Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Теорія та історія державного управління


Баштанник Віталій Володимирович. Державне управління в системі владно-партійної взаємодії: Дис... канд. наук з державного управління: 25.00.01 / Українська академія держ. управління при Президентові України. - К., 2002. - 226арк. - Бібліогр.: арк. 188-215.



Анотація до роботи:

Баштанник В.В. Державне управління в системі владно-партійної взаємодії. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління зі спеціальності 25.00.01 - теорія та історія державного управління. - Українська Академія державного управління при Президентові України. - Київ, 2002.

У дисертації досліджено особливості діяльності органів влади з врахуванням політико-партійного впливу в період 1991 - 2001 рр., проаналізовано стан наукової розробки теми, уточнено зміст категорій та понять, що складають основи теорії державного управління в системі владно-партійної взаємодії, узагальнено вітчизняний та зарубіжний досвід організації демократичного державного управління, охарактеризовано стан владно-партійної взаємодії під час виборчих процесів, обгрунтовано необхідність підвищення ефективності діяльності управлінських структур регіонального рівня в контексті демократизації суспільних відносин в Україні, запропоновано шляхи впровадження громадських інститутів в системі владно-партійної взаємодії на регіональному рівні.

1. Узагальнення наукових підходів у дослідженні базових засад владно-партійної взаємодії в Україні в 1991 - 2001 рр. свідчить про недостатню розробку загальнотеоретичних засад державного управління в системі владно-партійної взаємодії: методології дослідження, напрямів та механізмів удосконалення державно-управлінської діяльності на центральному та регіональному рівнях.

2. Державне управління в системі владно-партійної взаємодії - це вплив держави на суспільно-політичні відносини на центральному, регіональному та місцевому рівнях з метою визначення, регулювання та контролю дотримання чинних законодавчих норм організації взаємовідносин органів влади з політичними партіями, регіональними та місцевими організаціями партій, оптимізації державно-управлінських відносин та вдосконалення державно-управлінського механізму.

3. Загальна тенденція діяльності систем державного управління в європейських країнах полягає у тому, що політична партія або блок політичних партій, які складають більшість у парламенті, формують виконавчі структури на центральному рівні, впливають на урядову політику та розвиток політичної культури у суспільстві. Інтегруючими характеристиками західноєвропейської демократії є забезпечення визначеної політичної відповідальності та чітке розмежування повноважень між політичними діячами і державними службовцями. Вивчення інструментів здійснення таких процесів та шляхів впровадження на національному грунті є особливо актуальним в умовах реформування системи державної служби та проведення адміністративної реформи в Україні, введення інституту політичних посад. Впровадження досвіду країн-членів ЄС в організації демократичного державного управління та у процесі законодавчого реформування необхідно здійснювати з урахуванням національних особливостей державотворення та поступового входження України до єдиного європейського правового простору в контексті пріоритетного напряму державної політики - інтеграції до ЄС шляхом адаптації законодавчої бази України до норм ЄС.

4. У сучасних умовах політико-адміністративних реформ провідною тенденцією впливу політичних партій на формування органів влади під час виборчого процесу в Україні є лобіювання інтересів політичних, економічно-фінансових груп, значно обтяжених регіональними зв’язками. Демократичний характер владно-партійної взаємодії дозволяє зробити механізм формування виборчих блоків більш прозорим і відкритим для громадськості та перейти від регіонального характеру виборчої владно-партійної діяльності до загальнодержавного спрямування політичної взаємодії. Підвищення ролі регіонів та регіональних органів влади в розвитку країни є світовою тенденцією, що призводить до необхідності перерозподілу управлінських функцій між державою і регіонами. Існує необхідність створення як державних, так і регіональних структур взаємодії з політичними і громадськими організаціями.

5. Становлення та розвиток місцевого самоврядування в Україні відбувається в умовах посилення впливу політичних партій на механізм реалізації інтересів та владних повноважень територіальних громад, структуризації партійних осередків та значного зростання їх кількості на місцевому рівні. Діяльність самоврядних структур виступає первинним рівнем владно-партійної взаємодії в Україні. Це потребує виваженого підходу з боку органів влади до формування демократичних механізмів політичного співробітництва на рівні самоврядування та цілеспрямованого, організуючого впливу з боку партій на громадськість з метою формування політичної свідомості, активної участі населення у вирішенні питань місцевого розвитку.

