Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Анестезіологія та інтенсивна терапія


Білошапка Віталій Олексійович. Антигіпоксична терапія у комплексному лікуванні хворих з гострою церебральною недостатністю обумовленою тяжкою черепно-мозковою травмою або мозковим інсультом. : Дис... канд. наук: 14.01.30 - 2009.



Анотація до роботи:

Білошапка В.О. Антигіпоксична терапія у комплексному лікуванні хворих з гострою церебральною недостатністю, обумовленою тяжкою черепно-мозковою травмою або мозковим інсультом. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.30. - анестезіологія та інтенсивна терапія. - Донецький національний медичний університет ім. М.Горького, Донецьк, 2009.

Дисертація присвячена важливій і актуальній медико-соціальній проблемі - підвищення ефективності комплексної інтенсивної терапії хворих з гострою церебральною недостатністю, обумовленою тяжкою черепно-мозковою травмою або мозковим інсультом, шляхом розробки індивідуальних методик проведення фармакологічної та нефармакологічної антигіпоксичної терапії на підставі вивчення функціонального стану ЦНС і гуморального статусу.

В основу роботи покладені дані дослідження 120 хворих з діагнозом гостра церебральна недостатність різного ґенезу, яким проводився комплекс антигіпоксичної терапії.

Під час сеансів ГБО досліджені реакції вегетативної нервової системи методом математичного аналізу ритму серця та дана їх клініко-фізіологічна інтерпретація. Розроблено алгоритм оцінки адекватності й ефективності кожного сеансу ГБО за допомогою методу дослідження варіабельності серцевого ритму в сполученні з методом інтегрального кількісного аналізу ЕЕГ-патернів.

Доведено, що раннє неповне парентеральне живлення пацієнтів з ГЦН може бути розцінене як опосередкована церебропротекція, завдяки зниженню катаболічних процесів.

Обґрунтована доцільність використання препаратів Мексідолу або Тіоцетаму у фармакологічній антигіпоксичній терапії.

Таким чином, внесено науково-обґрунтовані корективи по оптимізації антигіпоксичної терапії в пацієнтів з ГЦН із застосуванням Мексідолу або Тіоцетаму, раннього неповного парентерального живлення, ГБО.

На підставі проведених інструментальних, клініко-лабораторних і клінічних досліджень було обґрунтовано рішення актуального завдання - підвищення ефективності комплексної інтенсивної терапії хворих з гострою церебральною недостатністю, обумовленою тяжкою черепно-мозковою травмою або мозковим інсультом, шляхом розробки індивідуальних методик проведення фармакологічної й нефармакологічної антигіпоксичної терапії.

1. Розроблено схему фармакологічної антигіпоксичної терапії у хворих з тяжкою черепно-мозковою травмою (ТЧМТ) або мозковим інсультом (МІ), що включає застосування Тіоцетаму або Мексідолу, що дозволило оптимізувати біоелектричну активність мозку, мозковий кровоток, і, таким чином, знизити ступінь неврологічного дефіциту.

2. Розроблено математичні моделі, що відбивають ступінь дезорганізації ЕЕГ-патернів при ТЧМТ і МІ, які дозволяють провести кількісну оцінку динаміки змін функціонального стану ЦНС у групах, що одержували лікування за стандартним протоколом, і в групах, що одержували комплексну терапію (протокол + нейропротектор) оцінку ефективності проведеного лікування.

3. За результатами транскраніальної доплерографії у хворих із ТЧМТ і МІ було зафіксовано різке зниження швидкості артеріального кровотоку у ВББ і басейні ВСА, уповільнення венозного відтоку в прямому синусі, наростання рівня асиметрії кровонаповнення.

