Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Адміністративне право, фінансове право, інформаційне право


Томкіна Олена Олексіївна. Акти Кабінету Міністрів України: теоретичні засади видання та реалізації : дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Томкіна О.О. Акти Кабінету Міністрів України: теоретичні засади видання та реалізації. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.07 – теорія управління; адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право. – Київський національний економічний університет, Київ, 2005.

Дисертація присвячена аналізу проблем юридичної природи актів Кабінету Міністрів України, теоретичним засадам їх видання та реалізації. Визначаються ознаки, поняття, класифікація постанов, розпоряджень і декретів Кабінету Міністрів України, їх місце в системі джерел адміністративного права і законодавства України, принципи і стадії видання, сутність реалізації урядових актів. Вивчається стан правового регулювання видання актів Кабінету Міністрів України, пропонуються шляхи його вдосконалення, надаються пропозиції щодо законодавчого регулювання порядку видання урядових актів. Досліджується механізм реалізації нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, компонентний склад механізму, з’ясовується значення його елементів для практичного втілення у життя норм права, встановлених в урядових актах, узагальнюються основні причини їх невиконання чи неналежного виконання. Аналізуються питання ефективності нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, критерії її оцінки та умови, що впливають на кінцевий результат дії актів.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення та пропонується нове вирішення наукового завдання щодо теоретичних засад видання та реалізації актів Кабінету Міністрів України. Автором відповідно до поставленої мети надано визначення поняттям постанов, розпоряджень і декретів Кабінету Міністрів України; здійснено їх класифікацію; встановлено місце в системі джерел адміністративного права України; визначено принципи і стадії видання, сформульовано пропозиції щодо вдосконалення правового регулювання цієї діяльності; розкрито сутність механізму реалізації нормативних актів Кабінету Міністрів України; проаналізовано оцінку та умови їх ефективності.

Зокрема, на основі проведеного дослідження сформульовані наступні висновки:

  1. Актами Кабінету Міністрів України є постанови і розпорядження, які є правовими, підзаконними, офіційно-владними, обов’язковими до виконання актами на території України, а також чинні декрети, які є законодавчими актами,

виданими в період реалізації Кабінетом Міністрів України делегованих йому Верховною Радою України повноважень у сфері законодавчого регулювання передбачених законом питань.

  1. Постанови Кабінету Міністрів України – це правові акти вищого органу в системі органів виконавчої влади України, які видаються у межах його компетенції, з питань нормативного характеру, а також інших питань державного управління найбільш важливого чи загального значення, колегіально і з додержанням визначеної у законодавстві процедури на основі та на виконання Конституції і законів України, постанов Верховної Ради України, актів Президента України, а також відповідно до чинних декретів Кабінету Міністрів України.

  2. Розпорядження Кабінету Міністрів України - це правові акти вищого органу в системі органів виконавчої влади України, які видаються у межах його компетенції і колегіальним шляхом оформлюють рішення з оперативних, організаційно-розпорядчих та інших поточних питань його керівництва.

  3. Декрети Кабінету Міністрів України – це законодавчі акти, видані у період реалізації делегованих йому Верховною Радою України повноважень у сфері законодавчого регулювання питань, передбачених законом і пов'язаних із здійсненням ринкової реформи в Україні, з метою тимчасового оперативного їх вирішення.

  4. В результаті проведеного аналізу постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України встановлено, що зміст окремих з цих актів не завжди відповідає передбаченій для них формі. У зв'язку з цим автором наголошено на потребі законодавчо забезпечити регламентацію юридичних властивостей урядових актів, прийнявши Закон України “Про Кабінет Міністрів України”.

  5. Практика видання урядових актів дозволяє класифікувати їх на види за наступними критеріями: 1) юридична форма (постанови, розпорядження, декрети); 2) юридична сила (підзаконні, законодавчі); 3) характер повноважень Кабінету Міністрів України (видані на основі постійних повноважень, видані на основі тимчасових повноважень – делегованих повноважень Кабінету Міністрів України). У свою чергу постанови Кабінету Міністрів України класифікуються на види за критеріями: 1) юридичні властивості (нормативні, розпорядчі, індивідуальні, змішані); 2) правотворче призначення (нормовстановлюючі, нормативно-допоміжні); 3) функціональне призначення (програмно-цільові, регламентаційні, статутні, правонаділяючі); 4) предмет правового регулювання (з питань оподаткування, витрачання фінансових та матеріальних ресурсів; з питань митного регулювання; захисту конкуренції; охорони прав інтелектуальної власності; регулювання підприємницької діяльності – регуляторні акти; оплати праці, грошового утримання, пенсійного забезпечення тощо); розпорядження Кабінету Міністрів України - за критеріями: 1) юридичні

властивості (нормативні, розпорядчі, індивідуальні); 2) спрямованість змісту (з кадрових питань; щодо організації і проведення засідань Кабінету Міністрів України; схвалення проектів міжурядових угод; організації планування його нормотворчої діяльності тощо); чинні декрети Кабінету Міністрів України – за критеріями: 1) юридичні властивості (нормативні, змішані), 2) предмет правового регулювання (з питань валютного регулювання, справляння обов'язкових платежів до бюджетів, стандартизації і сертифікації тощо).

