Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


169. Лобашова Катерина Геннадіївна. Біокінетика рибофлавіну і 2-дезоксиглюкози в структурах ока експериментальних тварин у нормі і за лужного опіку: дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2005.



Анотація до роботи:

Лобашова К.Г. Біокінетика рибофлавіну і 2-дезоксиглюкози в структурах ока експериментальних тварин у нормі і за лужного опіку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.05 – фармакологія. – Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2005.

Дисертація присвячена експериментальному вивченню та математичному моделюванню біокінетики 14С-рибофлавіну (РФ) і 14С-2-дезоксиглюкози (ДГ) в організмі експериментальних тварин та в структурах ока у нормі і за лужного опіку. Була вивчена кінетика вмісту РФ і ДГ у крові і у волозі передньої камери інтактного ока при внутрішньовенному, внутрішньоартеріальному і внутрішньом’язовому введенні лікарських сполук кролям. Виявлено, що внутрішньоартеріальне введення РФ та ДГ забезпечує більш високий їх рівень в центральній (кров) і однієї з периферичних (волога камери ока) камерах кінетичних схем їх розподілу в організмі. Відзначається збільшення лише екстенсивних параметрів моделей. Досліджено вплив патології - лужного опіку ока кролів - на параметри надходження РФ і ДГ у вологу передньої камери ока при їх внутрішньосудинному і внутрішньом’язовому введенні. Проведено порівняльне дослідження процесів фармакокінетики РФ в організмі мишей при внутрішньовенному і внутрішньом’язовому способах його введення. Здійснено математичне моделювання процесів біокінетики РФ і ДГ в організмі експериментальних тварин в нормі і при експериментальній патології. Запропонована модифікація двочасткової моделі, адаптованої до дослідження процесів розподілу в очах.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та експериментальне вирішення важливої наукової задачі сучасної фармакології - вивчення процесів надходження, розподілу і елімінації 2-дезоксиглюкози і рибофлавіну в організмі мишей та кролів у нормі і у гострому періоді лужного опіку ока в залежності від способу введення лікарських сполук.

  1. Внутрішньоартеріальне введення рибофлавіну і 2-дезоксиглюкози кролям забезпечує більш високий (в 1,5 рази) рівень досліджуваних сполук в центральній (кров) і однієї з периферичних (волога камери ока) камерах кінетичних схем їх розподілу в організмі. Швидкість процесу елімінації 2-дезоксиглюкози: час напівелімінації (52-54 хв) і середнього перебування препарату в організмі (76-77 хв), не виявляє достовірних відмінностей при різних способах ії внутрішньосудинного введення.

  2. Характерною рисою фармакокінетики рибофлавіну в крові та передній камері ока кроля незалежно від способу введення є більш низька швидкість елімінації препарату, у порівнянні з аналогічними параметрами для дезоксиглюкози. Абсолютна біологічна доступність у камерній волозі очей при внутрішньом'язовому введенні препарату становить 77%. Відзначена висока біодоступність рибофлавіну для судинних структур ока – райдужці, війкового тіла, сітківкі та хоріоїдеї. Препарат не виявлений в склистому тілі та кришталику незалежно від способу введення.

  3. Експериментальний опік ока кроля викликає збільшення рівня вмісту 2-дезоксиглюкози у волозі передньої камери ока, незалежно від способу введення. Показано пропорційність зміни загальної радіоактивності в камерній волозі і системному кровотоці. Саме цей механізм зумовлює при внутрішньоартеріальному введенні вірогідно більш високе значення початкової концентрації препарату та площі під фармакокинетичною кривою «концентрація – час» (AUC0-t) в опаленому оці.

  4. Після лужного опіку ока спостерігається збільшення екстенсивних параметрів процесу розподілу рибофлавіну - максимальної концентрації рибофлавіну та AUC0-t у волозі опікового ока. Інтенсивні параметри (константи швидкостей) зберігають свої значення. Можливий механізм цього процесу - зниження швидкості прямого та оборотного процесів масопереносу в системі «кров - волога» в умовах розвитку патологічного процесу.

  5. Внутрішньоартеріальне введення сполук збільшує (в 1,5 рази) їх концентрацію в тканинах ока, які мають кровоносні судини - сітківці, війковому тілі та хоріоїдеї, а також склері. Опік викликає зміни гемато-офтальмічного бар'єра ока, що призводить до збільшення вмісту 2-дезоксиглюкози (в 2,4 рази) практично у всіх досліджених відділах очей при введенні в сонну артерію.

  6. Для фармакокінетичної оцінки досліджуваних сполук у крові і камерній волозі очей кролів була розроблена модифікація двочасткової моделі, адаптованої до дослідження процесів розподілу в структурах очей. Для аналізу процесів розподілу ліків в організмі мишей був застосований новий тип математичного аналізу, що дозволів визначити параметри фармакокінетики на підставі неповної кривої «концентрація – час» у органах і тканинах мишей.

