Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Серцево-судинна хірургія


Черняк Віктор Анатолійович. Діагностика і хірургічне лікування хронічної критичної ішемії нижніх кінцівок, поєднаної з мультифокальним атеросклерозом : Дис... д-ра наук: 14.01.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Черняк В.А. Діагностика і хірургічне лікування хронічної критичної ішемії нижніх кінцівок, поєднаної з мультифокальним атеросклерозом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.04 серцево-судинна хірургія. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, м. Київ, 2007.

На підставі комплексних досліджень поглиблені уявлення про патогенез хронічної критичної ішемії нижніх кінцівок (ХКІНК). Встановлено, що в основі розвитку ХКІНК лежить низка механізмів, що започатковують перехід ішемізованих тканин на анаеробний гліколіз, патологічний системний запальний процес, дихальну гіпоксію, де вирішальну роль відіграють порушення венозної гемодинаміки. Вивчені патологічні процеси, поряд з розповсюдженим (87,2%) поєднаним мультифокальним атеросклерозом (МА) відіграють вирішальну роль у незадовільних результатах хірургічного лікування ХКІНК. Тому вирішення проблеми діагностики і лікування ХКІНК, поєднаної з МА було започатковано запропонованою класифікацією МА та розробкою нових методів і алгоритмів діагностики, що дозволило збільшити частоту виявлення одночасних атеросклеротичних уражень трьох басейнів з 6,9 до 32,7%, чотирьох басейнів - з 1,7 до 9,4%, п’яти і більше – з 0,3 до 3,4% (Р<0,001 для всіх порівнянь). Використання розробленого алгоритму передопераційної підготовки, що враховує патогенетичні особливості перебігу захворювання, дозволило зменшити кількість первинних ампутацій нижніх кінцівок з 10,2 до 4,2% (Р<0,001), а використання розроблених методів реваскуляризації нижніх кінцівок – зменшити кількість вторинних ампутацій з 37,7% до 12,7% (Р<0,001). Запропоновані методи реконструкції поєднано уражених артеріальних басейнів, що були використані у 153 (30%) хворих основної групи, сприяли зменшенню післяопераційної летальності у безпосередньому періоді з 5,2 до 2,6%, в короткостроковому – з 6,5 до 1,4%, в проміжному – з 14,6 до 5,4% та віддаленому – з 3,5 до 15,1% (Р<0,001 у порівнянні з контролем для всіх часових інтервалів).

Порівняння запропонованих технологій діагностики і хірургічного лікування ХКІНК, поєднаної з МА, зі способами, які традиційно використовуються при лікуванні даної патології, показало, що вони є ефективними, безпечними і зручними. Запропонований комплексний підхід до вирішення проблеми діагностики і хірургічного лікування ХКІНК, поєднаної з МА, забезпечує отримання хороших і задовільних результатів у безпосередньому періоді у 95,8%, у короткостроковому – у 89,7%, у проміжному – у 95,6% та віддаленому – у 90,0% простежених хворих (Р<0,05 у порівнянні з контролем для всіх часових інтервалів).

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-практичної проблеми – підвищення ефективності лікувально-профілактичних заходів у хворих на хронічну критичну ішемію нижніх кінцівок, поєднану з мультифокальним атеросклерозом, що базуються на поглибленому вивченні маловідомих ланок патогенезу, удосконаленні існуючих та розробці оригінальних способів діагностики і лікування.

1. Частота поєднання ХКІНК з МА – головного чинника, що визначає несприятливий прогноз у цієї категорії хворих, – сягає 87,2%. Існуючі способи і алгоритми діагностики дають значну недооцінку поєднаного МА (62,7%; Р<0,001), а стандартні підходи до лікування не забезпечують суттєвої пролонгації та покращення якості життя хворих.

2. Вдосконалена експериментальна модель дозованого артеріального стенозу, розроблена на основі запропонованого пристрою для моделювання ішемії, дозволила вперше адекватно постадійно відтворити ішемію задніх кінцівок у лабораторних тварин, що дало можливість вивчити маловідомі ланки патогенезу ХКІНК.

3. Ключовою ланкою патогенезу ХКІНК є внутрішньоклітинний перерозподіл білка HIF-1 і запуск процесу анаеробного гліколізу, що визначається достовірним зменшенням його рівня у цитоплазмі міоцитів ураженої кінцівки з одночасною його появою і накопиченням у ядрі (до 260±54,1 нМ/мг актина при III-Б та 306±42,8 нМ/мг актина при IV ФК ішемії) та підвищенням активності ферментів пентозо-фосфатного циклу (транскетолази у 2 рази і глюкозо-6-фосфатдегідрогенази у 2,4 рази; Р<0,05 у порівнянні з контролем).

