Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Поважна Маргарита Вікторівна. Державний механізм регулювання митних взаємовідносин : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Поважна М.В. Удосконалення державного механізму регулювання митних взаємовідносин. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2008.

У дисертаційній роботі досліджено проблему державного управління митними взаємовідносинами. Показано роль і місце державної митної системи в загальній інституції зовнішньоекономічної політики країни. Визначено, що державна митна служба України відіграє провідну роль в забезпеченні економічної політики держави. Проаналізовано взаємовідносини державної митної служби з іншими суб’єктами права в межах здійснення зовнішньоекономічної політики держави. Дослідження питань митних взаємовідносин дозволило виявити чинники, що їх обумовлюють та показати існуючі проблеми таких взаємовідносин. З метою удосконалення державного механізму регулювання митних взаємовідносин запропоновано відповідну стратегію, що заснована на впровадженні логістичного підходу та сучасних інформаційних технологій в діяльність державної митної служби і дозволяє оптимізувати організацію взаємодії митниці з суб’єктами господарювання при найбільш повному сполученні організаційно-економічних інтересів всіх учасників зовнішньоекономічної діяльності регіону.

На підставі проведених досліджень у дисертаційній роботі виконано теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуального завдання щодо удосконалення державного механізму регулювання митних взаємовідносин за рахунок впровадження логістичного підходу, який сприятиме підвищенню ефективності взаємин державних митних органів з іншими державними органами, підприємствами й громадянами. Основні теоретичні й практичні результати наукового дослідження зводяться до наступних положень:

1. Визначено, що державна митна служба упродовж всього періоду свого існування була і залишається одним із найсуттєвіших чинників державності і незалежності країни, свідоцтвом владного і фінансового суверенітету держави. В теперішній час митна служба України являє собою державний інститут та займає провідне місце в загальній інституції країни, що пов’язано з виконанням нею важливої фіскальної та бар’єрної функцій, в розвиткові експортно-імпортної діяльності країни.

2. Доведено, що забезпечення економічної безпеки країни, захист національного ринку та національних товаровиробників в умовах лібералізації, інтеграції та глобалізації економіки може бути гарантовано підвищенням ролі державної митної служби України за допомогою удосконалення державного механізму взаємодії митних органів з іншими суб’єктами права держави.

3. Удосконалено організаційні підходи до аналізу методів нетарифного регулювання митних відносин, на підставі результатів яких розроблено узагальнену систему класифікації основних дозволів державних органів, що стало засадою підвищення контролю експортно-імпортних операцій та прискорення митного оформлення.

4. Визначено з урахуванням національних інтересів економіки країни методи формування загальних критеріїв ступеня відкритості країни на основі врахування загальної проблематики геоекономічного становлення нових незалежних держав та узагальнення теоретичних і практичних способів і темпів досягнення оптимальності цього процесу в передових країнах світу.

5. Дослідженням доведено, що стратегія удосконалення державного механізму регулювання митних взаємовідносин має бути заснована на визначенні напрямків діяльності митниці та розробці підходів й методів, що забезпечують їхнє ефективне функціонування. Одним з таких підходів є побудова митної логістичної системи, що дозволяє раціоналізувати й оптимізувати потоки товарів, транспортних засобів, потоки громадян, що перетинають митний кордон і потоків інформації в межах митної логістичної системи, скоротити час і витрати ресурсів на здійснення митних процедур при оформленні товарів і транспортних засобів.

Запропоновано алгоритм здійснення програми формування митної логістичної системи, заснований на програмно-цільовому підході, що спрямований на вирішення таких задач: оптимізація структури митної логістичної системи; підвищення ефективності використання усіх видів ресурсів; можливість гнучкого реагування на появу нових цілей та завдань; збалансованість попиту суб’єктів господарювання та митниці на логістичні послуги з технічними та технологічними можливостями системи. Доведено необхідність створення центрів логістичних послуг, що потребує стандартизації транспортних та складських систем; автоматизації завдань із переміщення логістичних продуктів; інформатизації процесів прийняття рішень та інтеграції інформаційних систем; координації дій учасників митної переробки товарів. Надано типову схему експортно-імпортних операцій в міжнародній логістичній системі із залученням необхідних логістичних посередників.

6. Запропоновано створити при регіональній митниці логістичну інформаційну систему, яка являє собою взаємозалежну, безупинно діючу структуру, що включає людей, устаткування, технологію збору, обробки і передачі своєчасної і достовірної інформації для використання її при прийнятті рішень у рамках логістичної програми регіональної митниці. Дана система спрямована на реалізацію таких груп задач: методологічні; інформаційні; кадрові; технічні; програмні; технологічні.

7. Створення логістично-інформаційної системи митної переробки вантажів стало засадою для обґрунтування методичного підходу до формування стратегії ефективного управління інформаційними потоками в державній митній системі.

8. Обґрунтовані напрямки удосконалення державного механізму регулювання митних взаємовідносин, які спираються на розроблену концепцію та алгоритм логістичної державної митної системи і забезпечують раціоналізацію та оптимізацію потоків товарів, транспортних засобів, потоків громадян і потоків інформації в межах митної системи, дозволяють скоротити час і витрати ресурсів на здійснення митних процедур при оформленні товарів і транспортних засобів, що в повній мірі гарантує посилення національної та особистої безпеки громадян.

Публікації автора:

1. Пронина М.В. Государственная таможенная служба Украины в развитии экспортно-импортной деятельности региона // Зб. н. праць ДонДУУ. Серія "Державне управління". Т. VІІ, вип. 65 "Фінансовий механізм державного управління економікою України". – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – С.277-288.

2. Пронина М.В. Проблемы взаимоотношений государственных таможенных органов в рамках внешнеэкономической политики государства // Менеджер. – 2006. – №4 (38). – С.40-44.

3. Проніна М.В. Економічна роль держави в умовах глобалізації світової торгівлі // Зб. н. праць ДонДУУ. Серія "Державне управління". Т. VІІ, вип. 59 "Проблеми державного управління економікою". – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С.136-143.

4. Проніна М.В. Проблеми взаємодії суб’єктів господарювання з державною митною службою // Зб. н. праць ДонДУУ. Серія "Державне управління". Т. VІІ, вип. 64 "Управління соціальним та економічним розвитком територій та підприємств". – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – С.149-156.

5. Пілюшенко В.Л., Ларіна Р.Р., Проніна М.В. Ефективність інформаційної системи державного управління взаємовідносинами митних органів з іншими суб’єктами // Зб. н. праць ДонДУУ. Серія "Державне управління". Т. VІІ, вип. 75 "Державне регулювання розвитку регіонів та територіальних одиниць". – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – С.21-28.

Особистий внесок: автором класифіковані ефекти впровадження інформаційної системи та розроблена шкала оцінки.

6. Пілюшенко В.Л., Ларіна Р.Р., Проніна М.В. Логістична стратегія удосконалення державного механізму регулювання митних взаємовідносин // Менеджер. – 2007. – №2 (40). – С.134-141.

Особистий внесок: запропоновано алгоритм формування митної логістичної системи.