Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Ногінова Наталія Миколаївна. Державне регулювання процесами формування акціонерної власності в перехідній економіці України : Дис... канд. наук: 08.02.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Ногінова Н.М. Державне регулювання процесами формування акціонерної власності в перехідній економіці України . - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 - організація управління, планування і регулювання економікою. - Ужгородський національний університет. - Ужгород, 2007.

У дисертаційному дослідженні на основі аналізу вітчизняної та зарубіжної наукової літератури, вітчизняної практики реформування відносин власності та досвіду різних країн у сфері роздержавлення вперше виявлено тенденції розвитку системи відносин власності у перехідній економіці України, обґрунтовано показники ефективності функціонування акціонерних товариств та шляхи її підвищення. Аналізуються категорії “роздержавлення” і “приватизація” та тлумачення їх співвідношення в різних економічних школах.

Досліджуються особливості української моделі приватизації. Отримали подальший розвиток основні методологічні підходи до аналізу власності як економічної категорії “власність” та сучасних процесів її реформування.

Обґрунтовано сутність роздержавлення з урахуванням вимог принципу суперечності, тобто розкрито суть даної категорії з погляду матеріально-речового змісту та суспільної форми. Удосконалено критерії ефективності акціонерної власності, до яких віднесено насамперед, показники фінансового стану підприємства, ефективність корпоративного управління, залучення інвестиційних ресурсів у виробництво та активізацію трудового потенціалу працівників. Окреслено основні шляхи удосконалення діяльності акціонерних товариств в Україні.

У дисертації здійснене теоретичне узагальнення і запропоноване нове вирішення проблеми, що полягає у дослідженні процесу формування ефективної акціонерної власності в умовах ринкової трансформації економіки України. Визначено суть і місце акаціонерної власності як форми госпидарювання, особливості її функціонування, позитивні та негативні риси акціонерних товариств, концептуальні підходи до удосконалення державного регулювання процесами формування ефективної акціонерної діяльності. Це дозволило сформулювати ряд висновків і пропозицій, які відображають результати виконання поставлених завдань:

1. В процесі дослідження категорії «власність» особливу увагу звернуто на економічний аспект власності та вказано на необхідність для повного її аналізу застосувати системний підхід. Обгрунтовано специфічні форми використання окремих елементів діалектичного методу в ході пізнання власності та процесів їїроздержавлення.

2. Визначено, що кожна форма власності, яка існує за сучасних умов, обумовлена ходом історичного процесув, її виникнення спричинено обєктивною необхідністю.

Виникнення акціонерної власності, а також організаційної форми її реалізації – акціонерних товариств- було закономірним етапом еволюції різних форм підприємницької діяльності. Рушійною силою формування акціонерної власності стало протиріччя між потребою у зростанні капіталу підприємства для реалізації масштабних проєктів та обмежиними можливостями одноосібної власності.

3. Узагальнено, що власність в економічному аспекті, як будь-яке інше економічне явище має дві сторони, що відокремлюються згідно вимог принципу суперечності: матеріально-речовий зміст та суспільну форму. З точки зору матеріально-речового змісту власність є сукупністю обєктїв присвоєння, а з погляду суспільної форми – суспільністю звязків та відносин між обєктами привласнення. Залежно від обєктів привласнення вона поділяється на державну, колективну і приватну власність.

4. Вказано на необхідність при визначенні поняття «роздержавлення » і «приватизація» брати до уваги принципи суперечності, тобто матнеріально-речовий зміст та суспільну форму.

5. Обгрунтовано неефективність сертифікатної приватизації, яка лише частково змінює власника, не приносить інвестиційного капіталу і не підвищує мотивацію праці. Для підвищення ефективності роздержавлення слід продавати на відкритих аукціонах не лише малі підприємства, а й середні та великі. При цьому переваду треба надавати покупцеві, який пропонує кращий варіант-проєкт використання підприємства, обгрунтований бізнес-планом.

6. Визнано, що осносною формою роздержавлення має стати створення і розвиток колективного типу власності, тобто формування на роздержавлених підприємствах такого механізму управління, який би, з одного боку, підвищував ефективність виробництва та реалізації продукції, а з іншого – сприяв би подоланню відчуженності найманих працівників від засоьів і результатав виробництва.

7. Обгрунтовано акціонерну форму власності як провідну форму господарювання в умовах перехідної економіки, яка дозволяє обєднати засоби держави, колективів підприємств, населення, інших інвесторів для створення нових і технічного переозброєння старих виробничих ланок, долати відомчі барєри і здійснювати міжгалузеве переливання капіталу. Розкрито можливості, які надає ця форма власності.