4. Врахування системної запальної відповіді, яка має фізіологічний перебіг на більш легких стадіях ішемії, а у хворих на ХКІНК набуває патологічного характеру [що доведено шляхом вивчення маркерів СЗВ – сироваткових цитокіну (IL-10) та хемокінів (IL-8, IP-10, MIP-1, SDF-l), активність яких у 2-8 разів перевищує відповідні показники у контролі (Р<0,05 та Р<0,001 для різних порівнянь)] мало вирішальне значення у різкому зниженні частоти інфекційних післяопераційних ускладнень.

5. Значимість венозної ланки патогенезу ХКІНК була доведена шляхом вивчення центральної та периферичної венозної гемодинаміки (підвищення постоклюзивного венозного тиску не менше ніж на 50% (Р<0,05), зниження лінійної швидкості кровотоку по підколінній та задній великогомілковій венах в ураженій кінцівці на 68% (Р<0,05) з одночасним підвищенням систолічного тиску в легеневій артерії на 44,4% (Р<0,05), що достовірно корелювало з величиною ішемічного набряку, тромбозом вен уражених кінцівок у 70,8% та тромбоемболією легеневої артерії в 96,0% гістологічних досліджень. Врахування результатів проведених досліджень дозволило не тільки встановити генез тромботичних і легеневих ускладнень у хворих на ХКІНК, а й запропонувати алгоритм їх профілактики.

6. Аналіз динаміки концентрації білка HIF-1 – універсального маркера ішемізованих тканин – на різних стадіях розвитку ішемічного процесу дозволив розробити принципово новий спосіб діагностики ХКІНК, що вигідно відрізняється від загальноприйнятих високими чутливістю (95,0%) і специфічністю (96,0%).

7. Запропонована клінічна класифікація МА, що охопила всі 8 головних артеріальних басейнів людини, дозволяє за єдиним принципом визначати стадійність захворювання, що значно спрощує інтерпретацію діагнозу при багатобасейнових та багаторівневих мультифокальних ураженнях у хворих на ХКІНК, поєднану з МА.

8. Оцінка функціональних методів дослідження, адаптованих нами до умов критичної ішемії, показала їх високу специфічність і чутливість у хворих на ХКІНК з ІХС (для ЧСЕКС 74 і 78%, фармакологічних проб з ЕКГ – 78 і 63%, з Ехо-КГ – 84 і 89%, відповідно, у порівнянні з даними коронарографії). У хворих на ХКІНК без жодних клінічних проявів ІХС у 3,5% було виявлено «приховану» ішемію міокарда, а серед хворих з клінічними ознаками I та II ФК ІХС у 16,7% і 19,4%, відповідно, були виявлені тяжкі атеросклеротичні ураження коронарних артерій, підтверджені агіографічним контролем. В результаті частота виявленої у хворих групи Б ІХС була вищою на рівні статистичної достовірності порівняно з групою А (61,6 проти 18,9%; Р=0,0001).

9. Розроблені методи діагностики ішемії головного мозку і оцінки цереброваскулярного резерву у хворих на ХКІНК з використанням функціональних проб дозволили не тільки більш ніж втричі збільшити частоту виявлення цієї патології (з 10,5 проти 36,2 %; Р=0,0001), а й оптимізувати вибір хірургічної тактики. Використання ендоскопії і запропонованого алгоритму діагностики дозволило вчетверо збільшити частоту виявлення ішемії кишечнику (29,1 проти 7,4% у контролі; Р=0,001).

10. Результатом вивчення особливостей колатерального кровотоку при поєднанні ХКІНК з ішемією спинного мозку став новий неінвазивний скринінговий метод діагностики спинальної ішемії, який базується на визначенні напрямку та швидкості кровотоку по верхній епігастральній артерії і відрізняється високими специфічністю (96%), чутливістю (95%) та простотою, що дозволило в одинадцять разів збільшити частоту виявлення цієї патології (з 0,5% до 5,6%; Р=0,0001).

11. Доведено, що у хворих на ХКІНК найчастіше одночасно вражаються наступні артеріальні басейни: коронарний (61,6%), брахіоцефальний (36,2%), інтестинальний (21,9%) та нирковий (10,4%). Алгоритм діагностики МА, створений на основі результатів власних досліджень дозволив значно підвищити ефективність діагностики поєднаних атеросклеротичних уражень у хворих на ХКІНК (з 62,7 до 87,2%; Р<0,0001 по відношенню до контролю) за рахунок виявлення їх «прихованих» форм, переважно в найважливіших артеріальних басейнах. В результаті була достовірно збільшена частота виявлення мультифокальних уражень, особливо в трьох басейнах (32,7 проти 6,9%), чотирьох басейнах (9,4 проти 1,7%), п’яти і більше басейнах (3,4 проти 0,3%) (Р<0,001 для всіх порівнянь).