6. Ефективними засобами удосконалення взаємодії суб’єктів громадянського суспільства і влади в Україні виступає політично інтегративне співробітництво органів влади, політичних партій, громадських організацій та ЗМІ. Функціонування в українському суспільстві системи комунікативних зв’язків, відкритість органів влади, рівень відповідності суспільних потреб і владних рішень, комплексний характер засобів підвищення ефективності взаємодії у системі “органи влади - політичні партії - громадські організації - ЗМІ - громадянин” виступають факторами демократизму. Через гарантування діяльності незалежних ЗМІ (як системи суспільного обговорення, джерел інформації, системи суспільної адаптації), активної участі у суспільному житті громадських організацій відбувається процес становлення взаємодії у системі “органи влади - політичні партії” як основи громадянського суспільства в Україні.

7. Владно-партійна взаємодія здатна забезпечити реформування управлінської системи України максимально ефективно та у найкоротший час за умов вирішення проблеми кадрового потенціалу органів влади на всіх рівнях шляхом включення до кадрового резерву на посади державних службовців представників політичних партій державницького спрямування.

8. Організаційними рівнями владно-партійної взаємодії виступають: центральний (стратегічний), обласний (тактичний), місцевий (ситуаційний). Аналіз діяльності основних суб’єктів владно-партійної взаємодії на всіх рівнях визначив, що базовим виступає обласний рівень. З метою забезпечення ефективності державно-управлінської діяльності у системі взаємодії необхідно підвищити роль управлінь з питань внутрішньої політики ОДА, що дозволить сформувати політично стабільний стан регіонального управління, забезпечити чітку вертикаль управлінських рішень при збереженні та розвитку принципів децентралізації та деконцентрації у державному управлінні.

9. Основними напрямами впровадження діяльності громадських інститутів у системі владно-партійної взаємодії на регіональному (обласному) рівні виступають: громадські ради; спеціальні профільні комісії при відповідних управліннях місцевих державних адміністрацій з числа представників політичних партій та громадських організацій; координаційні ради при ОДА; партійні конференції з проблемних питань регіонального розвитку; політичні угоди між керівниками органів влади та осередків політичних партій, що є позитивними аспектами суспільно-політичного впливу на процес прийняття державно-управлінських рішень.

Публікації автора:

  1. Баштанник В.В. Зміст та засоби реалізації механізму взаємодії органів влади та політичних партій в Україні // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 4. - С. 25-32.

  2. Баштанник В.В. Владний характер діяльності політичних партій як фактор становлення громадянського суспільства // Вісн. УАДУ. - 2001. - № 1. - С. 285-296.

  3. Баштанник В.В. Регіональна політика Європейського Союзу // Вісн. УАДУ. - 2000. - № 3. - С. 122-130.

  4. Баштанник В.В. Пріоритетні напрями державної політики інтеграції України до Європейського Союзу // Вісн. УАДУ. - 2000. - № 2. - С. 42-57.

  5. Баштанник В.В. Адміністративна реформа в умовах регіоналізації влади // Вісн. УАДУ. - 1999. - № 4. - С. 126-133.

  6. Баштанник В.В. Взаємодія політичних партій - головний напрям розвитку демократії в Україні // Командор. - 1999. - № 3-4. - С. 14-18.

  7. Баштанник В.В. Регіональний рівень. Влада і партії // Віче. - 1999. - № 6. - С. 14-19.

  8. Баштанник В.В. Основні етапи становлення органів влади в незалежній Україні // Актуальні проблеми державного управління. Збірник наукових праць. ДФ УАДУ. - 2000. - Вип. 3. - С. 70-81.

  9. Баштанник В.В. Політичне партнерство і шляхи подолання конфліктів у взаємодії партій і влади: досвід ФРН та перспективи впровадження в Україні // Грані. - 1999. - № 4. - С. 20-29.

  10. Баштанник В.В. Постмодерністські аспекти політичної філософії державного управління // Міжвузівський збірник наукових праць “Філософія. Культура. Життя”. - ДМетАУ. - 1999. - Вип. 6. - С. 196-205.