Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Манн Руслан Володимирович. Діагностування впливу ринку нерухомості на розвиток національної економіки : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Манн Р.В. Діагностування впливу ринку нерухомості на розвиток національної економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено розробці концепції діагностування впливу ринку нерухомості на розвиток національної економіки. Досліджено процеси ринкової трансформації, які відбуваються в національній економіці. Розглянуто теоретичні основи розвитку ринку нерухомості та визначено його вплив на управління національною економікою. Надане авторське визначення поняття ринку нерухомості. Проаналізовано проблеми розвитку ринку нерухомості та стан його інформаційного забезпечення; запропоновано напрями регулювання розвитку; визначено підходи до сегментації ринку нерухомості; доведено необхідність розробки концепції його діагностування. Визначено пріоритети та напрями діагностування й оцінки впливу розвитку ринку нерухомості на управління національною економікою. Запропоновано показники оцінки впливу ринку нерухомості на національну економіку. Надані принципи формування чинників впливу на вибір інформаційного забезпечення функціонування ринку нерухомості. Обґрунтовано напрями удосконалення інформаційного забезпечення діагностування ринку нерухомості та надано пропозиції щодо впровадження єдиної інформаційної автоматизованої системи територіального кадастру.

На підставі проведених досліджень у дисертаційній роботі виконано теоретичне узагальнення та запропоновано вирішення актуального завдання щодо розробки концепції процедури діагностування ринку нерухомості та показників оцінки його впливу на розвиток національної економіки, впровадження якої дозволяє виконувати послідовно дії, спрямовані на визначення основних якісних і кількісних оцінних критеріїв, обґрунтовувати управлінські заходи і формувати системні висновки та відповідні рекомендації відносно стану розвитку національної економіки.

Основні теоретичні та практичні результати наукового дослідження зводяться до таких положень.

1. Процеси ринкової трансформації, які відбуваються в національній економіці, потребують певного впорядкування. Серед найбільш значущих проблем виділяються такі: формування змішаної економіки, рівноправний розвиток різних форм власності і господарювання, роздержавлення національної економіки, активізація розвитку ринкового середовища, забезпечення структурної перебудови економіки, фінансово-кредитної і грошової інфраструктури, стримування і регулювання інфляційних процесів, формування національної ринкової економічної культури тощо.

2. Дослідження теоретичних основ розвитку ринку нерухомості дозволило визначити його основні ознаки і особливості й показати, що він активно впливає на процеси розвитку та особливості управління національною економікою. Розвиток ринку нерухомості та його структурування формують напрями впливу як в цілому на національну економіку, так і на окремі процеси й показники її діяльності. Центральне місце в структурі ринку нерухомості посідає ринок землі, який ще фактично не функціонує в Україні. Це визначається соціально-політичними процесами, які відбуваються в країні, а також незавершеністю первинного нагромадження капіталу.

Актуальною є необхідність удосконалення термінологічного апарату економічної науки. Це здійснено за рахунок надання авторського визначення поняття «ринок нерухомості», під яким розуміється система економічних і соціальних відносин між людьми, що охоплює процес створення, розподілу, обміну і використання об’єктів нерухомого майна шляхом передачі права володіння і користування ними протягом усього строку їхнього існування.

3. Складність та відсутність науково обґрунтованої систематизації загального розвитку ринку нерухомості формує неконтрольованість станів його розвитку в Україні. Це негативно впливає на макроекономічну ситуацію в межах національного господарського комплексу. Доведено, що сьогодні в національній економіці України сформовано нагальні передумови діагностування та оцінки впливу ринку нерухомості на національну економіку. Потреби у даному виді дослідженнях сформовані як у межах державного та регіонального управління, так і у підприємницькому секторі.

Вагомою проблемою, яка ускладнює процес діагностування ринку нерухомості та дослідження його впливу на макроекономічні процеси в нашій державі, є відсутність зв’язку між розвитком ринку нерухомості та національною економікою. Це зумовлено відсутністю методик оцінки, критеріїв діагностування, системи показників впливу ринку нерухомості на національну економіку.

4. Аналіз проблем розвитку ринку нерухомості дозволив виявити найбільш суттєві з них: забезпечення правового простору для розвитку, формування інформаційного забезпечення суб’єктів та об’єктів ринкових відносин, надання інформаційної прозорості процесам, запобігання виникненню суперечностей між інституціями ринку, удосконалення процедури реєстрації прав на нерухомість, розробка ринкової системи оподаткування об’єктів нерухомості, формування особливої інфраструктури. Можна стверджувати, що стан інформаційного забезпечення ринку нерухомості потребує розвитку і має бути спрямований на формування системи якісних та кількісних показників.