12. Запропонований алгоритм хірургічної тактики, що базується на урахуванні функціональних резервів кровопостачання, сприяв достовірному розширенню показань до оперативних втручань на одночасно уражених артеріальних басейнах за рахунок переважно, ендоваскулярних та «гібридних» методик (41,6 проти 13,3% в контролі; Р<0,0001).

13. Використання розробленого алгоритму передопераційної підготовки у хворих на ХКІНК і поєднаний МА з урахуванням особливостей поглиблено вивченого в експерименті патогенезу захворювання дозволило зменшити кількість первинних ампутацій нижніх кінцівок більш ніж вдвічі (з 10,2 до 4,2%; Р=0,00001). Запропоновані методи реваскуляризації нижніх кінцівок, використані у 62 (12,0%) пацієнтів, дозволили знизити частоту вторинних ампутацій у безпосередньому (0,4 проти 2,7% в контролі; Р<0,0001), короткостроковому (1,4 проти 3,5% в контролі; Р<0,001), в проміжному (4,2 проти 16,7% в контролі; Р<0,0001) та у віддаленому періодах (4,4 проти 14,8% в контролі; Р<0,0001) за рахунок переважного зменшення кількості «великих» ампутацій.

14. Запропоновані методи реконструкції у 8 найважливіших артеріальних басейнах людини, використані у 153 (30%), та вдосконалений алгоритм знеболення, використаний у 518 (100%) хворих основної групи переважно сприяли зменшенню післяопераційної летальності у безпосередньому періоді у 2 рази (з 5,2 до 2,6%), в короткостроковому – у 4,6 рази (з 6,5 до 1,4%), в проміжному – у 2,7 рази (з 14,6 до 5,4%) та віддаленому – у 4,3 рази (з 15,1 до 3,5%) (Р<0,001 у порівнянні з контролем для всіх часових інтервалів).

15. Вдосконалення існуючих і розробка нових методів діагностики, запровадження більш досконалих критеріїв оцінки функціональних резервів в поєднано уражених судинних басейнах, оптимізація хірургічної тактики і передопераційної підготовки, вибір адекватного знеболення і, в першу чергу, запровадження нових реконструктивних операцій на аорті та її гілках – все це дозволило значно покращити результати лікування хворих на ХКІНК, поєднану з МА, зі збільшенням хороших і задовільних результатів серед пролікованих хворих у безпосередньому періоді з 85,2 до 95,8%, у короткостроковому – з 73,4 до 89,7%, у проміжному – з 74,5 до 95,6% та віддаленому – з 63,0 до 90,0% (Р<0,001 у порівнянні з контролем для всіх часових інтервалів).

Публікації автора:

  1. Лекції з госпітальної хірургії / В.Г. Мішалов, А.О. Бурка, Л.Ю. Маркулан, О.І. Осадчий, В.М. Селюк, В.В. Храпач, В.А. Черняк. – К.: «Наукова думка», 2002. – Т.1 – 330 с.

  2. Лекції з госпітальної хірургії / В.Г. Мішалов, В.Г. Бідний, М.В. Бондар, А.О. Бурка, Н.Ю. Літвінова., О.І. Осадчий, О.В. Росновський, В.М. Селюк, О.І. Сопко, С.М. Терехов, В.В. Храпач, В.А. Черняк. – К.: «Наукова думка», 2003. – Т.2 – 407 с.

  3. Мішалов В.Г., Черняк В.А., Селюк В.М., Осадчий О.І., Літвінова Н.Ю. Застосування «Алпростану» (ПГЕ1) в коплексній терапії ішемії нижніх кінцівок / Методичні рекомендації. Київ, 2001 – 18 с.

  4. Мішалов В.Г., Мечов Д.С., Гладка Л.Ю., Черняк В.А., Бенца Т.М., Кошевський Ю.І. Клінічні інтерпретації гемодинамічних характеристик кровотоку при атеросклеротичних ураженнях судин шиї та аневризмі абдомінальної аорти / Методичні рекомендації. – Київ, 2007 – 32 с.

  5. Мішалов В.Г., Бойчак М.П., Черняк В.А., Гладка Л.Ю., Селюк В.М., Коваль Б.М. Діагностика та лікування хронічної критичної ішемії нижніх кінцівок, поєднаної з мультифокальним атеросклерозом / Методичні рекомендації. – Київ , 2007 – 64 с.

  6. Мишалов В.Г., Селюк В.М., Черняк В.А., Литвинова Н.Ю., Казаков В.Е., Агафонкина И.Н. Синдром дуги аорты: вопросы диагностики и хирургического лечения // Шпитальна хірургія. – 2000, № 1. – С. 85-87.

  7. Мишалов В.Г., Черняк В.А., Селюк В.М., Бедный В.Г., Литвинова Н.Ю., Казаков В.Е., Бондарь М.В., Агафонкина И.Н. Современные аспекты диагностики и лечения торакоабдоминальных аневризм // Серцево-судинна хірургія: Щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України. – 2000. – Випуск 8. – С. – 132-134.

