Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Машненков Костянтин Анатолійович. Державна інноваційна політика багатопрофільного промислового підприємництва : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Машненков К.А. Удосконалення державної інноваційної політики багато профільного промислового підприємництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – Економіка та управління національним господарством. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2007.

У дисертаційній роботі вирішено актуальне завдання щодо удосконалення державної інноваційної політики багатопрофільного промислового підприємництва та напрямків ефективного використання ресурсів в процесі розширення профілів діяльності. В роботі досліджено стан та перспективи сучасної інноваційної політики України, а також тенденції інноваційного потенціалу національної економіки. Визначено вплив розвитку інноваційних процесів в Україні та потенціалу промислового підприємництва на формування нових конкурентоспроможних профілів діяльності окремого підприємства. Доведена доцільність застосування методології планування діяльності підприємства, спрямованої на розширення сфер його господарської діяльності та моделі стратегічного управління персоналом, мотивованим на розвиток нових профілів діяльності. Розроблені напрямки заходів по ефективному використанню ресурсів та поліпшення якості і конкурентоспроможності продукції в процесі формування державної інноваційної політики багатопрофільного промислового підприємництва.

На основі проведених наукових досліджень автором здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення однієї із актуальних науково-прикладних проблем сучасного управління національним господарством – удосконалення державної інноваційної політики багатопрофільного промислового підприємництва на основі впровадження організаційно-економічного механізму інноваційного розвитку, що забезпечує реалізацію завдань структурно-інноваційної стратегії формування оптимальної структури джерел фінансування інвестицій та їх впливу на інновації, стимулювання національного ринку високих технологій, активізації інноваційної діяльності підприємств.

Основні висновки зводяться до такого.

1. Дослідження стану сучасної інноваційної політики України довело, що на кожному етапі свого історичного розвитку державне регулювання мало свої цілі, які залежали від ступеня загального розвитку економіки держави. Особливість інноваційної політики України на сучасному етапі її економічного розвитку полягає в тому, що вона залишається на індустріальній стадії і тому все промислове виробництво відіграє вирішальну роль у розвитку її економіки. У зв’язку з цим науково-технологічне удосконалення виробництва, його перебудова на основі інновацій є необхідною умовою швидкого прогресу промислового підприємництва.

Україна відстає від розвинутих країн на цілу технологічну епоху, а відставання в інноваційному розвитку спричиняє не лише надмірні витрати виробництва, а й зумовлює низьку якість продукції. Тому для України дуже актуальним є інноваційний розвиток, а державна інноваційна політика багатопрофільного промислового підприємництва має бути заснована на формуванні організаційно-економічного механізму інноваційного розвитку, який би відповідав економіці інноваційного типу розвитку.

2. З точки зору виробника, інновації мають розглядатися як джерело прибутку за двома напрямками: по-перше, внаслідок зниження вартості виробництва, що визначає інновацію-процес; по-друге, завдяки розширенню ринку (ринків) збуту своєї продукції, що визначає інновацію-продукт. Особливістю сучасного економічного розвитку суб’єктів господарювання є новий характер впливу інновацій на мотивацію конкурентоспроможності підприємства. Запропонована схема інноваційного розвитку підприємства дозволить керівництву більш ефективно управляти цими процесами.

В Україні при наявності значних фундаментальних та технологічних розробок, розвинутої науково-виробничої бази, а також кваліфікованих наукових і інженерно-технічних кадрів фіксується досить низька активність інноваційного процесу з тенденціями до його подальшого згасання, що пояснюється відсутністю розгалуженої інноваційної інфраструктури.

3. Економічна сутність категорії «багатопрофільне інноваційне підприємництво» полягає в необхідності не тільки зберегти свої унікальні високотехнологічні виробництва, але й пристосувати їх до нових умов і, разом, з тим, прискорити темпи інноваційного розвитку, сприяти активному впровадженню у виробництво високоефективних розробок різного профілю з вигодою для підприємства і держави. До найбільш значимих чинників, що впливають на виникнення кризових ситуацій українського інноваційного підприємництва, відносяться: політична та економічна нестабільність, неналежне регулювання фінансового механізму та інфляційних процесів, відсутність належної національної інноваційної політики.

