Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


790. Сенів Богдан Григорович. Аналіз ефективності інвестицій в реконструкцію і технічне переозброєння діючих підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Тернопільська академія народного господарства. - Т., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Сенів Б.Г. Аналіз ефективності інвестицій в реконструкцію і технічне переозброєння діючих підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Тернопільська академія народного господарства, Тернопіль, 2004.

У дисертації розроблено і обґрунтовано наукові положення щодо вдосконалення методики та організації аналізу інвестицій у реконструкцію і технічне переозброєння діючих підприємств. Сформульовано концепцію аналізу інвестицій, показано його місце і роль у здійсненні відбору ефективних інвестиційних проектів, визначено та удосконалено систему інформаційного забезпечення аналізу інвестиційної діяльності підприємств.

Розроблено методику проектного аналізу інвестицій, що враховує фактор ризику і може застосовуватися для визначення, порівняння та обґрунтування альтернативних управлінських рішень і проектів, а також при проведенні передпроектних заходів. Запропоновано загальну модель аналізу ефективності інвестицій в реконструкцію і технічне переозброєння підприємств деревообробної галузі.

Розроблено алгоритм оцінки ефективності інвестицій, що враховує специфіку інвестиційних проектів на діючому виробництві і реалізовано його за допомогою об’єктно-орієнтованої мови програмування Visual Basic 6.0 з використанням методів імітаційного моделювання на персональному комп’ютері.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення науково-практичної проблеми щодо розробки науково-методичних підходів і обґрунтування практичних рекомендацій з удосконалення аналізу ефективності інвестицій в реконструкцію і технічне переозброєння діючих підприємств. Загальні висновки, сформовані за результатами дослідження, наступні:

1. Узагальнення теоретичних і практичних підходів до розуміння основних понять інвестиційного процесу дозволяє трактувати інвестиції в реконструкцію і технічне переозброєння як вкладення капіталу в приріст виробничих потужностей підприємств з метою забезпечення технічного і технологічного оновлення діючого виробництва та досягнення певного економічного і соціального ефекту. Таке визначення, у порівнянні з тим, що дається у вітчизняному законодавстві та науковій літературі, більш чітко визначає мету інвестування.

2. Оздоровлення економіки неможливе без активізації інвестування, пошуку надійних і стабільних джерел інвестицій і сприятливого інвестиційного клімату. Нагромаджений досвід підтверджує, що направлення інвестицій у реконструкцію і технічне переозброєння діючих підприємств є одним із напрямів оздоровлення економіки. В результаті таких інвестицій збільшуються обсяги виробництва, як правило, без розширення виробничих площ, знижується собівартість випуску продукції, зменшуються питомі капітальні інвестиції на одиницю приросту виробничої потужності, скорочуються терміни здійснення реконструкції та технічного переозброєння порівняно з новим будівництвом. У процесі прийняття рішень щодо реконструкції та технічного переозброєння діючих підприємств необхідно враховувати такі особливості, як обмеженість фінансових ресурсів, можливість вибору альтернативних проектів, значний вплив фактора ризику.

3. Аналіз стану відтворювальних процесів на підприємствах деревообробної промисловості показав, що темпи оновлення основних засобів залишаються низькими, знос устаткування становить 49-50%, будівництво нових заводів призупинено, господарська діяльність підприємств деревообробної галузі в основному ведеться в умовах взаємних неплатежів. Складною проблемою залишається пошук джерел фінансування інвестицій в реконструкцію і технічне переозброєння діючих підприємств. В структурі названих джерел найбільшу питому вагу мають власні кошти (70-80%), незначна частка залучених коштів зумовлена високою банківською процентною ставкою і незначним бюджетним фінансуванням.

4. В аналізі ефективності інвестицій доцільно виділяти два відносно самостійні напрями: аналіз довгострокових інвестицій, включаючи капітальні, та аналіз поточних фінансових вкладень. Водночас, подібність інформаційної бази аналізу, користувачів інформації, основних підходів до організації і методики проведення аналізу об'єднують ці напрями в межах єдиної концепції розуміння сутності та змісту аналізу інвестицій.

Інвестиційний аналіз доцільно виділяти в цілісний структурно відокремлений блок, організаційно взаємопов'язаний з іншими блоками комплексного економічного аналізу (аналізу обсягу продажу та собівартості продукції, аналізу фінансових результатів та фінансового стану тощо).

5. З метою вдосконалення інформаційного забезпечення аналізу
інвестицій в реконструкцію і технічне переозброєння діючих підприємств
рекомендовано внести відповідні зміни в структуру форми № 11-ОЗ „Звіт
про наявність та рух основних засобів, амортизацію (знос)", форми № 5
„Приміток до річної фінансової звітності", регістрів синтетичного і аналітичного обліку. Доцільно відновити складання звітності про наявність, рух і стан парку машин і обладнання за типовою формою 75 - ТП, яка давала б певну інформацію про фізичний стан та моральне старіння активної частини основних засобів.