4. Динаміка показників мозкового кровотоку у пацієнтів із ТЧМТ і МІ залежала від комплексу проведеної терапії:

- при лікуванні за стандартним протоколом відзначалося незначне підвищення швидкості артеріального кровотоку в басейні ВСА, помірне прискорення венозного відтоку праворуч у прямому синусі й білатерально по глибоких венах Розенталя;

- включення в комплексну терапію Тіоцетаму приводило до вираженого прискорення артеріального кровотоку праворуч по всіх досліджуваних артеріях, ліворуч по переднємозкової та хребетної артеріям, до значного росту швидкості венозного кровотоку ліворуч у прямому синусі й білатерально в глибоких венах Розенталя;

- застосування в комплексній терапії Мексідолу викликало значимі протилежно спрямовані зміни швидкості артеріального кровотоку у ВББ, рівня венозного відтоку в глибоких венах Розенталя, симетричний ріст швидкості венозного відтоку в прямому синусі.

5. Доведено ефективність і доцільність раннього неповного парентерального живлення, як опосередкованої церебропротекції у пацієнтів у гострому періоді ГЦН. Застосування раннього неповного парентерального живлення в гострому періоді ГЦН сприяє зниженню виразності клінічних проявів катаболічного синдрому без впливу на показники центральної гемодинаміки, КОС, АТ.

6. Оптимальним строком для призначення сеансів ГБО були 7-а доба після початку захворювання (ТЧМТ і МІ), коли була виявлена статистично достовірна позитивна динаміка змін біоелектричної активності головного мозку (1-5 типи ЕЕГ, об'єднані в групу ЕЕГ+) і церебральної гемодинаміки (ріст швидкості кровотоку по правим СМА та ПМА й прискорення венозного відтоку).

7. При проведенні сеансів ГБО у пацієнтів з ГЦН різного ґенезу було зафіксовано 4 варіанти змін ВСР (1 і 4 сприятливі, об'єднані у ВСР+, 2 і 3 несприятливі, об'єднані у ВСР-).

8. Розроблений інтегративний комплекс оцінки реакції ЦНС на лікувальну гіпероксію у пацієнтів з ГЦН (ТЧМТ і МІ), що заснований на співвідношенні типів реакції ЕЕГ і ВСР. Виявлено 4 типи індивідуальних реакцій на лікувальну гіпероксію на «м'яких режимах»:

- 1тип сприятливий (ЕЕГ+ ВСР+) показана можливість покрокового збільшення робочого тиску на 0,1 ата в барокамері під час ізопрессії.

- 2 тип умовно сприятливий (ЕЕГ+ ВСР-) показано збереження робочого тиску в барокамері стабільним.

- 3 тип умовно сприятливий (ЕЕГ- ВСР+) показано зниження робочого тиску в барокамері на 0,1 ата.

- 4 тип несприятливий (ЕЕГ- ВСР-) рекомендована відмова від застосування лікувальної гіпероксії.

9. При проведенні комплексної антигіпоксичної терапії у пацієнтів із ТЧМТ відзначалася стабільність показників центральної гемодинаміки й кисневого транспорту, було зафіксовано статистично значиме збільшення рівнів коефіцієнта утилізації кисню (КУО2), максимальні - для пацієнтів, яким проводили раннє неповне парентеральне живлення + препарат Тіоцетам + ГБО. У хворих з МІ після проведеної терапії із включенням раннього неповного парентерального живлення + препарату Тіоцетам + ГБО було відзначено зниження рівнів доставки й споживання кисню при стабільності показників КУО2, У групі пацієнтів із застосуванням раннього неповного парентерального живлення + препарату Мексідол + ГБО було виявлено зменшення показників доставки й споживання кисню при рості рівнів коефіцієнта утилізації кисню.

10. При проведенні комплексної антигіпоксичної терапії із застосуванням нефармакологічної церебропротекції (ГБО) у пацієнтів з ГЦН виявлено (p<0,05) зниження концентрації СОД в 13 разів, достовірне зниження концентрації вітаміну Е в 1,3 рази, але показники ДК і МДА вірогідно не змінювалися. Це говорить про поступове виснаження антиоксидантної системи, без зриву компенсації на фоні застосування ГБО з індивідуальним підбором режимів.