  8. Мишалов В.Г., Черняк В.А., Селюк В.М., Литвинова Н.Ю. Клиническая эффективность алпростана при лечении облитерирующего мультифокального атеросклеротического поражения артерий у больных с критической ишемией нижних конечностей // Клінічна хірургія. – 2001, №5. – С. 29-33.

  9. Мишалов В.Г., Черняк В.А., Литвинова Н.Ю., Селюк В.М., Осадчий А.И., Ткачук Л.С. Хирургия аневризм аорты у больных с сочетанным атерослеротическим поражением коронарных, экстракраниальных артерий с низкой фракцией сердечного выброса // Серцево-судинна хірургія: Щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України. – 2001. – Випуск 9. – С. 222-224.

  10. Мишалов В.Г., Литвинова Н.Ю., Селюк В.М., Черняк В.А. Использование клексана в рекоструктивной хирургии сосудов дуги аорты для предупреждения возникновения артериального тромбоза // Клінічна хірургія. – 2001, №9. – С. 12-14.

  11. Мишалов В.Г., Черняк В.А., Селюк В.М., Осадчий А.И., Литвинова Н.Ю. Диагностика и хирургическое лечение сочетанных атеросклеротических окклюзионных заболеваний брюшной аорты, коронарных брахиоцефальных, почечных и висцеральных артерий // Серцево-судинна хірургія: Щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України. – 2002. – Випуск 10. – С. 222-224.

  12. Мишалов В.Г., Черняк В.А., Селюк В.М., Осадчий А.И., Литвинова Н.Ю., Кошевский Ю.И. Новые аспекты диагностики и комплексного лечения больных с мультифокальным атеросклерозом // Хірургія України. – 2002, №1. – С. 41-44.

  13. Мішалов В.Г., Літвінова Н.Ю, Черняк В.А., Маркулан Л.Ю., Мінченко П.П. Алгоритм діагностики й обґрунтування показів до хірургічного лікування атеросклеротичного ураження брахіоцефальних артерій // Серце і судини. – 2003, №3. – С. 76-82.

  14. Мишалов В.Г., Черняк В.А., Ужанов О.Г., Селюк В.М., Осадчий А.И., Литвинова Н.Ю., Костромин Г.А. Новая классификация аневризмы аорты // Серцево-судинна хірургія: Щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України. – 2003. – Випуск 11. – С. 236-239.

  15. Мишалов В.Г., Черняк В.А., Кошевский Ю.И. Острая ишемия спинного мозга в структуре мультифокальных поражений: диагностика и профилактика // Серцево-судинна хірургія: Щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України. – 2004. – Випуск 12. – С. 128-132.

  16. Мішалов В.Г, Черняк В.А., Ужанов О.Г. Аневризми аорти в поєднанні з атеросклеротичним ураженням інших судинних басейнів: класифікація, діагностика та наслідки хірургічного лікування // Серце і судини. – 2004, №3(7). – С. 35-43.

  17. Черняк В.А., Дабабсех И.М. Способы моделирования и методы оценки хронической критической ишемии нижних конечностей в эксперименте // Серцево-судинна хірургія: Щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України. – 2005. – Випуск 13. – С. 390-396.

  18. Мишалов В.Г., Черняк В.А., Дабабсех И.М. Изучение патогенеза и моделирование хронической критической ишемии в эксперименте // Серце і судини. – 2005, №2(10). – С. 102-108.

  19. Мишалов В.Г., Черняк В.А., Литвинова Н.Ю. Диагностика и хирургическое лечение хронической критической ишемии головного мозга у больных с мультифокальным атеросклерозом // Серце і судини. – 2005, №1. – С. 60-66.

  20. Мішалов В.Г., Черняк В.А., Кошевський Ю.І., Мінченко П.П. Стан гемодинаміки каротидних артерій у хворих з хронічною ішемією нижніх кінцівок у поєднанні з атеросклеротичним ураженням екстракраніальних судин // Серце і судини. – 2005, №4(12). – С. 71-75.

  21. Черняк В.А., Роговский В.М., Коваль Б.М., Осадчий А.И. Опыт применения эндоскопической техники в сердечно-сосудистой хирургии // Український журнал малоінвазивної та ендоскопічної хірургії. – 2005. – Vol. 9, №3-4. – С. 46-48.

  22. Мишалов В.Г., Черняк В.А., Дабабсех И.М. Новый метод ранней диагностики ишемии нижних конечностей. (Клинико-экспериментальное исследование) // Хірургія України. – 2006, № 2(18). – С. 85-89.

  23. Черняк В.А., Бойчак М.П., Коваль Б.М. Эпидемиология и медико-социальная значимость хронической критической ишемии нижних конечностей, сочетанной с мультифокальным атеросклерозом // Хірургія України. – 2006, №2(18). – С. 90-97.