Враховуючи те, що кінцевою метою капітальних інвестицій є відтворення і нарощування виробничих потужностей, необхідно забезпечити щорічне складання балансів виробничих потужностей з відображенням у них потужності з виробництва продукції у вартісному вимірі за галузями КВЕД, у тому числі: товарів тривалого використання; товарів короткострокового використання; послуг.

6. Запропонована автором методика проектного аналізу інвестицій в реконструкцію і технічне переозброєння діючих підприємств може застосовуватися для визначення, порівняння та обґрунтування альтернативних управлінських рішень і проектів, розробки і реалізації передпроектних заходів. Аналіз ефективності інвестиційних проектів потрібно проводити з урахуванням фактора ризику. Для визначення рівня ризику при інвестуванні рекомендується застосовувати такі методи, як статистичний, доцільності витрат, експертних оцінок, аналітичний та зіставлення аналогів. Зниження ступеня ризику інвестиційного проекту може
досягатися шляхом розподілу його між учасниками проекту, страхування, резервування коштів на покриття непередбачуваних витрат.

7. У процесі проведення проектного аналізу рекомендується оцінювати реальні грошові потоки, які виникають в процесі проведення реконструкції та технічного переозброєння діючих підприємств. Особливості формування грошових потоків полягають у тому, що ефективність визначається не на абсолютних величинах (результатах і витратах), а на основі їх приростів у результаті реалізації конкретного проекту, тобто змін обсягу виробництва і витрат на його здійснення. Додаткові грошові потоки, одержані після реконструкції і технічного переозброєння, повинні розглядатися як відносні до даного інвестиційного проекту.

8. Прийняття управлінських рішень необхідно пов’язати з впливом фактору інфляції на ефективність інвестицій. При плануванні капітальних інвестицій рівень інфляції повинен враховуватися при визначенні проектної рентабельності в процесі оцінки майбутніх грошових потоків. Ігнорування фактора інфляції може негативно відобразитися на результатах аналізу ефективності інвестицій і призвести до нераціонального вибору інвестиційного проекту.

9. Рекомендована автором методика оцінки ефективності інвестицій з урахуванням ризиків методами імітаційного моделювання може бути впроваджена з використанням сучасної комп'ютерної техніки з метою прискорення обробки інформації і забезпечення її достовірності. Розроблений автором алгоритм дозволяє автоматизувати розрахунки економічної і фінансової спроможності інвестиційних проектів на стадіях передінвестиційних досліджень, а також розробити фінансові розділи бізнес-планів.

Публікації автора:

У фахових наукових виданнях:

  1. Сенів Б.Г. Неконвенціональні капітальні вкладення як особливість проектів реконструкції і технічного переозброєння діючих підприємств // “Наукові записки” Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Економіка. – 1999 р. – № 3. – С. 120-122.

  2. Сенів Б.Г. Реконструкція і технічне переозброєння діючих підприємств, як спосіб відновлення основних засобів // “Наукові записки”. Збірник наукових праць викладачів і аспірантів кафедри економічного аналізу ТАНГ. – Тернопіль. – 1999 р. – С. 101-104.

  3. Сенів Б.Г. Економічна сутність інвестицій в умовах ринкової економіки // “Наукові записки”. Тернопільського державного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: Економіка. – 2001 р. – № 7. – С. 99-105.

  4. Сенів Б.Г. Післяінвестиційний аналіз проектів реконструкції і технічного переозброєння діючих підприємств // “Наукові записки”. Збірник наукових праць викладачів і аспірантів кафедри економічного аналізу ТАНГ. –Тернопіль. – 2002 р. – С. 19-23.

  5. Сенів Б.Г. Методика техніко-економічного обґрунтування інвестиційних проектів реконструкції і технічного переозброєння та її вдосконалення
    // Банківська справа. – 2002 р. – № 2. – С. 52-60.

  6. Сенів Б.Г., Ляшенко О. Міжнародні стратегічні альянси у створенні організаційних знань окремих підприємств // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2003 р. – № 3. – С. 77-80. Особистий внесок: розроблено рекомендації щодо визначення основних компетенцій, які є головним фактором формування конкурентних переваг підприємства.

В інших наукових виданнях:

  1. Сенів Б.Г. Стан та перспективи розвитку інвестиційних процесів в Україні
    // “Економіка. Політика. Право.” Інформаційно-аналітичний тижневик. Тернопіль: “АВС – Реєстр”. – 1997 р. – № 9. – С. 1-2.

  2. Гуцал І.С., Сенів Б.Г. Деякі проблеми оцінки ефективності інвестиційних програм // Методологія економіко-статистичного дослідження в умовах ринку. – Матеріали науково-практичної конференції. – Тернопіль: ТАНГ. – 1997.
    – С. 122-123. Особистий внесок автора: обґрунтовано показники для оцінки реальних інвестиційних програм.

  3. Сенів Б.Г. Проблеми оцінки ефективності інвестицій в умовах невизначеності // Наукові записки кафедри бухгалтерського обліку і аудиту в сільському господарстві ТАНГ.– Тернопіль: ТАНГ. – 1999 р. – № 1. – С. 212-214.