  7. Основні риси фармакокінетики рибофлавіну в організмі мишей визначаються більш високими величинами констант швидкості його надходження в органи та тканини із плазми крові, ніж констант швидкості зворотних процесів, що обумовлює швидке надходження препарату у внутрішнє середовище організму і повільну швидкість його елімінації. Спосіб його введення незначно впливав на біодоступність (для внутрішньом'язового введення вона наближалася до 90%) і процеси розподілу рибофлавину в органах і тканинах мишей, за винятком структур ока, де внутрішньовенний спосіб введення вірогідно збільшував його біодоступність.

Публікації автора:

  1. Концентрация радиоактивного рибофлавина оболочках обожженного глаза, органах и тканях организма экспериментального животного при внутривенном введении. / Кучеренко Л.В., Якименко С.А., Зиньковский В.Г., Жук О.В., Лобашова Е.Г., Рудницький Э.Б. // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – 2001. – Т. 137, Ч. I. - С. 218-221. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, статистична обробка результатів та їх часткова інтерпретація).

  2. Влияние внутриартериального введения радиоактивного рибофлавина на проницаемость барьера «кровь- водянистая влага» в остром периоде экспериментального тяжелого щелочного ожога. / Кучеренко Л.В., Якименко С.А., Зиньковский В.Г., Жук О.В., Лобашова Е.Г., Рудницький Э.Б., Дергало И.И. // Таврический медико-биологический вестник. – 2001. Т.4, № 1-2. – С. 124-126. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, статистична і математична обробка результатів та часткова інтерпретація).

  3. Накопление радиоактивной дезоксиглюкозы в оболочках и структурах обожженного глаза при введении ее в центральную вену в эксперименте. / Кучеренко Л.В., Зиньковский В.Г., Жук О.В., Лобашова Е.Г. // Экспериментальная и клиническая медицина. - 2001. - № 4. - С. 122-124. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, аналіз та часткова інтерпретація)

  4. Распределение радиоактивного рибофлавина в оболочках и средах глаза при внутримышечном его введении при тяжелом экспериментальном ожоге глаз. / Кучеренко Л.В., Якименко С.А., Зиньковский В.Г., Дегтяренко Т.В., Лобашова Е.Г.// Офтальмологический журн. - 2001. - № 4. - С. 67-69. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, бібліографічний пошук)

  5. Накопление радиоактивной дезоксиглюкозы в передней камере глаза при внутриартериальном и внутривенном введении на модели тяжелого щелочного ожога глаз. / Кучеренко Л.В., Якименко С.А., Зиньковский В.Г., Дегтяренко Т.В., Лобашова Е.Г. // Офтальмологический журн. - 2001.- № 5. - С. 55-57. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, статистична та математична обробка результатів, часткова інтерпретація)

  6. Проницаемость барьера «кровь-влага передней камеры» при свежем экспериментальном щелочном ожоге глаз у кроликов. / Кучеренко Л.В., Якименко С.А., Зиньковский В.Г., Жук О.В., Дегтяренко Т.В., Лобашова Е.Г.// Офтальмологический журн. - 2002. - № 1. - С. 45-47. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень та часткова інтерпретація результатів)

  7. Особенности офтальмофармакокинетики 14С - рибофлавина в организме кролика при различных способах его введения на модели тяжелого щелочного ожога глаз. / Лобашова Е.Г., Кучеренко Л.В., Зиньковский В.Г., Жук О.В. // Экспериментальная и клиническая медицина. - 2002.- № 4. -С. 33-37. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень, аналіз і інтерпретація результатів, оформлення статті)

  8. Проницаемость гемато-офтальмического барьера в остром периоде тяжелого экспериментального щелочного ожога глаз. / Кучеренко Л.В., Якименко С.А., Зиньковский В.Г., Дегтяренко Т.В., Чаланова Р.И., Лобашова Е.Г.// Тези доповідей наукової конференції офтальмологів, присвяченої 125-річчю з дня народження акад. В.П. Філатова. - Одеса, 2000. - С. 246. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень та часткова інтерпретація результатів)

  9. Лобашова Е.Г., Кучеренко Л.В. Моделювання процесів офтальмофармакокінетики дезоксиглюкози в організмі кролів // Тези доповідей II національного з’їзду фармакологів України: “Фармакологія 2001-крок у майбутнє”. – Дніпропетровськ, 2001. -С. 152. (Внесок дисертанта: проведення експериментальних досліджень та їх часткова інтерпретація, підготовка матеріалу до друку)