  24. Мишалов В.Г., Литвинова Н.Ю., Черняк В.А., Собко А.И. Руководство по ведению пациентов с заболеванием периферических артерий (нижних конечностей, почек, кишечника и абдоминальной аорты) // Хірургія України. – 2006, №3. – С. 13-21.

  25. Мишалов В.Г., Литвинова Н.Ю., Черняк В.А. Руководство по ведению пациентов с заболеванием периферических артерий (нижних конечностей, почек, кишечника и абдоминальной аорты), Часть III // Хірургія України. – 2006, №4(20). – С. 10-15.

  26. Мишалов В.Г., Литвинова Н.Ю., Черняк В.А., Сопко А.И. Применение низкомолекулярных гепаринов для профилактики послеоперационных тромбозов в артериальной хирургии // Хірургія України. – 2006, №4(20). – С. 16-20.

  1. Черняк В.А., Селюк В.М., Дабабсех И.М., Теслюк И.И., Коваль Б.М., Левицкая Е.В. Специфичность и чувствительность метода ранней диагностики хронической ишемии нижних конечностей // Хірургія України. – 2006, №4(20). – С. 106-110.

  2. Мишалов В.Г., Литвинова Н.Ю., Черняк В.А. Руководство по ведению пациентов с заболеванием периферических артерий (нижних конечностей, почек, кишечника и абдоминальной аорты) // Серце і судини. – 2006, №3(15). – С. 23-29.

  3. Мишалов В.Г., Литвинова Н.Ю., Черняк В.А., Осадчий А.И., Миргородский Д.С., Амосова Е.Н. Сравнительная эффективность различных тромболитических агентов в лечении тромбоэмболии лёгочной артерии // Серце і судини. – 2006, №4 (16). – С. 59-65.

  4. Черняк В.А. Выбор оптимального анестезиологического пособия в хирургии хронической критической ишемии нижних конечностей, сочетанной с мультифокальным атеросклерозом // Серцево-судинна хірургія: Щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України. – 2006. – Випуск 14. – С. 458-461.

  5. Черняк В.А. Профилактика и лечение системного воспалительного ответа при хронической критической ишемии нижних конечностей // Серцево-судинна хірургія: Щорічник наукових праць Асоціації серцево-судинних хірургів України. – 2006. – Випуск 14. – С. 462-465.

  6. Черняк В.А. Принципи лікування пацієнтів з хронічною критичною ішемією нижніх кінцівок, поєднаної з мультифокальним атеросклерозом // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л. Щупика. – Київ, 2006. – Випуск 15. – Книга 1. – С. 757-761.

  7. Черняк В.А. Сучасні можливості діагностики прихованої ішемії міокарда у пацієнтів з хронічною критичною ішемією нижніх кінцівок // Гематологія і переливання крові. – 2006. – Випуск 33. – С. 224-228.

  8. Черняк В.А. Поражение периферических вен при хронической критической ишемии нижних конечностей // Серце і судини. – 2007, №1 (17). – С. 87-95.

  9. Мішалов В.Г., Черняк В.А., Бойчак М.П., Гладка Л.Ю., Зоргач В.Ю., Маркулан Л.Ю., Селюк В.М. Діагностика мультифокального атеросклерозу при хронічній критичній ішемії нижніх кінцівок // Серце і судини. – 2007, №2 (18). – С. 86-92.

  10. Мишалов В.Г., Литвинова Н.Ю., Черняк В.А., Малиновская Л. Б., Коваль Б.М. Профилактика ишемического инсульта, показания к каротидной эндартерэктомии (Обзор по данным рандомизированных международных исследований) // Хірургія України. – 2007, №1(21). – С. 7-13.

  11. Кошевський Ю.І., Черняк В.А., Костромін Г.А., Мустафаєв Т.Ч. Оцінка цереброваскулярного резерву у хворих на критичну хронічну ішемію нижніх кінцівок, поєднану з ураженням брахіоцефальних артерій // Хірургія України. – 2007, №1(21). – С. 14-19.

  12. Кошевський Ю.І., Черняк В.А., Маркулан Л.Ю., Мустафаєв Т.Ч. Хірургічне лікування хворих на хронічну ішемію нижніх кінцівок III та IV стадій, поєднану з ураженнями брахіоцефальних артерій // Хірургія України. – 2007, №2(22). – С. 72-80.

  13. Мішалов В.Г., Черняк В.А., Коваль Б.М., Літвінова Н.Ю., Кошевський Ю.І., Сопко О.І., Борківець О.М. Місце Ілопросту в лікуванні хронічної критичної ішемії нижніх кінцівок // Хірургія України. – 2007, №2(22). – С. 84-92.