11. Включення в терапію комплексу антигіпоксичної терапії, дозволило знизити летальність у пацієнтів із ТЧМТ в 2а підгрупі на 5,7% (p<0,05), в 3а підгрупі на 6,4% (p<0,05), у порівнянні із групою, яка одержувала стандартний протокол лікування. У пацієнтів з МІ в 2б підгрупі летальність була нижче на 3,8% (p<0,05), а в 3б підгрупі на 4,5% (p<0,05) нижче, у порівнянні із групою хворих, які одержували лікування за стандартним протоколом.

12. Застосування комплексу антигіпоксичної терапії у хворих із ТЧМТ призвело до більш швидкого відновлення свідомості (15 балів за ШКГ) і скороченню часу перебування у відділенні інтенсивної терапії в порівнянні із групою, якій застосовували стандартну терапію.

13. Число пацієнтів з МІ, у яких було виявлено зниження рівня неврологічного дефіциту (20 балів і вище за СШІ), в 2б підгрупі зростало на 42,2%, а в 3б підгрупі на 63,6%, при використанні додатково комплексу антигіпоксичної терапії, у порівнянні із хворими, що одержували стандартну терапію.

Публікації автора:

1. Билошапка В.А. Антигипоксическая терапия у больных с острой церебральной недостаточностью различного генеза / В.А. Билошапка // Біль знеболювання і інтенсивна терапія. № 2-д. – 2008. – Матеріали V Національного конгресу анестезіологів України 08-12 вересня, м. Київ. - С. 37-38.

2. Черний В.І., Білошапка В.О. Використання гіпербаричної оксигенації у комплексі антигіпоксичної терапії у хворих з гострою церебральною недостатністю / В.І. Черний, В.О. Білошапка // Науково-практичний журнал Університетська клініка. Т. 4 № 1.- 2008. Донецьк.- С.16-20.

Здобувачем самостійно виконано формування комп'ютерної бази даних, статистична обробка, брав участь в узагальненні результатів.

3. Раннее неполное парентеральное питание в остром периоде тяжелой черепно-мозговой травмы / [В.А. Билошапка, В.И. Черний, Г.А. Городник и др.] // IV з’їзд нейрохірургів України, 27-30 травня 2008 р. - Дніпропетровськ, 2008. – С. 182.

Здобувачем самостійно виконано формування комп'ютерної бази даних, статистична обробка, брав участь в узагальненні результатів.

4. Подбор режимов гипербарической оксигенации у пациентов с острой церебральной недостаточностью / [В.А. Билошапка, В.И. Черний, Г.А. Городник [и др.] // IV з’їзд нейрохірургів України, 27-30 травня 2008 р. - Дніпропетровськ, 2008. – С. 182.

Здобувачем самостійно виконано формування комп'ютерної бази даних, статистична обробка, брав участь в узагальненні результатів.

5. Черний В.И. Динамика показателей вариабельности сердечного ритма у больных с острой церебральной недостаточностью во время сеансов гипербарической оксигенации / В.И. Черний, В.А. Билошапка, Г.А. Городник Г.А. [и др.] // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія .- №1 (д).- 2006.- С.247-248.

Здобувачем самостійно виконано формування комп'ютерної бази даних, статистична обробка, брав участь в узагальненні результатів.

6. Черний В.И. Применение мексидола в комплексе интенсивной терапии острого нарушения мозгового кровообращения / В.И. Черний, Г.А. Городник, В.А. Билошапка [и др.] // Український журнал екстремальної медицини імені Г.О. Можаєва.- Том 6, №1(д).- 2005.- С.113–116.

Здобувачем самостійно виконано формування комп'ютерної бази даних, статистична обробка, брав участь в узагальненні результатів.

