Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка торгівлі та послуг


Чирва Юлія Євгенівна. Діагностика фінансової кризи підприємств роздрібної торгівлі : Дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / Харківський держ. ун-т харчування та торгівлі. — Х., 2006. — 253арк. — Бібліогр.: арк. 192-207.



Анотація до роботи:

Чирва Ю.Є. Діагностика фінансової кризи підприємств роздрібної торгівлі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.05 – економіка торгівлі та послуг, Харківський державний університет харчування та торгівлі, Харків, 2006.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теоретичних основ та розробці методичного інструментарію діагностики фінансової кризи підприємств роздрібної торгівлі.

У дисертації розкрито економічну сутність фінансової кризи та діагностики фінансової кризи; систематизовано та доповнено класифікацію причин фінансової кризи підприємств торгівлі; систематизовано та надано змістовну характеристику методичного забезпечення діагностики фінансової кризи підприємства. Удосконалено методику діагностики фінансової кризи, що базується на агрегатних моделях; виділено критерії та обґрунтовано систему відносних показників діагностики кризового фінансового стану; розроблено методичний підхід до діагностики фінансової кризи підприємств роздрібної торгівлі, що ґрунтується на дослідженні грошових потоків. Запропоновано методику інтегральної діагностики фінансової кризи на основі розробки методики якісної діагностики та експертно-аналітичної моделі діагностики та прогнозування фінансової кризи підприємств роздрібної торгівлі; визначено напрямки та обґрунтовано систему показників оцінки потенціалу виживання підприємств роздрібної торгівлі.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, що виявляється в розробці науково-методичних основ та практичного інструментарію діагностики фінансової кризи підприємств роздрібної торгівлі. Основні наукові та практичні результати проведеного дисертаційного дослідження полягають у наступному.

  1. За умов становлення та розвитку ринкової системи господарювання феномен кризи є неминучим явищем у процесі життєдіяльності будь-якого підприємства. Багатозначність проявів та наслідків кризи зумовлює різноманітність її видів, які відбиваються в площині вартості та грошей, звужуючи можливості підприємства виконувати свої зобов’язання перед кредиторами. Узагальнюючим вимірювачем негативності кожної кризової ситуації на підприємстві є фінансова криза, зовнішньою ознакою якої виступає неплатоспроможність, а ймовірним наслідком – банкрутство. Фінансова криза підприємства – це зумовлена впливом певної сукупності факторів втрата потенціалу розвитку, що полягає у хронічній неможливості здійснення фінансового забезпечення господарської діяльності і є небезпечною з точки зору ймовірності виникнення банкрутства. У торгівлі фінансова криза має специфіку, пов’язану з гострою конкуренцією у галузі, ємкістю й кон’юнктурою споживчого ринку, існуванням часового лагу між надходженням і реалізацією товарів.

2. Своєчасне виявлення, послаблення й усунення причин фінансової кризи забезпечується дослідженням всієї їх сукупності, ознаками систематизації якої є: сфера походження, характер впливу на підприємство, тривалість у часі, природа виникнення, підхід до визначення та запропоновані ознаки – можливість діагностування та прогнозування, об’єкт дії, можливість впливу підприємства на причини. За сучасних умов господарювання найбільш суттєвими зовнішніми причинами фінансової кризи є політична та економічна нестабільність, фіскальний характер податкової політики, мінливість законодавства, а найбільш значущою внутрішньою причиною – низький рівень фінансового менеджменту.

3. Необхідною та обов’язковою умовою попередження фінансової кризи є вчасне проведення її діагностики. Діагностика фінансової кризи підприємства – це комплексне дослідження фінансових аспектів діяльності підприємства, що спрямоване на своєчасне виявлення ознак, оцінку масштабів фінансової кризи та вивчення факторів і причин, що генерують загрозу банкрутства підприємства з метою локалізації небажаних наслідків. У результаті критичного огляду та систематизації методичного забезпечення діагностики кризи розвитку та загрози банкрутства підприємства аргументовано доцільність розробки й удосконалення методичного інструментарію діагностики фінансової кризи з урахуванням галузевої специфіки підприємств роздрібної торгівлі.