  14. Мишалов В.Г., Литвинова Н.Ю., Черняк В.А., Малиновская Л. Б., Коваль Б.М. Профилактика ишемического инсульта, показания к каротидной эндартерэктомии (Обзор по данным рандомизированных международных исследований). Часть II // Хірургія України. – 2007, №2(22). – С. 9-13.

  15. Мішалов В.Г., Черняк В.А., Літвінова Н.Ю., Бойчак М.П., Дуган І.В., Борківець О.М., Шамаєв М.І., Теслюк І.І. Діагностика ішемії спинного мозку у хворих з атеросклеротичними ураженнями аорти та хронічною критичною ішемією нижніх кінцівок // Хірургія України. – 2007, №3(23). – С. 5-12.

  16. Черняк В.А., Борківець О.М., Коваль Б.М. Діагностика та лікування спинальної ішемії у хворих з оклюзійно-стенотичними і аневризматичними захворюваннями аорти та її гілок // Шпитальна хірургія. – 2007, №1. – С. 95-98.

  17. Деклараційний патент України на винахід 38875 А, МПК А 61 В 17/00. Спосіб відновлення кровотоку у басейні внутрішньої сонної артерії / Літвінова Н. Ю., Черняк В.А., Мішалов В.Г., Селюк В.М. Заявл. 09.11.2000; Опубл. 15.05.2001, Бюл. № 4. – С. 1.36-1.37.

  18. Пат. України 41067 А, МПК А 61 В 17/00. Спосіб лікування ішемічного коліту / Мішалов В.Г, Черняк В.А., Кошевський Ю.І., Літвінова Н.Ю., Селюк В.М. Заявл. 26.01.2001; Опубл. 15.08.2001, Бюл. № 7. – С. 1.21.

  19. Деклараційний патент України на винахід 58831 А, МПК А 61 В 17/11. Спосіб відновлення кровотоку в басейні внутрішньої сонної артерії / Мішалов В.Г, Черняк В.А.,, Кошевський Ю.І., Літвінова Н.Ю. Селюк В.М. Заявл. 06.11.2002; Опубл. 15.08.2003, - Бюл. № 8. – С. 4.34-4.35.

  20. Деклараційний патент України на винахід 59850 А, МПК А 61 В 17/11. Спосіб одночасного відновлення кровотоку у басейні внутрішньої сонної та хребетної артерій / Мішалов В.Г., Черняк В.А., Літвінова Н.Ю., Кошевський Ю.І., Селюк В.М. Заявл. 24.12.2002; Опубл. 15.09.2003, Бюл. № 9. – С. 4.33.

  21. Деклараційний патент України на винахід 56906 А, МПК А 61 В 17/00. Спосіб хірургічного доступу до торакоабдомінального відділу аорти / Мішалов В.Г., Черняк В.А., Ужанов О.Г. Заявл. 31.10.2002; Опубл. 15.05.2003, Бюл. № 5. – С. 4.27.

  22. Деклараційний патент України на винахід 56907 А, МПК А 61 В 17/00. Спосіб хірургічного доступу до торакоабдомінального відділу аорти. Мішалов В.Г., Черняк В.А., Ужанов О.Г. Заявл. 31.10.2002; Опубл. 15.05.2003, Бюл. № 5. – С. 4.27.

  23. Деклараційний патент України на винахід 59851 А, МПК А 61 В 17/11. Спосіб відновлення кровотоку у басейні хребетної артерії / Мішалов В.Г., Черняк В.А., Літвінова Н.Ю., Кошевський Ю.І., Селюк В.М. Заявл. 24.12.2002; Опубл. 15.09 2003, Бюл. № 9. – С. 4.34

  24. Деклараційний патент України на винахід 69032 А, МПК А 61 В 17/00. Спосіб відновлення кровотоку одночасно в обох ниркових артеріях та черевному відділі аорти / Мішалов В.Г., Черняк В.А., Малиновська Л.Б., Селюк В.М., Літвінова Н.Ю. Заявл. 28.11.2003; Опубл. 16.08.2004, Бюл. № 8. – С. 4.39.

  25. Деклараційний патент України на винахід 69325 А, МПК А 61 В 17/11. Спосіб одночасного відновлення кровотоку в басейні малого таза та нижніх кінцівок / Мішалов В.Г., Черняк В.А., Кошевський Ю.І., Коваль Б.М. Заявл. 26.12.2003; Опубл. 16.08.2004, Бюл. № 8. – С. 4.44.

  26. Деклараційний патент України на винахід 69370 А, МПК А 61 В 8/00. Спосіб діагностики атеросклеротичного ураження брахіоцефальних артерій / Мішалов В.Г., Літвінова Н.Ю., Черняк В.А., Кошевський Ю.І, Малиновска Л.Б., Коваль Б.М. Заявл. 31.12.2003; Опубл. 16.08. 2004, Бюл. № 8. – С. 4.32.

