Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Несіна Інна Миколаївна. Діагностично-прогностичне значення клініко-лабораторних показників у дітей з хронічним гепатитом В : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Вищий держ. навчальний заклад України "Українська медична стоматологічна академія". — Полтава, 2006. — 172арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 149-172.



Анотація до роботи:

Несіна І.М. „Діагностично-прогностичне значення клініко-лабораторних показників у дітей з хронічним гепатитом В”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена удосконаленню методів діагностики хронічного гепатиту В, на підставі визначення факторів ризику розвитку захворювання, особливостей клінічного перебігу та змін функціонального стану печінки в залежності від фази інфекційного процесу, ступеню активності патологічного процесу та стадії захворювання, з подальшим патогенетичним обґрунтуванням лікувальних заходів шляхом вивчення показників інтерферонового статусу та корекції порушень за рахунок противірусного препарату з інтерфероногенними властивостями. Встановлено взаємозв’язок між клініко-лабораторними проявами, з одного боку, та показниками інтерферонового статусу, з іншого.

В результаті проведеного математичного аналізу серед факторів, що впливають на перебіг ХГВ, були виділені найбільш інформативні щодо прогнозування розвитку фібротичних змін з урахуванням клініко-імунологічних показників.

Визначено, що у дітей з хронічним гепатитом В спостерігається дисфункція імунної системи у вигляді цитокінового дисбалансу. Патогенетично обґрунтовано доцільність застосування для лікування ХГВ противірусного препарату з інтерфероногенними властивостями.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі, яка полягає у підвищенні ефективності діагностики хронічного гепатиту В у дітей на підставі дослідження змін клініко-лабораторних показників залежно від фази, ступеня активності та стадії захворювання з подальшим патогенетичним обґрунтуванням лікувальних заходів шляхом вивчення параметрів інтерферонового статусу.

  1. Клінічні особливості хронічного гепатиту В на сучасному етапі визначаються високим відсотком дітей в реплікативній фазі (72,3%), наявністю HbeAg- негативних хворих (44,1%), переважанням скарг диспептичного (74,5%) і астеновегетативного синдромів (58,9%), вираженість яких залежала від ступеня активності патологічного процесу та супутньої патології.

    Характер змін біохімічних показників дозволяє констатувати у хворих із хронічним гепатитом В наступні лабораторні синдроми: цитолітичний (46,8%) та мезенхімального запалення (27,8%), які знаходились в залежності від ступеня активності патологічного процесу та стадії захворювання. За допомогою мультифакторного аналізу, який охоплював такі показники, як віремія, стадія захворювання та ступінь активності патологічного процесу встановлена відсутність залежності між рівнем віремії та розвитком фібротичних змін, що може свідчити про перевагу імунних механізмів у патогенезі хронічного гепатиту В у дітей.

    Результати ультразвукового дослідження печінки показали, що слабо виражені фібротичні зміни переважають у хворих із ХГВ в інтегративній фазі захворювання (46,2%), а відсутність фіброзу - у хворих у фазі реплікації (58,8%). Фібротичні зміни печінки не залежать від активної вірусної реплікації, а перебувають в прямій корелятивній залежності від строків персистенції вірусу, тобто тривалості захворювання, активності трансаміназ та статі. Для інтегративної фази захворювання характерний більш тривалий перебіг захворювання – понад 5 років (53,6%).

    Формуванню більш тяжкого перебігу захворювання (прогресуванню фібротичних змін ) у дітей з ХГВ сприяє наявність наступних клініко-лабораторних ознак: чоловіча стать, тривалість захворювання більше 3 років, підвищення трансаміназ (>3 норм), підвищений вміст загального білірубіну, спленомегалія, жовтушність шкірних покривів, геморагічні прояви, зниження рівня ІФН- .

    Зміни в інтерфероновому статусі у дітей із ХГВ характеризуються підвищенням (майже в 5 разів) INF- та менш значним – INF-, що не залежали від вірусної реплікації. З підвищенням активності захворювання концентрація INF- знижується, а вміст INF-, навпаки підвищується. З прогресуванням фібротичних змін спостерігається тенденція до зниження вмісту INF- та концентрації INF-. Виявлені зміни в концентрації ІФН обумовлюють формування затяжного хронічного запалення в печінці, послаблення противірусного захисту в дітей та підтримують більш тяжкий перебіг ХГВ.