5. Визначені пріоритети та напрями діагностування й оцінки впливу розвитку ринку нерухомості на управління національною економікою, запропоновані напрями регулювання розвитку цього ринку через створення умов і механізмів зростання попиту й формування адекватної йому товарної пропозиції сприяють його ефективному функціонуванню і розвитку. Необхідна сегментація ринку нерухомості за рахунок виділення в якості основних елементів ринків землі, житла, нежитлових приміщень, оренди та незавершеного будівництва, що дозволить більш детально аналізувати проблеми розвитку ринку нерухомості та їх вплив на національну економіку.

6. Проведений аналіз визначив особливості інформаційного забезпечення процесів розвитку ринку нерухомості, що є активною складовою поширення діагностування характерних станів. Це надає можливість своєчасного визначення зон «проблем зростання» в структурі певного територіального комплексу.

7. Запропоновано формалізовані підходи діагностування, в межах яких визначені й систематизовані базові показники, застосування яких дозволяє більш повно оцінювати і визначати вплив ринку нерухомості на національну економіку, надавати більш обґрунтовану характеристику рівня його стану і перспектив розвитку.

8. Окреслення й згрупування проблем, які стримують розвиток діагностування ринку нерухомості в Україні, надало можливість розробити пропозиції щодо їх вирішення. Для проведення якісного діагностування слід мати всебічну інформаційну підтримку, що є можливим завдяки впровадженню комплексного інформаційного продукту, а також спеціально розроблених інформаційних систем та баз, які б пов’язували всіх учасників ринку. Створення єдиної інформаційної бази забезпечить прийняття більш обґрунтованих управлінських рішень при формуванні соціально-економічної політики розвитку окремої території.

9. Потребують удосконалення напрями інформаційного забезпечення діагностики ринку нерухомості, у зв’язку з чим запропоновано систему інформаційного забезпечення його діагностування, яка заснована на єдиній інформаційній автоматизованій системі територіального кадастру та геоінформаційних продуктах, та надає повну інформацію про стан та проблемні питання управління розвитком території.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Манн Р.В. Теоретичні аспекти розвитку регіонального ринку нерухомості / Р.В. Манн // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – 2003. - № 3 (61). – С. 50-53.

2. Манн Р.В. Регіональні ринки нерухомості: особливості розвитку в Україні / Р.В. Манн // Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка «Економіка і регіон». – 2004. - №1 (2). – С.53-55.

3. Манн Р.В. Державні особливості розвитку іпотеки: зарубіжний досвід та уроки для України / Р.В. Манн // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 196: в 4 т. Том ІV. – 2004.- С. 776-780.

4. Манн Р.В. Проблеми розвитку українського іпотечного ринку і шляхи їх вирішення / Р.В. Манн // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб.науч.тр. ин-та экономики пром-ти НАН Украины; Редкол.: Булеев И.П. (отв. ред.) и др. – Донецк: ИЭП НАНУ, 2004. - С. 181-185.

5. Манн Р.В. Ціноутворюючі фактори на регіональному ринку нерухомості / Р.В. Манн // «Економіка та держава» Міжнародний науково-практичний журнал. – 2006. - № 3. - С. 49-51.

6. Манн Р.В. Оцінка цінового очікування на ринку нерухомості

/ Р.В. Манн // Зб. наук. пр. ДонДУУ, Т.VІІ. Серія «Економіка». Вип.74 «Механізми підвищення ефективності управління функціонуванням економіки». Донецьк: ДонДУУ. - 2006. - С. 147-151.

Особистий внесок здобувача: участь у розробці підходів до формування оцінки цінового очікування на ринку нерухомості.

7. Манн Р.В. Особливості діагностування стану і перспектив розвитку ринку нерухомості / Р.В. Манн // «Економіка та держава» Міжнародний науково-практичний журнал. – 2007. - № 9. - С. 15-17.

8. Манн Р.В. Особливості становлення та етапи розвитку ринку нерухомості в національній економіці України / Р.В. Манн // Зб. наук. пр. ДонДУУ, Т.VІІІ. Серія «Економіка», вип.91 «Механізми підвищення ефективності управління функціонуванням економіки». Донецьк: ДонДУУ. - 2007. - С. 149-153.

Тези доповідей та матеріали конференцій

9. Манн Р.В. Переваги розвитку іпотечних кредитних відносин для регіонів / Р.В. Манн // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання». Тези доп. (4-5 червня 2004 р.) / Відп. ред. Р.А. Слав'юк. – Луцьк: РВВ «Вежа» Волин.держ.ун-ту ім. Лесі Українки. - 2004. – С.182-183.

10. Манн Р.В. Особливості державного регулювання іпотечних систем

/ Р.В. Манн // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України». Том ІІІ. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. - 2004. - с. 46-47.

11. Манн Р.В. Роль информационных ресурсов в диагностике рынка недвижимости / Р.В. Манн // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених «Управління інноваційним розвитком підприємств України в умовах світових інтеграційних процесів». Том І. - Дніпропетровськ: ПДАБА. - 2007.- С. 71-72.