Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальний процес, криміналістика та судова експертиза, оперативно-пошукова діяльність


Солдатенко Олена Анатоліївна. Досудове слідство в Україні: становлення та перспективи розвитку : дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Київський національний ун-т внутрішніх справ. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Солдатенко О.А. Досудове слідство в Україні: становлення та перспективи розвитку.— Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.09 – кримінальний процес та криміналістика; судова експертиза.— Київський національний університет внутрішніх справ, Київ, 2006.

Дисертація є дослідженням, у якому на монографічному рівні вивчені актуальні правові, теоретичні й практичні аспекти організації та провадження досудового слідства.

У роботі з’ясовуються історичні передумови виникнення й розвитку вітчизняного досудового слідства. Розглянуті питання, пов’язані з поняттям, сутністю та процесуальним порядком провадження досудового слідства. Визначено місце досудового слідства в кримінальному процесі України й тенденції його розвитку. Проаналізовані й вивчені особливості функціонального призначення органів досудового слідства, їх правового статусу. Встановлено, що досудове слідство є специфічно самостійною галуззю державно-правової діяльності. Обґрунтовуються переваги створення нового правоохоронного органу — Слідчого Комітету України, який забезпечить проведення єдиної кримінальної політики на всій території країни. Сформульовані пропозиції щодо вдосконалення чинного кримінально-процесуального законодавства з деяких аспектів кримінально-процесуальної діяльності органів досудового слідства.

У висновках сформульовано основні результати та пропозиції, які мають теоретичне і практичне значення й полягають у такому:

1. Аналіз і систематизація історичних витоків становлення інституту досудового слідства дає підстави стверджувати, що на початку 60-х років XIX ст. у вітчизняному кримінальному судочинстві було створено попереднє, досудове слідство європейського типу, в основу якого була покладена демократична ідея відокремлення судової влади від влади адміністративної, з наданням першій слідчих повноважень та з покладанням на другу функцій дізнання, переслідування й розшуку. Після декількох років апробації на практиці (1860-1864 рр.) зазначена модель була остаточно закріплена в кримінально-процесуальному законодавстві (Статут кримінального судочинства 20 листопада 1864 року).

2. У розвитку вітчизняного досудового слідства сучасного типу виділяються три основні періоди: 1) досудове слідство другої половини XIX та початку XX ст. (1864-1917 рр.), так званий дореволюційній період; 2) досудове слідство Української Радянської Соціалістичної Республіки (1918-1991 рр.); 3) досудове слідство після отримання Україною незалежності, оскільки через органічну єдність досудового слідства і суб’єктів, які його здійснюють, з державою та її політикою, суттєві зміни у ньому, з моменту утворення фактично були обумовлені Жовтневою соціалістичною революцією 1917 року та розвалом колишнього Радянського Союзу й розбудовою незалежної України. Проте певних змін досудове слідство зазнавало й упродовж кожного з цих основних етапів свого розвитку і закономірності їх впливу є відчутними й важливими для його вдосконалення та формування нової системи органів досудового слідства.

3. Досудовому слідству в системі досудового розслідування України належить провідне місце, оскільки, на відміну від дізнання, воно є обов’язковим практично в усіх кримінальних справах.

4. Досудове слідство є самостійним видом державної діяльності, яку не можна звести до функцій, що їх би виконували органи суду, прокуратури та державного управління. У перспективі досудове слідство доцільно реформувати в окрему галузь правоохоронної діяльності та сформувати систему самостійних державних органів досудового слідства. Саме про це йдеться в Конституції України (ст.121) та її Перехідних Положеннях (ст.9).

5. Органи досудового слідства як частка державного апарату мають діяти за дорученням держави, бути наділені функціями державно-владного характеру, відповідною компетенцією, застосовувати специфічні форми й методи діяльності.

Логіка попередньої тези дозволяє констатувати об’єктивну доцільність формування слідчого апарату саме в системі органів виконавчої, а не судової влади. Хоча, поряд з фігурою слідчого — спеціальної посадової особи, яка відповідає певним вимогам (має вищу юридичну освіту і знання, вміння та навички з розслідування злочинів), слід увести посаду слідчого судді для здійснення судового контролю за провадженням досудового слідства.