  27. Деклараційний патент України на корисну модель 9339, МПК G 09 В 23/28. Пристрій для моделювання хронічної ішемії / Мішалов В.Г., Черняк В.А., Дабабсех І.М. Заявл. 23.03.2005; Опубл. 15.09. 2005, Бюл. № 9. – С. 5.130.

  28. Деклараційний патент України на корисну модель 9190, МПК G 09 В 23/28. Спосіб моделювання хронічної ішемії нижніх кінцівок / Мішалов В.Г., Черняк В.А., Дабабсех І.М. Заявл. 15.02.2005; Опубл. 15.09. 2005, Бюл. № 9. – С. 5.130.

  29. Деклараційний патент України на корисну модель 5270, МПК А 61 В 17/00. Спосіб відновлення коронарного кровотоку при мультифокальних ураженнях коронарних артерій / Мішалов В.Г., Черняк В.А., Ніжна Я.Ю.В. Заявл. 22.09.2004; Опубл. 15.02. 2005, Бюл. №2. – С. 5.33.

  30. Деклараційний патент України на корисну модель 16132, МПК G 01 N 33/563. Спосіб діагностики хронічної критичної ішемії нижніх кінцівок / Мішалов В.Г., Черняк В.А., Ал-Дабабсех Іслам Мухамед. Заявл. 28.02.2006; Опубл. 17.07. 2006, Бюл. №7. – С. 5.208.

  31. Деклараційний патент України на корисну модель 13343 А, МПК А 62 В 17/00, А 61 В 10/00. Спосіб діагностики та вибору тактики хірургічного лікування ішемії нижніх кінцівок з поєднаним ураженням магістральних артерій голови / Мішалов В.Г., Літвінова Н.Ю., Черняк В.А., Кошевський Ю.І. Заявл. 09.11.2005; Опубл. 15.03.2006, Бюл. №3. – C. 5.49-5.50.

  32. Пат. України на корисну модель 19014, МПК А 61 Р 9/14. Спосіб інтраопераційної оцінки дистального русла артерії нижньої кінцівки / Мішалов В.Г., Осадчий О.І., Кошевський Ю.І., Черняк В.А. Заявл. 14.07.2006; Опубл. 15.11.2006, Бюл. №11. – С. 5.67.

  33. Деклараційний патент України на корисну модель 16159, МПК А 61 В 17/12. Спосіб тромбектомії / Черняк В.А., Коваль Б.М., Борківець О.М. Заявл. 07.03.2006; Опубл. 17.07.2006, Бюл. №7. – С. 5.54.

  34. Деклараційний патент України на корисну модель 16160, МПК А 61 В 17/12. Спосіб лікування хронічної критичної ішемії при дистальному ураженні артерій нижніх кінцівок / Мішалов В.Г., Черняк В.А., Коваль Б.М. Заявл. 07.03.2006; Опубл. 17.07.2006, Бюл. №7. – С. 5.54.

  35. Пат. України на корисну модель 24342, МПК А 61 В 10/02. А 61 В 5/0215. А 61 В 5/026. Спосіб діагностики мультифокального атеросклерозу у хворих на хронічну критичну ішемію нижніх кінцівок / Мішалов В.Г., Кошевський Ю.І., Черняк В.А., Гладка Л.Ю. Заявл. 26.02.2007; Опубл. 25.06.2007, Бюл. №9. – С. 5.15.

  36. Пат. України на корисну модель 21085, МПК А 61 В 17/22. Спосіб хірургічного лікування аневризми черевної аорти / Мішалов В.Г., Черняк В.А., Селюк В.М., Мустафаєв Т.Ч., Мустафаєв А.Ч., Мустафаєв Ф.Ч. Заявл. 06.10.2006; Опубл. 15.02.2007, Бюл. №2. – С. 5.28-5.29.

  37. Пат. України на корисну модель 22832, МПК А 61 В 8/06. А 61 В 5/026. Спосіб діагностики спинальної ішемії / Черняк В.А., Коваль Б.М., Борківець О.М. Заявл. 26.12.2006; Опубл. 25.04.2007, Бюл. №5. – С. 5.30.

  38. Черняк В.А. Особенности операционного гемостаза и антикоагулянтной терапии в хирургии критической ишемии тазовых органов у больных мультифокальным атеросклерозом // Гематологія і переливання крові / Матеріали міжнародного симпозіуму: «Гемостаз – проблеми та перспективи». – Київ, 2002, №31. – С. 339-341.

  39. Мишалов В.Г., Черняк В.А., Малиновская Л.Б., Кошевский Ю.И. Клинико-функциональная классификация мультифокального атеросклероза // Актуальні питання невідкладної хірургії. Матеріали науково-практичної конференції / Харківська хірургічна школа .– 2005, №1(15). – С. 328-330.