Сформульоване поняття «потенціал підприємства у формуванні нових профілів діяльності», під яким розуміється сукупність різних видів взаємопов’язаних ресурсів, необхідних для здійснення нових профілів діяльності промисловим підприємством та чинників, що формують умови, необхідні для оптимального використання цих ресурсів з метою досягнення відповідних орієнтирів загальної стратегії розвитку підприємства та підвищення його конкурентоспроможності на ринках збуту. Це дозволило розширити зміст понятійного апарату в сфері економіки та управління національним господарством;

Вирішення проблеми державного сприяння розвитку інфраструктури потребує системного підходу та суттєвого вдосконалення діючої інфраструктури управління інноваційним процесом. Доведено необхідність суттєвого розширення мережі спеціалізованих фондів, що мають фінансово підтримувати інноваційні проекти, реалізація яких відповідає національним інтересам. Йдеться про створення так званих структурних фондів (Український фонд сільськогосподарського управління та гарантій, Український фонд сприяння розвитку вугільно-видобувної галузі тощо), а також Українського інвестиційного банку. В Україні поки що не вдалося створити ефективно діючої інфраструктури підтримки інновацій, без чого побудувати інноваційну модель розвитку національної економіки неможливо. Створення та всебічна підтримка діяльності даної структури має стати одним із пріоритетів державної політики в інноваційній сфері.

4. На формування нових конкурентоспроможних профілів діяльності підприємства здійснює вплив розвиток інноваційних процесів в Україні та конкурентоспроможний потенціал промислового підприємництва, що може бути використаний в повній мірі лише при умові розробки раціональної системи управління, побудову якої запропоновано здійснювати на принципах і методах стратегічного управління новими профілями діяльності. Для цього розроблено схему стратегічного управління потенціалом підприємства у формуванні нових профілів діяльності та показники його оцінки.

5. Зазначено, що важливою стадією формування стратегії нових профілів діяльності підприємства є формування оптимальної структури інвестиційних ресурсів, що запропоновано здійснювати за певною методикою, яка випробувана на АТЗТ «ТД «Астрон» і довела свою ефективність. Процес формування загальної стратегії багатопрофільності промислового підприємства запропоновано здійснювати на основі цільової функції економіко-математичної моделі визначення найбільш оптимальних профілів діяльності і чистого приведеного прибутку та з додержанням відповідних принципів.

Запропонована модель стратегічного управління персоналом, мотивованим на розвиток нових профілів діяльності. Організаційно реалізація стратегії управління кадровим потенціалом АТЗТ «Торговый дом Астрон» виразилася в удосконаленні структурної схеми управління персоналом підприємства; розробці і впроваджені «Положення про прийом на роботу на конкурсній основі», «Системи оцінки і добору кандидатів на заміщення вакантних посад», методики оцінки осіб, що є претендентами на заміщення вакантних посад у структурних підрозділах, програми організації кадрової ротації персоналу та юридичних суб'єктів корпоративного управління (бізнес-одиниць), що входять у його структуру і є елементом загальної стратегічної політики розвитку персоналу, спрямованого на формування нових профілів діяльності підприємства, механізму проведення кадрового аудиту, в удосконаленні структурної схеми управління, системи організаційних заходів, документації, що регламентують і направляють роботу на підвищення кадрового потенціалу.

6. З метою обґрунтованого фінансування інновацій введено класифікацію критеріїв вибору оптимального варіанту інноваційного розвитку та оціночних показників обраних інноваційних проектів, що мають враховувати не тільки показники очікуваного абсолютного ефекту і відносної ефективності його реалізації, але й ступінь ризику їх досягнення.

Запропоновано ефективність реалізації інновації оцінювати з використанням критерію оцінки і показників ефективності, що дозволяє визначити достатні і перспективні умови формування й наступної реалізації стратегії інноваційного розвитку. Обґрунтовано функціонально-логістичний підхід до визначення основних інноваційних пріоритетів в розвиткові багатопрофільного промислового підприємства з врахуванням обмеженості ресурсів, що дозволяє моделювати процеси інноваційного підприємництва.

Доведена доцільність застосування методології планування діяльності підприємства, спрямованої на розширення сфер його господарської діяльності. Запропонована методика проведення рангового аналізу видів (профілів) діяльності багатопрофільного промислового підприємства з кількісним визначенням ступеня раціональності структури профілів діяльності.