8. Розкрито суть та відмінності акціонерних товариств віікритого і закритого типу, досліджено особливості їх функціонування і визщначено переваги відкритих АТ, зокрема у залученні потенційних інвесторів з метою подальшого інноваційного розвитку.

9. Розкрито методичні підходи та визначено коло показників аналізу і оцінки фінансового стану рецультатів управління власним капіталом АТ і на конкретних матеріалах фінансової звітності ЗАТ і ВАТ дано порівняльну оцінку фінансового стану і ділової активності. Результати аналізу дають можливість стверджувати, що не на всіх АТ менеджмент підпорядковано основній меті – систематичному отриманню прибутку з тим, щоб збільшувати інвестиційні можливості свого підприємства та виплачувати дивіденди акціонерам –інвесторам.

10. Для забезпечення прибуткованості і життєздатності акціонерних товариств визначено за необхідне не формально, а реально здійснювати соціально орієнтовану господарську діяльність де будуть враховані інтереси підприємства, постачальників, покупців і акціонерів-інвесторів. Це забезпечить інвестиційнупривабливість АТ.

11. Узагальнено позитивні і негативні риси АТ і обгрунтовано напрями подальшого удорсконалення державного регулювання процесами формування ефективної акціонерної власності та запровадження ефективного механізму корпоративного упраління.

Публікації автора:

у фахових виданнях:

  1. Ногінова H.М. Акціонерна власність – провідна форма господарювання в умовах перехідної економіки. // Науковий вісник. Збірник науково-технічних праць.–Львів: УкрДЛТУ. – 2005 , вип. 15.4 – С.257-268.

  2. Ногінова H.М. Методологічні засади дослідження власності та процесу її реформування в умовах перехідної економіки // Науковий вісник. Збірник науково-технічних праць.- Львів: Укр. НЛТУ.-2006, Вип16.7. - С.390-397.

  3. Ногінова H.М. Економічний зміст роздержавлення та особливості цього процесу в перехідній економіці України // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. – №547.- Львів: НУЛП, 2005. - С.308-317.

  4. Ногінова H.М. Аналітична оцінка діяльності підприємств акціонерної форми власності // Науковий вісник. Збірник науково-технічних праць. –Львів: УкрДЛТУ. – 2005 , Вип. 15.4 – С.274-282.

  5. Ногінова H.М. Основні шляхи підвищення ефективності корпоратизації та функціонування акціонерних товариств в Україні // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 20. - Львів: ЛКА, 2006. - С. 123-129.

  6. Ногінова H.М. Особливості функціонування акціонерних товариств відкритого і закритого типів // Науковий вісник. Збірник науково-технічних праць. –Львів: УкрНЛТУ. – 2005, Вип. 15.1 – С.258-264.

  7. Ковальчук Ю.Я., Людвічук М.В., Ногінова H.М., Сухий О.О. Роль та тенденції іноземного інвестування у Львівській області // Науковий вісник. Збірник науково-технічних праць. –Львів: УкрНЛТУ. – 2005, Вип. 15.4 – С.382-388. Особистий внесок автора: виявлено тенденції іноземного інвестування у Львівській області.

в інших виданнях:

  1. Ногінова H.М., Щедра О.В. Витрати виробництва в довгостроковому періоді // Мікроекономічна теорія: Навчальний посібник / за ред. Г.І. Башнянина і О.В.Щедрої. – Львів: Новий світ, 2000. – С. Особистий внесок автора: окреслено суть поняття витрати виробництва в довгостроковому періоді.

  2. Ногінова H.М., Мелесик С.В., Ковальчук Ю.Я. Шляхи переорієнтації грошових переказів мігрантів в офіційний сектор // Матеріали всеукраїнської науково-практичної Інтернет-конференції „Простір і час сучасної науки” (м.Київ, 24-26 квітня 2006р.). – Ч.1. – Київ, 2006, – С.34-35. Особистий внесок автора: виявлено способи переорієнтації грошових переказів в офіційний сектор.

  3. Полівчак В.С., Мелесик С.В., Ногінова H.М. Особливості функціонування комерційного бізнесу в умовах економічних трансформацій вітчизняної економіки // Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції „Сучасні наукові дослідження – 2006” (м.Дніпропетровськ, 20-28 лютого 2006р.). – Дніпропетровськ. – 2006, – С.79-81. Особистий внесок автора: виявлено тенденції корпоратизації та функціонування акціонерних товариств в Україні.