  40. Мишалов В. Г., Черняк В. А., Дабабсех И. М. Современные аспекты изучения патогенеза хронической ишемии нижних конечностей в эксперименте (обзор литературы) // Актуальні питання невідкладної хірургії. Матеріали науково-практичної конференції / Харківська хірургічна школа. – 2005, №1(15). – С. 330-332.

  1. Гладкий О.В., Селюк В.М., Черняк В.А., Кондратюк В.А., Гладка Л.Ю., Загоруйко О.Д., Сироїд М.П. Ендоваскулярне стентування аневризм черевної аорти // ХХI з’їзд хірургів України: Зб. наук. праць. – Запоріжжя. – 2005. – С. 422-423.

  2. Дабабсех И.М., Черняк В.А., Селюк В.М., Костромин Г.А. Новый метод моделирования хронической ишемии нижних конечностей // ХХI з’їзд хірургів України: Зб. наук. праць. – Запоріжжя. – 2005. – С. 435-436.

  3. Черняк В.А., Селюк В.М., Ужанов О.Г., Малиновская Л.Б., Коваль Б.М. Классификация аневризм аорты у больных с мультифокальным атеросклерозом // ХХI з’їзд хірургів України: Зб. наук. праць. – Запоріжжя. – 2005. – С. 557-559.

  4. Mishalov V.G., Chernyak V.A., Dababsekh I.M. A new experimental model of chronic myocardial ischemia // 4-th International Meeting Intensive Cardiac Care. – Tel Aviv. – Israel. – September 27-29. – 2005. – Р. 128.

  5. Черняк В.А., Дабабсех И.М., Коваль Б.М. Изучение патогенеза хронической критической ишемии нижних конечностей в эксперименте // Wykszta cenie I nauka bez granic – 2005. - Przemysl-Praha. – Medycyna – 2005. – Tom 16. – Р. 34-39.

  6. Мишалов В.Г., Черняк В.А., Дабабсех И.М. Способы моделирования и методы оценки хронической критической ишемии нижних конечностей в эксперименте // Донозология-2005. Экологические и медицинские проблемы возникновения донозологических и патологических состояний в условиях мегаполиса / Материалы Первой Международной научной конференции 9-10 июня 2005 г. – Санкт-Петербург. – С. 250.

  7. Черняк В.А. Системный воспалительный ответ в хирургии хронической критической ишемии нижних конечностей – основа патогенеза септических осложнений // Матеріали науково–практичної конференції з міжнародною участю. – 29-30 березня 2006 р. – Харків. – 2006. – С. 250-252.

  8. Дибкалюк С.В., Зоргач В.Ю., Черняк В.А. Сучасні можливості діагностики вертебро-базилярної недостатності у хворих з ішемією нижніх кінцівок методом триплексної допплерографії // Серце і судини (Додаток).– 2006, №4. – С. 154-157.

  9. Черняк В.А. Возможности использования устья редуцированной большой подкожной вены в сердечно-сосудистой хирургии // Серце і судини (Додаток). – 2006, №4. – С. 516-517.

  10. Черняк В.А. Профилактика и лечение венозных осложнений в хирургии хронической критической ишемии нижних конечностей // Клінічна хірургія. – 2006, № 4-5. – С. 78.

  11. Черняк В.А. Місце вітчизняних лікарських засобів у профілактиці післяопераційних ускладнень в сучасній серцево-судинній хірургічній клініці // Клінічна хірургія. – 2006, № 11-12. – С. 72-73.

  12. Черняк В.А. Результати хірургічних втручань у хворих з хронічною критичною ішемією нижніх кінцівок, поєднаною з мультифокальним атеросклерозом // Клінічна хірургія. – 2006, № 11-12. – С. 90-91.

  13. Черняк В.А. Экспериментальное обоснование профилактики венозных осложнений у больных хронической критической ишемии нижних конечностей, сочетанной с мультифокальным атеросклерозом // Актуальні питання експериментальної та клінічної медицини. - Видавництво СумДУ. – Суми. – 2006. – С. 159.

  14. Черняк В.А. Алгоритм диагностики и лечения хронической критической ишемии нижних конечностей у больных с сочетанными многоэтажными поражениями аорты и её ветвей с использованием эндоваскулярных методов // Український медичний альманах (Додаток). – 2006. – Т.9, № 6. – С. 176-178.

  15. Черняк В.А. Шляхи покращення результатів хірургічного лікування хронічної критичної ішемії нижніх кінцівок, поєднаної з мультифокальним атеросклерозом // Клінічна хірургія. – 2007, № 2-3 (768-769). – С. 124.

  16. Черняк В.А. Результати лікування хворих з критичною ішемією нижніх кінцівок, поєднаною з мультифокальним атеросклерозом // Клінічна хірургія. – 2007, № 5-6. – С. 59.