    Основні показання до застосування інтерфероногенів у дітей з хронічним гепатитом В є: тривалість захворювання понад 3 роки, низький рівень трансаміназ (<3 норм), активна вірусна реплікація, підвищений вміст концентрації інтерферонів у сироватці крові.

    Застосування в протоколах терапії противірусного препарату протефлазиду дозволяє зменшити інтенсивність клінічних проявів ХГВ, що супроводжується нормалізацією біохімічних та вірусологічних показників (стабільну ремісію діагностовано в 44,4% хворих), позитивною динамікою показників інтерферонового статусу - підвищенням INF- в 3,5 раза та INF – в 1,4 раза, в порівнянні з показниками до лікування.

Публікації автора:

  1. Эффективность применения протефлазида в комплексной терапии детей с хроническим гепатитом В //Імунологія та алергологія.-2002.-№4.-С.38-40. (співавтор Крючко Т.А.).Дисертантом проведено відбір літератури за темою статті, набір матеріалу, аналіз та оформлення статті.

  2. Зміни концентрації інтерферонів та у дітей з хронічним гепатитом В в залежності від фази патологічного процесу //Перинатологія та педіатрія.-2005.-№1/2 (23).-С.86-88. (співавтор Крючко Т.О.).Автором проведений підбір літератури та її узагальнення, клінічне обстеження хворих, статистична обробка отриманих результатів.

  3. Динаміка клініко-імунологічних показників у дітей з хронічним гепатитом В під впливом терапії з застосуванням індуктору ендогенного інтерферону //Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2006.-№1.-С.39-42. (співавтор Крючко Т.О.).Проведення дослідження, набір матеріалу, статистична обробка.

  4. Клініко-лабораторні аспекти діагностики хронічного гепатиту В у дітей залежно від фази та ступеня активності патологічного процесу //Перинатологія та педіатрія.-2006.-№1 (25).-С.95-99. (співавтор Крючко Т.О.).Визначення методів дослідження, статистична обробка отриманих даних.

  5. Застосування індуктору ендогенного інтерферону в протоколах лікування дітей з хронічним гепатитом В //Сучасна педіатрія.-2006.-№1/2.-С.86-88 (співавтор Крючко Т.О.). Проведено набір матеріалу, аналіз даних, статистична обробка та оформлення статті.

  6. Імунологічні особливості хронічного вірусного гепатиту В у дітей //Перинатологія та педіатрія.-2002.-№3.-С.83. (співавтор Крючко Т.О.). Автором проведений аналіз даних, підготовка тезисів до друку.

  7. Досвід застосування протефлазиду в протоколах лікування дітей з хронічним гепатитом В //Матеріали науково-практичної конференції „Наукові та практичні питання в педіатрії та шляхи їх вирішення”. - Київ -2003.- с.25. (співавтори Крючко Т.О., Коленко І.О., Костенко Ю.А.) Автором проведено аналіз даних, підготовка тезисів до друку.

  1. Место протефлазида в протоколах терапии детей с хроническими гепатитами вирусной этиологии //Збірник праць науково-практичної конференції „Проблеми клініки, діагностики та терапії гепатитів”. – Харків 2005.- С.115-116.(співавтори Крючко Т.А., Абд Елаал Мохамед) Автором проведено аналіз даних, підготовка тезисів до друку.

  2. К вопросу фармакотерапии детей с хроническими гепатитами В и С //Збірник праць міжнародної науково-практичної конференції „Внутриклеточные инфекции и состояние здоровья детей в ХХI веке”. – Донецьк 2005.- С.66-68. (співавтори Крючко Т.А., Абд Елаал Мохамед). Автором проведено аналіз даних, підготовка тезисів до друку.

  3. Клініко-діагностична характеристика хронічних гепатитів В та С у дітей //Збірник праць міжнародної науково-практичної конференції. - Миргород – 2006.- с.63-64.(співавтори Крючко Т.О., Голева С.М., Кінаш Ю.М.) Автором проведено аналіз даних, підготовка тезисів до друку.

  4. Особливості клініко-імунологічного перебігу хронічних вірусних гепатитів у дітей //Матеріали III конгресу педіатрів України „Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі». - Київ -2006.- с.110-111.(співавтори Крючко Т.О., Голева С.М.). Автором проведено аналіз даних, підготовка тезисів до друку.