  1. У системі джерел адміністративного права України, представлених найбільш численної їх групою – нормативними актами, нормативні акти Кабінету Міністрів України займають дворівневе положення: декрети включаються до підсистеми законодавчих актів, нормативні постанови і розпорядження – до підсистеми підзаконних актів. Нормативні акти Кабінету Міністрів України включаються й до системи адміністративного законодавства України, але в разі віднесені їх законодавцем до цієї системи і регулювання відповідної адміністративно-правової сфери входить до компетенції Кабінету Міністрів України.

  2. Видання постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України є процедурою, так як відображає динаміку цієї діяльності, здійснюється у певному порядку, має цільову спрямованість на досягнення чітко визначеного правового результату, потребує специфічного регулювання за допомогою процесуальних норм. Ця процедура здійснюється в межах двох процедурних проваджень: 1) щодо видання постанов і 2) щодо видання розпоряджень Кабінету Міністрів України, та характеризується такими стадіями, як: 1) підготовка і подання проекту акта до Кабінету Міністрів України; 2) підготовка проекту акта у Секретаріаті Кабінету Міністрів України; 3) розгляд проекту акта в Урядовому комітеті; 4) прийняття акта на засіданні Кабінету Міністрів України; 5) введення акта в дію. Відзначено, що видання урядових актів повинно здійснюватися на основі принципів верховенства права, законності, обґрунтованості, рівності учасників процедури перед законом, гласності, науковості, системності, планування, узгодження, колегіальності, відповідальності.

  3. Сучасний стан правового регулювання видання актів Кабінету Міністрів України характеризується розгалуженою системою нормативно-правових актів підзаконного рівня. Такий стан правового регулювання потребує вдосконалення. Спеціальне законодавче вирішення цього питання доцільно передбачити в Законі України “Про процедури видання нормативно-правових актів органів виконавчої влади”, що забезпечить реалізацію конституційного положення про функціонування органів державної влади, їх посадових осіб на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Водночас слід запровадити нову процедуру голосування, за якої урядові постанови прийматимуться більшістю голосів членів Кабінету

Міністрів України від їх загальної чисельності; а також набрання нормативними актами Кабінету Міністрів України чинності не раніше дня їх офіційного оприлюднення.

  1. Механізм реалізації нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України представляє собою систему наступних взаємопов'язаних елементів: акти виконання, дотримання, використання і застосування норм права; правовідносини, які виникають, змінюються чи припиняються в процесі їх реалізації; заходи організаційного, матеріального, нормативного, інформаційного та ідеологічного забезпечення реалізації урядових актів, а також контроль (у системі органів виконавчої влади, судовий, президентський, парламентський і соціально-правовий).

  2. Сучасна практика здійснення оцінки ефективності нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України дозволяє класифікувати її на види за наступними критеріями: 1) час проведення (попередня і наступна), 2) суб'єкти здійснення (соціальна, наукова, правова, фахова). Умовами найбільшої ефективності нормативних актів Кабінету Міністрів України є: їх якість; наявність реально визначених об'ємів і джерел матеріально-фінансового забезпечення, реального механізму юридичного забезпечення впровадження актів у повсякденну практику; висока організація і професійна кваліфікація спеціалістів, які здійснюють контроль за виконанням актів, а також безпосередніх їх виконавців у системі органів виконавчої влади; постійно діючий соціологічний моніторинг громадської думки щодо виданих актів Кабінету Міністрів України; якість правозастосовчої діяльності та правомірність поведінки безпосередніх учасників урегульованих суспільних відносин; високий рівень правової культури громадян, колективних суб'єктів, суспільства в цілому.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Томкіна О.О. До питання організації нормотворчої діяльності Кабінету Міністрів України // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України: Збірник наукових статей. - 2001. – Випуск VІІ. - С. 43 - 54. – 0,62 др. арк.

  2. Томкіна О.О. Принцип гласності процедури прийняття правових актів Кабінету Міністрів України // Право України. - 2004. – № 9. - С. 28 - 31. – 0,41 др. арк.

  3. Томкіна О.О. Нормотворча та правозастосовча діяльність Кабінету Міністрів України в структурі адміністративного процесу // Юридична Україна. – 2005. - № 3 (27). – С. 30 –32. – 0,25 др. арк.

  1. Томкіна О.О. Поняття і передумови ефективності нормативних актів Кабінету Міністрів України // Юридична Україна. – 2005. - № 7 – С. 19 - 22. - 0,29 др. арк.

    В інших виданнях:

    1. Томкіна О.О. Правова природа актів Кабінету Міністрів України (окремі питання) // Наукові записки. Серія “Право”: Матеріали наукової конференції (7-8 квітня 2001 р.). – Острог, 2001. – Вип. 2. – С. 266 – 274. – 0,45 др. арк.

    2. Томкіна О.О. Постанови Кабінету Міністрів України: особливості форми і змісту (окремі аспекти) // Актуальні проблеми держави і права. Збірник наукових праць: Матеріали ІІІ Національної науково-теоретичної конференції (м. Одеса, 2003 р.). – 2003. – Вип. 19. – С. 349 - 354. – 0,37 др. арк.