4. У межах експрес-діагностики шляхом введення додаткової умови – визначення наявності або відсутності власного оборотного капіталу – удосконалено методику, що ґрунтується на агрегатних моделях, та залежно від складу і структури джерел покриття потреби у коштах для формування запасів дозволяє здійснити диференціацію ситуацій за ступенем наростання кризовості фінансового стану. Результати діагностики фінансової кризи суб’єктів вибіркової сукупності за удосконаленою методикою свідчать, що протягом 2002-2004 років близько 40% підприємств роздрібної торгівлі перебували у стані потенційної фінансової кризи.

5. З позиції системного підходу аргументовано доцільність діагностики фінансової кризи підприємств роздрібної торгівлі на основі обґрунтованих критеріїв, серед яких: платоспроможність; ризик втрати фінансової стійкості; ефективність діяльності; ділова активність. Виділені критерії покладено в основу запропонованої системи відносних показників діагностики, застосування якої дозволяє здійснити всебічну діагностику фінансово-економічного стану підприємств торгівлі та підтверджує наявність фінансових труднощів за значною кількістю досліджуваних господарюючих суб’єктів галузі.

6. На підставі дослідження грошових потоків підприємств торгівлі розроблено методику діагностики, що містить систему нерівностей, та дозволяє здійснити диференціацію ймовірності виникнення фінансової кризи торговельного підприємства і локально виявити й дослідити причин, що її зумовлюють, за операційним, інвестиційним та фінансовим напрямками діяльності. Апробація даної методики свідчить, що в середньому 25% досліджуваних підприємств протягом трьох років перебували у стані гострої фінансової кризи, що пояснюється нездатністю фінансового менеджменту забезпечити позитивне сальдо грошового потоку.

7. Спираючись на принципи комплексності та системності, запропоновано методику інтегральної діагностики фінансової кризи підприємств роздрібної торгівлі, що поєднує два напрямки діагностичного дослідження. Перша методика, розроблена на основі двомірної матриці чотирихкритеріальної оцінки фінансового стану, дозволяє здійснити статичну та динамічну якісну діагностику та визначити характер впливу індикаторів за кожним з виділених критеріїв на розвиток фінансової кризи підприємства роздрібної торгівлі. Друга методика передбачає створення експертно-аналітичної моделі діагностики та прогнозування фінансової кризи, що синтезує всі сторони діяльності та дозволяє підприємству роздрібної торгівлі будь-якої форми власності, типу, розміру здійснити кількісну оцінку ймовірності виникнення фінансової кризи. Отримані результати у межах загальної методики інтегральної діагностики дають змогу зробити змістовні якісно-кількісні висновки стосовно ймовірності фінансової кризи підприємств роздрібної торгівлі.

8. З метою відновлення нормального перебігу функціонування підприємства роздрібної торгівлі, спираючись на галузеві особливості, обґрунтовано систему показників рейтингової оцінки ресурсних передумов виживання та визначено комплексний показник, що дозволяє ідентифікувати можливості розвитку підприємства. Здійснення оцінки потенціалу виживання дозволяє підприємствам роздрібної торгівлі визначити необхідний для нейтралізації фінансової кризи склад і стан ресурсів, виявити резерв економічного зростання та на цій основі розробити відповідні управлінські заходи щодо локалізації небажаних наслідків виникнення фінансової кризи.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових збірниках

  1. Ягнюк Ю.Є. Основні підходи до визначення кризи підприємства // Прогресивні ресурсозберігаючі технології та їх економічне обґрунтування у підприємствах харчування. Економічні проблеми торгівлі: Зб. наук. пр. – Ч.2. – Харків: ХДУХТ, 2003. – С. 363-371.