6. Кримінально-процесуальна функція є визначеною законом діяльністю суб’єкта кримінально-процесуальних відносин, яка характеризується його рольовим призначенням, заснована на системі прав та обов’язків цього суб’єкта й цілком залежна від мети й завдань кримінального судочинства.

7. За сучасних умов відомчий слідчий під час кримінально-процесуальної діяльності одночасно виконує три основні функції кримінального процесу — обвинувачення, захист і вирішення справи, а слідчий повинен виконувати лише функцію досудового слідства.

8. З метою посилення ролі органів досудового слідства необхідним є: обов’язкове закріплення в кримінально-процесуальному законодавстві функції досудового розслідування як самостійної функції кримінального процесу, у зв’язку з чим автор вважає доцільним доповнити статтю 16-1 КПК України новою частиною, виклавши її в такій редакції: “Функцію досудового розслідування здійснюють органи досудового слідства”. Необхідно також звільнення суб’єкта, котрий провадить досудове слідство, від обвинувальних функцій та сувора нормативна регламентація його процесуальної незалежності; законодавчий розподіл функцій між владними суб’єктами кримінального судочинства.

9. Створення єдиного Слідчого комітету забезпечить проведення єдиної кримінальної політики на всій території країни; виключить втручання в процесуальну діяльність не уповноважених на те законом осіб та органів, сприятиме зміцненню законності в діяльності правоохоронних органів, у тому числі органів досудового слідства.

10. Діяльність органів досудового слідства регулюється великою кількістю нормативно-правових актів різної юридичної сили. Центральне місце в механізмі правового регулювання діяльності органів досудового слідства посідають Конституція України, міжнародні документи й закони України. Основним нормативно-правовим актом, що регламентує діяльність органів досудового слідства, є Кримінально-процесуальний кодекс України. Але у всьому розмаїтті законодавчих актів немає закону, котрий би чітко визначив принципи, завдання, місце й роль діяльності органів досудового слідства. І таким має стати Закон “Про статус слідчого”.

Публікації автора:

  1. Солдатенко О.А. Сучасний стан інституту досудового слідства // Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності: Збірник наукових праць / Донецький інститут внутрішніх справ при Донецькому національному університеті.— 2002.— №4.— С.126-132.

  2. Солдатенко О.А. Вітчизняна історія створення та розвитку органів досудового слідства // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 2002.— №1.— С.250-259.

  3. Солдатенко О.А. Деякі аспекти вдосконалення форм закінчення досудового слідства // Вісник Запорізького юридичного інституту.— 2002.— №3.— С.185-190.

  4. Солдатенко О.А. Реформування слідчого апарату у світлі вимог Концепції судово-правової реформи // Вісник Одеського юридичного інституту внутрішніх справ.— 2002.— №4.— С.149-153.

  5. Солдатенко О.А. Забезпечення конституційних прав і свобод людини у кримінальному судочинстві // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми й напрямки формування світогляду майбутніх працівників органів внутрішніх справ та забезпечення прав і свобод людини”. 11-12 грудня 2003 р. м.Запоріжжя: У 2 ч.— Запоріжжя: Юридичний ін-т МВС України, 2003.— Ч.1.— С.177-180.

  6. Солдатенко О.А. Реформування досудового слідства: сучасний стан та перспективи // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції “Організаційно-правові питання реформування досудового слідства в Україні”. Донецьк, 13 грудня 2002 року.— Донецьк: ДІВС, 2003.— С.88-94.

  7. Солдатенко О.А. Окремі аспекти вдосконалення досудового слідства // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Теоретичні та практичні проблеми організації досудового слідства”. 20-21 травня 2005 року. м.Запоріжжя: У 2 ч.— Запоріжжя: Юридичний ін-т МВС України, 2005.— Ч.2.— С.130-135.