хворих на ішемічну хворобу серця у поєднанні з гіпертонічною хворобою / Н. П. Савченко, О. О. Лапа // Biomedical and Biosocial Anthropology. – 2008. - № 1 (10). - С. 7-10 (Савченко Н.П. запропонувала диференційне використання метаболічних препаратів тіотриазоліну та триметазидину у хворих на ішемічну хворобу серця у поєднанні з гіпертонічною хворобою, отримала клінічний матеріал, провела статистичну обробку біохімічних результатів).

  2. Савченко Н. П. Незалежні предиктори клінічної ефективності тіотриазоліну та триметазидину у лікуванні хворих на ішемічну хворобу серця у поєднанні з гіпертонічною хворобою / Н. П. Савченко, В. О. Галінська, О. А. Лапа // Одеський медичний журнал. –2008. - № 1 (105). – С. 35-38 (здобувач запропонувала диференційне призначення метаболічних препаратів тіотриазоліну та триметазидину у хворих на ішемічну хворобу серця у поєднанні з гіпертонічною хворобою, провела статистичну обробку результатів).

  3. Савченко Н. П. Шляхи підвищення ефективності антиангінальної терапії у хворих на ішемічну хворобу серця у поєднанні з гіпертонічною хворобою / Н. П. Савченко, П. Ю. Білокопитов // Кровообіг та гемостаз. –2008. - № 1. – С. 50-53 (Савченко Н.П. провела аналіз різних шляхів підвищення ефективності антиангінальної терапії метаболічними препаратами у хворих на ішемічну хворобу серця у поєднанні з гіпертонічною хворобою, провела статистичну обробку результатів).

  4. Савченко Н. П. Антиоксиданти, b-блокатори, статини та їхній вплив на ендотелій судин у хворих на ішемічну хворобу серця / Н. П. Савченко // Кардіальний, церебральний та периферійний атеросклероз. Актуальні питання діагностики та лікування: мат. наук.-практ. конф. молодих вчених з міжнародною участю, 15-16 травня 2003 р. - Івано-Франківськ, 2003. - С. 27-29.

  5. Яковлева О. А. Коррекция эндотелиальной дисфункции на фоне гиперлипидемий у больных ишемической болезнью сердца / О. А. Яковлева, Н. П. Савченко // Метаболічний синдром – вектор сумісних зусиль у профілактиці та лікуванні серцево-судинних захворювань: наук.-практ. конф., 1 грудня 2004 р. – Одеса, 2004. – С. 115-118.

  6. Савченко Н. П. Независимые предикторы при выборе триметазидина у больных с ишемической болезнью сердца в сочетании с гипертонической болезнью / Н. П. Савченко // XXI век: фармацевтическое производство, научные исследования в области здравоохранения и предоставление медицинских услуг в странах СНГ на современном этапе: междунар. науч. симп., 28 мая 2008 г. – Вашингтон, 2008. – С. 36-37.

  7. Пат. А61К31/00 Україна, (11) 60572А. Спосіб лікування ендотеліальної дисфункції у хворих на ішемічну хворобу серця / О. А. Яковлева, Н. П. Савченко; заявл. 19.02.04 ; опубл. 15.10.2003, Бюл. № 10.

  8. Пат. А61К31/00 Україна, (11) 3712, (51) 7. Спосіб корекції ендотеліальної дисфункції у хворих на ішемічну хворобу серця / О. А. Яковлева, Н. П. Савченко; заявл. 15.04.05 ; опубл. 15.12.2004, Бюл. № 12.