  2. Чирва Ю.Є. Причини кризи підприємств торгівлі в умовах перехідної економіки // Вісник ДонДУЕТ. – Серія: Економічні науки. – 2003. – №4 (20). – С. 216 -225.

  3. Сідун В.А., Чирва Ю.Є. Діагностика фінансової кризи підприємства в умовах соціально-економічної перебудови // Регіональні перспективи. – 2004.– №3-5 (40-42). – С. 36-39. Особистий внесок здобувача полягає в обґрунтуванні структурно-логічної схеми процесу діагностики фінансової кризи підприємства.

  4. Чирва Ю.Є. Коефіцієнтний підхід до діагностики фінансової кризи підприємств торгівлі // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 192. – Т. 3. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 788-793.

  5. Сідун В.А., Чирва Ю.Є. Абсолютні показники в діагностиці фінансової кризи підприємств торгівлі // Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг: Зб. наук. пр. – Ч.2. – Харків: ХДУХТ, 2005. – С. 221-226. Особистий внесок здобувача полягає в удосконалені методики діагностики фінансової кризи підприємств торгівлі, що ґрунтується на агрегатних моделях.

  6. Чирва Ю.Є. Методика діагностики фінансової кризи торговельного підприємства на основі дослідження його грошового потоку // Торгівля і ринок України: Зб. наук. пр. – Вип. 19. – Т. 2 . – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 125-133.

  7. Чирва Ю.Є. Дискримінантна модель інтегральної діагностики фінансової кризи підприємств торгівлі // Прометей: Зб. наук. пр. – Вип. 192. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2005. – С. 197-200.

Тези доповідей

8. Чирва Ю.Є. Криза підприємства: сутність, особливості та механізм розвитку // Управлінські та технологічні аспекти розвитку підприємств харчування та торгівлі: Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 65-річчю з дня народження доктора технічних наук, професора, члена-кореспондента ВАСГНІЛ Бєляєва М.І. (19 листопада 2003 р.). – Харків: ХДУХТ, 2003.– С. 449-452.

9. Чирва Ю.Є. Вплив зовнішнього середовища на фінансовий стан підприємств торгівлі // Наука і освіта 2004: Матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції (10-25 лютого 2004 р.) – Т. 67: Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 74-76.

10. Чирва Ю.Є. Внутрішні причини фінансової кризи підприємств торгівлі // Наука і вища освіта: Тези доповідей учасників ХІІ Міжвузівської наукової конференції (20 травня 2004 р.) – Ч. 1. – Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ», 2004. – С. 175- 176.

11. Чирва Ю.Е. Оценка платежеспособности предприятий торговли г. Харькова // Перспективные разработки науки и техники: Материалы научно-практической конференции (22 октября 2004 г.) – Т. 5: Экономические науки. – Белгород: Руснаучкнига; Днепропетровск: Наука и образование, 2004. – С. 48-51.

12. Чирва Ю.Є. Грошовий потік як інструмент діагностики фінансової кризи торговельного підприємства // Технологія – 2005: Збірник тез доповідей VIII Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених (14-15 квітня 2005 р.) – Ч. 3. – Сєвєродонецьк: СТІ СНУ ім. В. Даля, 2005. – С. 18.

13. Чирва Ю.Є. Види грошових потоків та їх вплив на фінансовий стан підприємства // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: Наукові праці ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (12 травня 2005 р.) – Ч. 1. – Чернівці: Букрек, 2005. – С. 393-394.

14. Сідун В.А., Чирва Ю.Є. Інтегральний підхід до діагностики фінансової кризи підприємства // Сучасні проблеми науки та освіти: Матеріали 6-ї Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції (30 квітня-9 травня 2005 р.). – Харків: Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2005. – С. 61. Особистий внесок здобувача полягає у визначенні вимог під час створення методики інтегральної діагностики фінансової кризи підприємства.