7. Обґрунтовано необхідність формування організаційно-економічного механізму інноваційного розвитку багатопрофільного промислового підприємництва, що дозволило, з одного боку (організаційного), сформувати та посилити організаційний потенціал підприємства як складової частини ресурсів управління, що забезпечують вплив на фактори виробництва, а, з іншого боку (економічного), - забезпечити ефективну діяльність підприємства. Запропоновані критерії оцінки і показники ефективності інновацій підприємства наочно ілюструють наявність як достатніх, так і перспективних умов формування і наступної реалізації запропонованої стратегії інноваційного розвитку.

8. Надані практичні рекомендації щодо оцінки ефективності інновацій та визначення пріоритетів інноваційної діяльності багатопрофільного промислового підприємства з врахуванням обмеженості його ресурсів. Їх впровадження в діяльність багатопрофільного промислового підприємства АТЗТ «ТД Астрон» дозволило визначити найбільш перспективні інноваційні проекти з точки зору їх інвестиційної привабливості та цінності. Запропонована система критеріїв рекомендується для використання в процесі прийняття рішень на різних стадіях процесу обґрунтування вибору проектів інноваційного розвитку в нестабільному ринковому середовищі.

9. Розроблені основні напрямки заходів по ефективному використанню всіх видів ресурсів та поліпшення якості і конкурентоспроможності продукції в процесі формування державної інноваційної політики багатопрофільного промислового підприємництва.

Публікації автора:

1. Логутова Т.Г., Хаджинова Е.В., Машненков К.А. Обоснование необходимости формирования многопрофильных предприятий в Украине // Зб. н. пр. ДонДАУ. Серія "Економіка". Т. ІV, вип. 29 "Управління економікою регіону та підприємства". – Д.: ДонДАУ, 2003. – С.216-222. Особистий внесок: автором обґрунтовані та сформовані переваги многопрофільних підприємств перед монопрофільним.

2. Машненков К.А. Об’єктивна необхідність впровадження інновацій в діяльність багатопрофільних підприємств // Менеджер. – 2004. – №4 (30). – С.108-114.

3. Ларіна Р.Р., Машненков К.А., Пілюшенко А.В. Організаційно-економічний механізм управління багатопрофільним підприємством в період ринкової трансформації // Зб. н. пр. ДонДУУ. Серія "Економіка". Т. V, вип. 34 "Економіка та маркетинг підприємства і території". – Д.: ДонДУУ, 2004. – С.277-284. Особистий внесок: автором визначено економічно раціональні структури профілів (видів) діяльності багатопрофільного підприємства.

4. Борзенков С.В., Машненков К.А., Пилюшенко А.В. Управление затратами в производственных логистических системах // Зб. н. пр. ДонДУУ. Серія "Економіка". Т. V, вип. 42 "Маркетинг і логістика в управлінні суб’єктами ". – Д.: ДонДУУ, 2004. – С.42-49. Особистий внесок: автор розрахував оцінки сучасних методів управління витратами в логістичній системі.

5. Машненков К.А., Пілюшенко А.В. Стратегія управління персоналом мотивованим на розвиток нових профілів діяльності підприємства // Економіка та держава. – 2005. - №12. – С.81-85. Особистий внесок: автор запропонував оцінку рівня ділових можливостей фахівців при формуванні стратегії розвитку профілів підприємства.

6. Хаджинова О.В., Пілюшенко А.В., Машненков К.А. Функціонально-логістичні операції управління багатопрофільним підприємством // Менеджер. – 2005. – №4 (34). – С.123-128. Особистий внесок: визначені операції при управлінні багатопрофільним підприємством.

7. Машненков К.А. Потенціал підприємства та його конкурентоспроможність // Зб. н. пр. ДонДУУ. Серія "Економіка". Т. VІІ, вип. 73 "Особливості регулювання в державному секторі економіки". – Д.: ДонДУУ, 2006. – С.73-84.

8. Машненков К.А. Державна стратегія розбудови національної системи інноваційної діяльності промислових підприємств // Менеджер. – 2007. – №2 (40). – С.153-159.