7. Мониторинг функционального состояния больных с острой церебральной недостаточностью при проведении гипербарической оксигенации. / [В.И. Черний, Г.А. Городник, Т.В. Островая, В.А. Билошапка] // Матер. Всероссийской научно-практической конференции «Количественная ЭЭГ и нейротерапия», 2007 p.- Санкт-Петербург, 2007. – С.100.

Здобувачем самостійно виконано формування комп'ютерної бази даних, статистична обробка, брав участь в узагальненні результатів.

8. Черний В.И. Применение тиоцетама в остром периоде черепно-мозговой травмы и ишемического инсульта / В.И. Черний, Г.А. Городник, Т.В. Островая, В.А. Билошапка, [и др.] // Медицина неотложных состояний.- №2(9). - 2007.- С.2-7.

9. Черний В.И. Неполное парентеральное питание с использованием аминокислотных растворов Аминосол и Аминосол КЕ у больных с тяжелой черепно-мозговой травмой / В.И. Черний, Г.А. Городник, И.А. Андронова, В.А. Билошапка [и др.] // Український хіміотерапевтичний журнал. № 1-2 (22). – 2008. – І Міжнародний Конгрес „Сучасні досягнення інфузійної терапії” 2-3 жовтня, Черкаси, Україна. – С. 337-339.

Здобувачем самостійно виконано формування комп'ютерної бази даних, статистична обробка, брав участь в узагальненні результатів.

10. Черний В.И. Неполное парентеральное питание у больных с тяжелой черепно-мозговой травмой / В.И. Черний, Г.А. Городник, И.А. Андронова, В.А. Билошапка [и др.] // Біль знеболювання і інтенсивна терапія. – 2008. – № 2-д. - Матеріали V Національного конгресу анестезіологів України 08-12 вересня, м. Київ. - С. 336-338.

Здобувачем самостійно виконано формування комп'ютерної бази даних, статистична обробка, брав участь в узагальненні результатів.

11. Черний В.И. Применение Тиоцетама в остром периоде черепно-мозговой травмы и ишемического инсульта / В.И. Черний, Г.А. Городник, Т.В. Островая, В.А. Билошапка [и др.]// Медицина неотложных состояний.- №2(9).- 2007.- С.61-67.

Здобувачем самостійно виконано формування комп'ютерної бази даних, статистична обробка, брав участь в узагальненні результатів.

12. Черний В.И. Раннее неполное парентеральное питание в остром периоде тяжелой черепно-мозговой травмы / В.И. Черний, Г.А. Городник, Т.В. Островая, И.А. Андронова, В.А. Билошапка // Біль, знеболювання і інтенсивна терапія.- №2.-2006.- С.59–64.

Здобувачем самостійно виконано формування комп'ютерної бази даних, статистична обробка, брав участь в узагальненні результатів.

13. Черний В.И. Раннее неполное парентеральное питание в остром периоде тяжелой черепно-мозговой травмы / В.И. Черний, Г.А. Городник, И.А. Андронова, Е.Ю. Торпан, В.А. Билошапка // Український журнал екстремальної медицини імені Г.О. Можаєва.- Том 6, №1(д).- 2005.- С.99–102.

Здобувачем самостійно виконано формування комп'ютерної бази даних, статистична обробка, брав участь в узагальненні результатів.

14. Черний В.И. Применение “Тиоцетама” при острой церебральной недостаточности различной этиологии / В.И. Черний, Г.А. Городник, Т.В. Островая, И.А. Андронова, В.А. Билошапка // Запорожский медицинский журнал.– Т.1, №5.- 2006.– С.123–126

Здобувачем самостійно виконано формування комп'ютерної бази даних, статистична обробка, брав участь в узагальненні результатів.

15. Раннее неполное парентеральное питание в остром периоде тяжелой черепно-мозговой травмы /.[В.И. Черний, Г.А. Городник, И.А. Андронова, В.А. Билошапка] // Тезисы докладов межобластной научно-практической конференции анестезиологов. 8-9 сентября 2006 p. - Бердянск, Запорожье, 2006.- С.35-37.